A hatalmas, földönkívüli élet után kutató rádióteleszkóp augusztusi és november eleji kábelszakadásos sérülése után most ismét ugyanez történt, csak ezúttal több óriási kábel is elszakadt egyszerre, nagy kiterjedésű sérüléseket okozva a teleszkóp szerkezetében.
Az augusztusi kábelszakadás során az egyik segédkábel csúszott ki az aljzatából, és a baleset során 30 méteres lyuk keletkezett az obszervatóriumban, amely 300 méterrel fekszik egy karszt-barlang felett Puerto Rico északi részén. November 8-án egy második fő tartókábel is meghibásodott, melyet ugyanahhoz a támasztótoronyhoz csatlakoztattak, mint a segédkábelt, és még több kár keletkezett a tányérban.
A friss, november 12-i meghibásodás során újabb két fő tartókábel mondta fel a szolgálatot azok közül, melyek a 900 tonnás szerkezetet tartják. Az obszervatórium szíve, három toronyból lóg alá kábeleken, és így a hatalmas tányér felett lebeg. A fő tartókábelei közül idén már négyet elveszített, és ha a többi is felmondja a szolgálatot, rázuhanhat a reflektor tányérra végleg megsemmisítve Arecibot.
Bár a gigantikus tányérhoz képest csekélynek tűnhet, a felfüggesztett szerkezet valójában nagy méretű, egy kisebb ház könnyedén elférne a fényvisszaverő rendszert tartalmazó kupola belsejében. Az obszervatórium munkatársai rendszeresen megvizsgálják a tornyokat, kábeleket és az emelvényt, keresik a gyengülés vagy a sós, trópusi levegő okozta korrózió jeleit.
"Nincs rosszabb, korróziós szempontból, mint a sós köd" - mondta el Dennis Egan, a nyugati virginiai Green Bank Obszervatórium mérnöke. “Még víz alatt lenni is jobb” - summázta.
A balesetek oka továbbra sem teljesen világos. Az Arecibo Obszervatóriumot az 1960-as években építették, és a szakértők komolyan aggódnak amiatt, hogy a kábelek öregedésével tovább korrodálódhat az anyaguk.
Az emelvényt eredetileg 18 vastag, acélkábel tartotta három betontoronyhoz kapcsolva, melyek közül a legmagasabb 111 méter magas. Az obszervatórium tornyainak egyenként négy elsődleges tartókábele van, de csak kettőre van szükség ahhoz, hogy a levegőben maradjon. A négyes toronynak a november eleji incidens után már csak három ilyen kábele maradt. A tegnapi újabb két szakadás után
A világ legnagyobb egytálas rádióteleszkópjai közé tartozó létesítményt most valóban a teljes összeomlás veszélye fenyegeti.
"Az esély szerintem valószínűleg ötven-ötven százalék. A személyzet megteszi, amit lehet. Még mindig nagyon aggódom, hogy nem tudnak eleget tenni” - mondta el Michael Nolan, az obszervatórium volt igazgatója az arizonai egyetemről.
Több mérnök cég és az amerikai hadsereg mérnöki testülete segítenek a helyszínen értékelni a veszélyeztetett platformot. A felmérést, és az ellenőrzést rendszeres drónrepülésekkel végzik. Alapvetően a szerkezet stabilizálásának módját keresik, ideértve a helikopterek bevonását az obszervatóriumról eltávolítható súly elszállításához, a rendszer feszültségének csökkentését az emelvény leengedésével és a lehullott segédkábel újbóli csatlakoztatásával, amely még mindig nagyjából érintetlen és felhasználható, miután kicsúszott a foglalatából.
"Valószínűleg hamarosan megtudjuk, hogy meg tudják-e oldani ezt a helyzetet, tehermentesítve a most túlterhelődő szerkezeti elemeket, elhárítva ezzel az azonnali problémát, hogy megoldhassuk az igazi, nagy problémát" - mondta Nolan.
Arecibo létesítménye kulcsfontosságú szerepet töltött be a Naprendszerünkön túli bolygók észlelésében, a földönkívüli civilizációk felkutatásában (SETI program), valamint az aszteroidák és az idegen világok tanulmányozásában. Ma főképp gyors rádiókitöréseknek (FRB) nevezett erőteljes energia-robbanásokat vizsgálják, és figyelik a galaxisok ütközése során keletkező tér-idő hullámokat.
"Amikor az első kábel meghibásodott, nem aggódtam annyira, mert biztos voltam benne, hogy néhány hónapba telik, de megtörténik a kijavítása” - mondta Abel Méndez csillagász, aki gyakran használta az Arecibo nyújtotta lehetőségeket.
“Most aggódom” - kommentálta a helyzetet.
(Forrás: National Geographic Kép: Arecibo)
Véget ért a SETI@home, a Berkeley Egyetem kutatása földönkívüliek után. Vajon megtalálták őket?
Stadion méretű sztratoszférikus NASA távcsőszállító ballon a kozmosz tanulmányozására
Új Naphoz hasonló csillagot és óriásbolygókat talált az ESO távcsöve