A hét eleje óta elérhető az iPhone-ok operációs rendszerének a legújabb verziója, az iOS 16. Ahogyan azt megszokhattuk, az Apple nem tett rögtön elérhetővé minden újdonságot; míg a nyitóképernyő személyre szabásáról és más változásokról mi is írtunk korábban a Rakétán, a 9to5Macnél most szinte véletlenül akadtak rá az apró, de izgalmas megoldásra, a "tiszta energia töltésre" (Clean Energy Charging). Az Apple mindössze annyit ír a technológiáról, hogy "igyekszik az iPhone szénlábnyomát csökkenteni azzal, hogy optimalizálja a töltés idejét olyan időszakokra, amikor a hálózat tisztább forrásokat használ". Ennél többet egyelőre nem tudni, de a 9to5Mac újságírói kiderítették, hogy mindez hogyan működhet a gyakorlatban.
Az iOS egy újabb háttérben futó folyamattal egészül ki, ami anélkül, hogy tudnánk róla, figyeli a helyi elektromos hálózat károsanyag-kibocsátását, például hatósági adatbázisok segítségével. Ezt prediktív adatokkal kombinálja a rendszer, ami így el tudja dönteni, hogy a tiszta energia töltés mikor kapcsoljon be. Egy ilyen újdonságnak mindenki örül, egészen addig, amíg reggel nem egy huszonhárom százalékig töltött kütyü fogadja, de ez elméletileg nem fog előfordulni: az akkumulátor élettartamának megóvása miatt az iPhone-ok már hosszabb ideje követik, hogy általában mikor vesszük le azokat a töltőről, és csak röviddel előtte töltik fel magukat nyolcvanról száz százalékra.
Egy telefon feltöltése egyébként nagyjából havi 0,15 kWh energiát igényel, ami elhanyagolhatónak tűnik például a rezsitámogatás átalakításakor meghúzott, valamivel több mint kétszáz kWh-s határhoz képest, de ha figyelembe vesszük, hogy az Apple ugyanezt a technológiát a hordozható számítógépein vagy táblagépein is bevezetheti, akkor máris nagyobb hatása lehet egy ilyen megoldásnak. Az Egyesült Államokban az elmúlt években több államban voltak hosszabb áramszünetek a hálózat túlterheltsége miatt, de arról nem ír a cikk, hogy csak ott lesz-e elérhető a technológia.
(Borítókép: Andreas Hasinlinger/Unsplash)