Nem tudjuk majd kontrollálni a szuperintelligens MI-t, vélik a Max Planck Intézet tudósai

2021 / 01 / 17 / Justin Viktor
Nem tudjuk majd kontrollálni a szuperintelligens MI-t, vélik a Max Planck Intézet tudósai
A Max Planck Intézet tudósainak friss elemzése szerint az emberiség soha nem lesz képes irányítani egy olyan szuperintelligens mesterséges intelligenciát, amely megmentheti vagy elpusztíthatja ugyanezt az emberiséget.

Bevadult MI

A tudósok szerint az a fő probléma, hogy egy ilyen algoritmus nem tartható féken olyan technológia nélkül, ami sokkal fejlettebb annál, mint amit ma képesek vagyunk megépíteni.

A csapat elsősorban a visszafogottság kérdésére összpontosított. Ha egy mindenható algoritmus valahogy arra a következtetésre jutna, hogy ártania kell az embereknek, vagy Terminator stílusban teljesen ki kell irtania az emberiséget, vajon hogyan akadályozhatnánk meg abban, hogy cselekedjen?

Az USA kiadta a mesterséges intelligencia tízparancsolatát A Fehér Ház kiadott 10 alapelvet az állami ügynökségek számára, melyeket azoknak be kell tartaniuk, amikor új, a magánszektorra vonatkozó MI rendeleteket javasolnak.

Börtönőr MI

A Max Planck tudósainak javaslatában egyfajta „elszigetelő algoritmusra” lenne szükségünk, ami képes szimulálni a veszélyes algoritmus viselkedését, és megakadályozni, hogy az bármi károsat tegyen - de mivel ennek az algoritmusnak legalább olyan erősnek kellene lennie (ha nem erősebbnek), mint a bevadult MI-nek, a tudósok lehetetlennek nyilvánították a probléma megoldását a kialakuló paradoxon miatt. (Ha ugyanolyan erős lenne az elszigetelő algoritmus, vagy erősebb, vajon miért ne akarna az is azonnal kiirtani minket, ha már a bevadult MI erre a következtetésre jutott?)

Ez persze mind csak elmélet. Az emberiség fenyegetéséhez elég fejlett MI valószínűleg még a messzi jövő zenéje, bár komolya tudósok nagy erőkkel dolgoznak a létrehozásán. És éppen emiatt kell erről már ma vitázni és elmélkedni, hogy megelőzhessük a veszélyt, még mielőtt bekövetkezne.

Itt lehet a nagy mesterséges intelligencia áttörés, a fotonokkal fénysebességre gyorsul a gépi tanulás Mi itt a Rakétánál tudományos áttöréseken és felfedezéseken élünk, alaposan megedződve nem gyakran dobáljuk a hajunkat, de ez most könnyen lehet az évtized híre, az a gyorsulás, amire az MI fejlesztés egy évtizede vár. Be is készítjük a Kyle Reese emlékplakettet.

Az ismeretlen már megjelent

"A világot irányító szuperintelligens számítógép tudományos-fantasztikus fantáziának hangzik. De már vannak olyan gépek, amelyek bizonyos fontos feladatokat önállóan hajtanak végre anélkül, hogy a programozók teljesen megértenék, hogyan tanulták meg őket. Felmerül tehát a kérdés, hogy ez valamikor ellenőrizhetetlenné és veszélyesé válhat-e az emberiség számára” - mondta el sajtótájékoztatóján Manuel Cebrian, a Max Planck Humán Fejlesztési Intézet Emberek és Gépek Központja Digitális Mobilizációs csoportjának vezetője. A kutatók a Journal of Artificial Intelligence Research folyóiratban tették közzé tanulmányukat.

(Forrás: MPG Kép: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

A mesterséges intelligencia szerepjátékkal tanul célokat kitűzni Az olyan mesterséges intelligencia eszközök, mint a GPT-3 felhasználhatók hangulatelemzéshez, nyelvfelismeréshez és meggyőző módon utánozhatják az emberi írást. Alapvetően azonban csak mintákat tanulnak és közben nem értik, hogy valójában mit csinálnak.  

Mesterséges intelligencia írt cikket a The Guardianbe. Áttörés vagy csak túlzó hype? Szeptember nyolcadikán bejárta a világsajtót egy cikk, melyet a brit The Guardian közölt. Ebben, a történelemben először, egy mesterséges intelligencia köszöntötte az emberiséget, és megpróbált mindenkit megnyugtatni békés szándékai felől. Ez legalábbis a történtek populáris olvasata, de mi vajon a valóság?

A Facebook mesterséges intelligenciája egyetemi szintű matematikai feladatokat old meg A gépek javulnak a matematika feladatokban, a Facebook mesterséges intelligenciája (MI) például másodpercek alatt vált képessé megoldani az egyetemi szintű számítási problémákat.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.