A Gizmodón olvasható hír szerint Vitalij Szemenetsz Kijevtől nem messze, nagyjából harminc kilométerre él, és az orosz csapatok benyomulása óta nem találta a fülhallgatóit. Az Apple eszközökbe épített automatikus nyomkövetésnek köszönhetően azonban ha vissza szerezni nem is tudta a kütyüjét, de legalább látta, hogy az merre tart - az enyves kezű katonákkal együtt. Szemenetsz az Instagramon osztotta meg az AirPodok útját, amelyek a fehérorosz Homelben, az ország második legnépesebb városában tűntek fel, miután Kijevből északnak vették az irányt. Húsvétkor már Oroszországban, Belgorodban látta azokat; ez az a Harkivtól északra fekvő város, amely ellen április elején ukrán helikopterek meglepetésszerű támadást intéztek.
Az Apple legtöbb kütyüje képes arra, hogy wifi vagy Bluetooth-jelek segítségével a gazdája tudomására juttassa, hogy hol veszett el, illetve pontosan hol van. A milliárdnyi iOS eszköz java ugyanis automatikusan és észrevétlenül kapcsolatban áll egymással, egy nagy, globális hálót alkotva. Elég, ha egy Apple-felhasználó elsétál az elveszett telefonunk, táblagépünk vagy óránk mellett az utcán, anélkül, hogy észrevenné, máris segít nekünk a nyomára akadni. Csak a minden iPhone-on megtalálható Lokátor alkalmazást kell elindítanunk, hogy egy térképen lássuk, hogy merre kell szaladnunk az elkallódott vagy ellopott kütyünk után. Az iPhone-unknak még úgy is a nyomára bukkanhatunk, ha a tolvaj kikapcsolta azt.
Mindennek persze megvan az aggályos oldala is: az Apple apró nyomkövetőit, az AirTageket eleinte nagyon könnyű volt mások megfigyelésére használni, mindegy, hogy féltékeny házastársakról vagy autótolvajokról van szó. A cég azóta folyamatosan próbálja megnehezíteni a kémkedők dolgát. Úgy tűnik, az orosz katonák nem tudtak erről.
(Borítókép: Getty Images)