Példátlan szeméthegyek borítják a Maldív-szigeteket

2020 / 08 / 13 / Perei Dóra
Példátlan szeméthegyek borítják a Maldív-szigeteket
Extrém magas a mikroműanyag-szennyezettség a Maldív-szigetek körüli vizekben, aminek súlyos következményei lehetnek a korallzátonyok élővilágára, de a szigetlakók megélhetését is fenyegeti.

A mikroműanyagokról már írtunk korábban, ezek az öt milliméternél kisebb műanyagdarabkák, amelyeket gyakran mikroszkopikus méretük miatt a szakértők láthatatlan vízszennyező anyagokként is emlegetnek. Ezen apró részecskék a műanyagpalackok, textilipari termékek lebomlásakor keletkeznek és hosszú időn át megmaradnak az óceánban.

Az ausztráliai Flinders Egyetem tengerbiológusai friss kutatásukban huszonkét helyszínen vizsgálták a mikroműanyagok mennyiségét Naifarunak, a Fadiffolu-atoll legnépesebb szigetének partjainál. A Science of the Total Environment szaklapban közölt eredmények alapján a naifarui mikroműanyag-koncentráció (55-1127,5 mikroműanyag kilogrammonként) magasabb, mint délkelet-indiai Tamilnádu sűrűn lakott pontján mért értéknél (3-611 mikroműanyag kilogrammonként), és megközelíti a Maldív-szigetek más területein lévő lakatlan és lakott szigeteknél kimutatott értékeit (197-822 mikroműanyag kilogrammonként).

A vizsgált mikroműanyagok átmérője nem érte el a 0,4 millimétert, emiatt a korallzátonyoknál élő tengeri élőlények könnyen lenyelik őket.

A mikroműanyagok felhalmozódása komoly fenyegetést jelent az ökoszisztémára és a helyi közösségek megélhetésére, na és persze az ott élők egészségre is. A szakemberek szerint a nagy mennyiségű mikroműanyag az óceáni áramlatokkal érkezhet a szomszédos országokból, így többek között Indiából, de a szigeten zajló építkezések, a szakszerűtlenül kiépített csatornahálózat, szennyvízkezelő-rendszer, valamint a szeméttelepnek használt szigetek is közrejátszhatnak a magas koncentrációban. „A Maldív-szigeteken jelenleg alkalmazott hulladékkezelés képtelen lépést tartani a népességnövekedéssel és a beruházások ütemével. Az apró szigetország hulladékkezelésének rengeteg kihívást kell leküzdenie, miközben a fejenkénti szeméttermelés ötvennyolc százalékkal emelkedett a helyi szigeteken az elmúlt évtizedben” – mutatott rá Karen Burke Da Silva professzor. A kutatók jelenleg a helyi korallzátonyok halainak gyomortartalmát vizsgálják, hogy megnézzék, elfogyasztják-e az állatok a vízben lévő mikroműanyagokat.

A mikorműanyagok problémája súlyosabb lehet, mint hinnénk

Legalábbis ez derül ki a San Diegó-i Scripps Oceanográfiai Intézet sajtóközleményéből, ami szerint a becsülthöz képest közel egymilliószor több mikroműanyag lehet az óceánokban.

A kutatók becslései alapján egy köbméter vízben 8,3 millió apró műanyagdarab lehet, de a mérések már tízmilliónál járnak.

Jennifer Brandon, a kutatócsoport munkatársa szerint eddig ugyanazt a technikát alkalmazták a hasonló elemzésekben, vagyis többnyire olyan hálókat használtak a mintagyűjtéshez, amelyek a kisebb mikroműanyagokat nem tudták kiszűrni. Az új vizsgálatban bemutatott módszer azonban már a tíz mikrométeres törmelékeket is kimutatja. A csapat a Salpidae-fajok segítségével végezte a kutatást. (A Salpidaek zselészerű, az óceáni ökoszisztéma felső rétegében őshonos állatok.) Az élőlények parányi organizmusokat, úgynevezett filoplanktont fogyasztanak, táplálkozásuk során azonban a mikroműanyagokat is elnyelik. A szakértők ezen állatoktól gyűjtöttek be mintákat, illetve közvetlenül az óceán vizét is megvizsgálták. A mikroműanyagok emberi szervezetre gyakorolt hatását jelenleg is vizsgálják: korábban a WHO már bejelentette, hogy az apró szennyeződések valószínűleg nem hatnak jelentősen az egészségre, ugyanakkor hozzátették, hogy jelenleg minimális adat áll rendelkezésre a problémával kapcsolatban, így nem vonhatunk le messzemenő következtetéseket.

(Fotó: Getty Images Hungary)


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.