Mint arról már korábban is beszámoltunk, az orosz-ukrán konfliktus kirobbanását követően pár nappal az ukrán miniszterelnök-helyettes, Mihajlo Fedorov Twitteren kérte meg Elon Muskot, hogy bocsásson Ukrajna rendelkezésére egy teherautónyi Starlink antennát. A SpaceX alapítója meghallgatta a kérést, nemsokkal később elindította a Starlink szolgáltatását Ukrajnában, majd két nappal később az ígért antennák is megérkeztek az országba. Fedorov Twitteren köszönte meg a segítséget.
Starlink — here. Thanks, @elonmusk pic.twitter.com/dZbaYqWYCf
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) February 28, 2022
Csütörtökön azonban egy komoly figyelmeztetést is tett Elon Musk a Starlink használatával kapcsolatban: a SpaceX-vezér Twitteren hívta rá fel a figyelmet, hogy mivel Ukrajnában több olyan terület is van, ahol az egyetlen nem orosz kézben lévő kommunikációs csatornát a Starlink biztosítja, így nagy valósínűséggel előfordulhat, hogy az orosz erők célba vehetik a rendszer egy-egy földi antennáját. Musk a következőket emelte ki a Starlink ukrajnai használatával kapcsolatban:
A Reuters értesülései szerint Mikhajlo Fedorov hálás köszönetet mondott Musknak a segítségévért, azonban azt hozzátette, hogy az orosz támadások miatt sok helyen nincs áram a megsemmisült infrastruktúra miatt, így további generátorokra lenne szükségük az antennák működtetéséhez. Musk válaszul intézkedett, hogy frissítsék a Starlink antennáinak szoftvereit aszerint, hogy azok fogyasztása olyannyira lecsökkenjen, hogy végül egy autó szivargyújtójáról is üzemeltetni lehessen a műholdat. Elon Musk azt is hozzátette, hogy bekapcsolták a Starlink „roaming funkcióját”, azaz az antennák mozgás közben is képesek lesznek kommunikálni a Starlink műholdjaival.
A SpaceX vezérének ígéretét bírálat is érte: Tim Farrar műholdas kommunikációval foglalkozó tanácsadó elmondta, hogy a Starlink antennákat, – amelyek hasonlóan működnek, mint az otthoni műholdas televíziók antennái – nem úgy tervezték, hogy mozgás közben is használják őket, és szerinte nem világos, hogy Musk mit értett a tweet alatt.
A Starlink antennáinak ukrajnai használatával kapcsolatban már Musk figyelmeztetése előtt is volt, aki kifejezte aggodalmát: John Scott-Railton, a Torontói Egyetem Citizen Lab projektjének vezető kutatója egy 15 bejegyzésből álló leírásban részletezte Twitteren, hogy milyen veszélyeket rejt egy háborús zónában a műholdas berendezések használata.
Re: @elonmusk's starlink donation.
Good to see.
But remember: if #Putin controls the air above #Ukraine, users' uplink transmissions become beacons... for airstrikes.
Some background 1/ pic.twitter.com/0p6J87TtUF
— John Scott-Railton (@jsrailton) February 27, 2022
A kutató több mint egy évtizedet tanulmányozta az internet és a műholdas kommunikáció szerepét háborús övezetekben, így a terület szaktekintélyének számít. A bejegyzéseiben a következőkre hívta fel a figyelmet: véleménye szerint az olyan műholdas berendezések, mint a Starlink antennái, könnyű célpontokat jelentenek, mivel az ilyen antennák minden irányba sugároznak jeleket, ezáltal könnyen bemérhetőek háromszögeléssel. A kutató arra is felhívja a figyelmet, hogy a titkosítás megléte ezen a problémán nem segít.
„Oroszországnak hatalmas elektronikus füle van” – figyelmeztet John Scott-Railton.
A kutató a bejegyzéseiben több megtörtént esettel is szolgál: Dzsohar Dudajev csecsen elnök 1996-ban, az orosz-csecsen konfliktusban vesztette életét, halálát a mobiltelefonja által sugárzott jeleket követő orosz rakéta okozta. Két másik példaként az Associated Press két munkatársának, Marie Colvin és Rémi Ochlik újságíróknak a halálát hozza fel. A két sajtós a szír hadsereg áldozata lett, feltehetőleg a műholdas telefonjaik miatt sikerült bemérni őket.
A Wikipedia adatai alapján a Starlink rendszere jelenleg nagyjából 1900 műholdat számlál, és egyelőre tesztfázisban működik. A SpaceX január eleji tájékoztatása alapján a Starlink mintegy 150 ezer előfizetővel rendelkezik, akik havi száz dolláros – körülbelül 32 ezer forintos – előfizetési díjért cserébe nagyjából 100 Mbps letöltési sebességhez juthatnak hozzá.
Elon Musk a Starlink rendelkezésre bocsájtásán túl még más téren is részesévé vált az orosz-ukrán konfliktusnak, miután a Nemzetközi Űrállomás kapcsán is felmerültek feszültségek. A Roszkozmosz ugyanis kilátásba helyezte, hogy kihátrál a Nemzetközi Űrállomással kapcsolatos együttműködésből, és többet nem indít rakétát az ISS-re, továbbá megtiltja az orosz modulok használatát a személyzetnek, ezzel veszélybe sodorva az űrállomás életében elengedhetetlen időnkénti pályakorrekciókat. Elon Musk ekkor sem volt rest felajánlani a SpaceX segítségét.
(Fotó: SpaceX)