Pontosan megmérték mind az öt óceán legmélyebb pontját, volt meglepetés

2021 / 05 / 13 / Justin Viktor
Pontosan megmérték mind az öt óceán legmélyebb pontját, volt meglepetés
Miután a kutatók pontosították az óceánok legmélyebb pontjainak eddigi mérési eredményeit, néhány ilyen kitüntetett helyszín földrajzi adatai megváltoztak. A megalodon rajongók kedvenc Marianna-árka maradt a régiben.

Öt óceán

A felmérés a Five Deeps Expedition expedíció keretében történt, és magában foglalta a Csendes-óceán, az Atlanti-óceán, az Indiai-óceán, a Sarki-óceán, és a Déli-óceán legsötétebb mélységeinek felkeresését. Számos olyan terület is szerepelt a mérésekben, melyet már alaposan tanulmányoztak és többször megmérték mélységüket. Ilyen volt például a Csendes-óceáni Mariana-árokban található 10 924 méter mély Challenger-mélység.

Kiderült, hogy az Indiai-óceán legmélyebb pontját eddig rosszul azonosították, és az nem egy Ausztráliától délnyugatra elterülő törési zónában található, hanem az Indonézia partjainál lévő Jáva-árokban, 7187 méter mélységben.

Frissült a tudásunk a Déli-óceánról is, itt az új csúcstartó legmélyebb pont a Déli-Sandwich-árok déli végénél található Factorian-mélység lett 7432 méterrel, az Atlanti-óceánban pedig a Puerto Ricó-i árokban 8378 méter mélyen fekvő Brownson-mélység bizonyult a legmélyebb pontnak.


 

Megalodont nem találtak

Victor Vescovo a Five Deeps Expedition vezetője az első ember, aki a világ mind az öt óceánjának legmélyebb pontjaihoz lemerült. A címet 2019. augusztus 24-e óta birtokolja, amikor utolsóként lemerült az Északi-sarki-óceánban található 5551 méter mélyen lévő Molloy-mélységbe.

A kutatók a mostani mélységmérések mellett a vízhőmérsékletet és a sótartalmat is megmérték a különböző mélységekben, munkájuk az eddigi legpontosabb, a hasonló célú kutatások közül.

A beszerzett adatok a Seabed 2030 elnevezésű nagyszabású projektet segíthetik majd, melynek célja, hogy különböző adatforrásokat felhasználva elkészítsék a világóceán mélységtérképét. Ezt a térképet többek között a pontosabb navigációhoz, a víz alatti kábelek és csővezetékek fektetéséhez, és a klímaváltozásra vonatkozó modellek pontosításához is felhasználhatják majd. Az új batimetriai eredményeket a Geoscience Data Journal című tudományos folyóiratban tették közzé.

(Forrás: BBC Kép: Fivedeeps)

Ez is érdekelhet:

Ötszáz Lebegőnek hívott robotot indítanak útnak az északi félteke óceánjaiban A tengerek és óceánok vízkészlete felbecsülhetetlen értékű, ezeket az erőforrásokat nem ártana sértetlenül megőrizni a jövő generációi számára, és épp ezen a területen tett nagy lépést előre a Globális óceán-biokémiai kutatási projekt.

Japán az óceánba öntené Fukushima radioaktív vizét Joshihide Suga japán miniszterelnök kormányának álláspontja szerint elég régóta halogatják már a megsemmisült fukusimai Daiicsi atomerőműben felhalmozódó radioaktív szennyvíz részleges tisztítás utáni "elkerülhetetlen" kiengedését a természetbe.

Bár a tehenek és juhok katasztrófát okozhatnak, a megoldás szerencsére már a tengerben úszkál Egy új tengeri moszat-alapú takarmány-kiegészítő csökkentheti a légkörbe kerülő egyik legveszélyesebb üvegház hatású gáz, a metán mennyiségét.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.