Szaúd-Arábia futurisztikus városa még nagyratörőbb lesz, de az álomnak nagy az ára

2024 / 05 / 14 / Bobák Zsófia
Szaúd-Arábia futurisztikus városa még nagyratörőbb lesz, de az álomnak nagy az ára
Neom, az újjövő városa lesz a Vision 2030 program vezető látványosságaként, de a luxusszállodák és felhőkarcolók főként a tehetősebbeknek készülnek, miközben a helyi törzsek tagjait kitelepítik a helyszínről.

A Szaúd-Arábiában épülő Neom egy hatalmas komplexumnak készül a tervek szerint, aminek egyes részterületei is egy-egy város méretével rendelkeznek majd. A futurisztikus hely az ország gazdaságát megreformáló Vision 2030 program kiemelt szereplője, aminek nagy feladatot szánnak a befektetőknek és turistáknak a helyszínre csalogatása és az ország vonzóbbá tétele terén, de a megapolisz a látványosságokon túl a tudományos, kutatási projekteknek és oktatási programoknak is helyet ad, valamint demonstrálja, hogyan tud működni például egy autók nélküli utcákkal ellátott, karbonnegatív okosváros.

Nagy kérdés, hogy a papíron jól mutató fantáziatervek mennyire bizonyulnak életképesnek a valóságban, mivel a koncepciók nagyon ambiciózusak, de néhány esetben akár fantasztikusnak is nevezhetőek: a Neom részét képező The Line például egy 170 kilométer hosszú egybefüggő felhőkarcoló lenne a sivatagos táj közepén, ahol több millió ember élne egyetlen épületben, a Trojena a Közel-Kelet első síparadicsoma lesz, ahol 2029-ben már az ázsiai téli játékokat rendezik, és Oxagon City lakosai egyenesen egy vízen lebegő városban élhetnek.

A Neom projekt legújabb részeként bemutatott Jaumur ezekhez képest akár hétköznapinak is mondható, már amennyire egy óriási luxus tengerparti település az lehet. Neom a Vörös-tenger partján épül fel és Jaumur területe az Akabai-öböl legnagyobb közössége lesz a leírás szerint, aminek 6000 jövőbeli lakosa egyértelműen a gazdagok közül fog kikerülni, elvégre a hely 600 tengerparti lakást, 700 luxusvillát és két luxusszállodát foglal majd magában. A városban egy szintén hatalmas jachtkikötő fogadja az ideérkezők vízi járműveit, amelyeket egy 1,5 kilométeres "aerofoil" védőfal (egy "gravitációval dacoló" konzolos szerkezet) óv a természet és időjárás viszontagságaitól. A település kialakítása a szórakoztatásra és sportokra fókuszál, de az oktatás és tudomány is szerepet kap, utóbbi egy mélytengeri kutatóközpont képében.

Jaumur és a többi Neom-városrész is elvileg a fenntarthatóságot promotálja és a környezetre való tekintettel, környezetvédelmi programokkal kiegészítve végzik az építkezést, de a helyi beszámolók alapján a konstrukció nem egészen akadálytalanul halad: a helyi howeitat törzs tagjait kitelepítették, hogy legyen elegendő hely a megapolisznak, méghozzá sokszor erőszakos módszerekkel. A BBC-nek nyilatkozó Rabih Alenezi ezredes, aki lemondott tisztségéről és disszidált az országból Nagy-Britanniába, elmondta, a lakosokat ellenállás esetén akár le is lőhették a parancs szerint, mikor a The Line konstrukciójára kijelölt helyszínt készítették elő.

(Fotó: Neom)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.