Az új tanulmány lényegében számokkal támasztotta alá azt, hogy a termékenység igenis csapatjáték, és messze nem egyedül az anya egészségi állapota az egyetlen befolyásoló tényező. Az olyan betegségek megléte az apáknál, mint a magas vérnyomás, az obezitás, a magas koleszterinszint, befolyásolhatja, hogy mennyire zavartalan a magzat fejlődése a születésig.
A kutatók majdnem egymillió terhesség adatait vizsgálták 2007 és 2016 között. Az adatok közt szerepelt a szülők egészségi állapota is átlagosan a fogantatás előtti négy évre visszamenőleg. Az apák kapcsán elsősorban a magas vérnyomás, magas koleszterinszint, obezitás (elhízás) és cukorbetegség, valamint egyéb, jellemzően előforduló krónikus betegségeket vizsgáltak. A vizsgált terhességek ötöde végződött méhen kívüli terhességként, spontán abortuszként vagy halva születésként. A vizsgálatban az összehasonlítási alapot azok az apák adták, akik a fent leírt öt betegség egyikével sem rendelkeztek. Hozzájuk képest azok az apák, akiknél az ötből egy betegség jelen volt, már 10 százalékos valószínűséggel számolhattak azzal, hogy a magzat nem jut el az egészséges világra hozatalig. Az ötből kettő betegség jelenléte már 15 százalékos kockázatot jelentett, a három vagy annál több betegség pedig közel 20 százalékkal emelte meg a gyermek elvesztésének az esélyét.
A kutatásvezető Michael L. Eisenberg úgy nyilatkozott, hogy az apákat már a fogantatás előtt is figyelembe kell venni, hiszen a DNS felét ők adják, logikus tehát, hogy befolyással bírnak a magzat fejlődésére, valamint az egészséges világrahozatalra is.
(Címlapkép/nyitókép: Flickr/danaloganphotography)