A Csendes-óceánba vezették az orosz Pirsz (kikötő) kutatómodult, a helyét pedig a Nauka (tudomány) névre keresztelt modul veszi majd át, melyet július 21-én lőttek fel Bajkonurból. Az új Nauka modul repülése nyolc napig tart majd, és végül az orosz Zvezda szervizmodulhoz csatlakozik. A dokkolás jelenleg július 29-e csütörtök 13:25 GMT-re van időzítve.
A Pirs modult egy hete csatlakoztatták le az ISS-ről és egy teherűrhajó segítségével irányították a Csendes-óceánban végződő pályára. A lezuhanás pontos helye az új-zélandi Wellingtontól 3000 kilométerre, egy űrhajótemetőként ismert régióban volt.
A modult 2001 szeptember 14-én lőtték ki az űrállomásra egy Szojuz rakéta fedélzetén a kazahsztáni Bajkonur kozmodromból. A Pirsz közel 20 évig teljesített szolgálatot, ez volt a dokkoló és a kikötőmodul és az orosz Progresz MS-16 szállítóhajó vontatta utolsó, 418 kilométeres ereszkedésben végződő útjára.
A Pirszből működése során 52 űrséta indult, az orosz Szojuz űrhajók és Progressz teherhajók is rendszeresen itt kötöttek ki. A 2009-ben fellőtt orosz Poiszk modul a Pirszhez hasonló kialakítású és továbbra is az űrállomáson marad, a Zvezdával szemben. Ez szolgálhat majd a jövőben bonyolított orosz űrséták légzsilipjeként.
Az Egyesült Államok legénysége és teherjárművei saját kikötővel rendelkeznek, ami az űrállomás másik végén található. A Progress MS-16 még idén februárban dokkolt a Pirszre, június 2-án pedig Oleg Novitszkij és Pjotr Dubrov űrhajósok űrsétát tettek a Pirsz körül, előkészítve a modult az eltávolításra. A Pirsz körülbelül 4,9 méter hosszú és 2,55 méter átmérőjű volt, a Csendes-óceánt pedig csak apró darabjai értéke el Chile és Új-Zéland között.
(Forrás: MTI Kép: NASA TV, Roszkoszmosz)