Egészen pontosan százkét trópusi vihart jegyeztek fel az északi és déli féltekén, ehhez képest az 1981-2010 közötti időszakban évente legfeljebb nyolcvanötöt.  

Tavaly azonban csak az atlanti-óceáni trópusi szezonban harminc vihart regisztráltak a szakemberek. A NOAA szerint eddig a 2005-ös év számított rekordernek, akkor ugyanis huszonnyolc vihart számoltak össze a térségben.

A NASA „viharkergető” gépe segítségével jöttek rá, hogy a villámlás tisztítja a légkört A villámlás nyomán keletkezett vegyületek a metánt is képesek „kimosni” a légkörből.

A viharok között hét hármas kategóriájú, vagy ennél nagyobb vihar pusztított az Atlanti-óceánon, egyikük ráadásul a négyes kategóriájú Iota hurrikán volt, amely nagy meglepetést okozott a kutatóknak novemberi felbukkanásával, ami egyébként igencsak ritka, hiszen az óceán vize ekkor már hűvösebb, illetve ez az időszak a hurrikánszezon vége. De más rekord is született, például az USA partjainál, ahol

eddig évente átlagosan kilenc trópusi vihar érte el a szárazföldet, tavaly azonban tizenkettő.

A Csendes-óceán északi részén ugyanakkor nem dőltek meg rekordok a 2020-as esztendőben: mindössze egyetlen tájfun, a Goni sújtotta a térséget, ami miatt körülbelül egymillió embert kellett kimenekíteni otthonából a Fülöp-szigeteken.

A jelentés készítői mindemellett kiemelték, hogy a tavalyi év egyike volt azon három évnek, amikor a globális földfelszíni hőmérséklet szintén új rekordot döntött az 1800-as évek közepe óta.

(Fotó: Unsplash/Jeffrey_Grospe)

További cikkek a témában:

Megtalálták az európai tavaszi havazás okát - a Barents-tenger olvadó jégtakarója a magyarázat Az atmoszferikus pára összetételének elemzésével jöttek rá a kutatók, hogy a nedvesség nagy része a Barents-tengerből származik, ahol egyre gyorsabban tűnik el a jégtakaró. Emiatt a jövőben is lehet tavaszi hóviharokra számítani.

Egyre gyorsabban mozognak a trópusi ciklonok, és ez még csak a jéghegy csúcsa A klímaváltozás miatt több viharra kell számítanunk, plusz most úgy tűnik, hogy azok nem csak gyakoribbak, de gyorsabbak is, sőt bizonyos esetben akár földrengést is okozhatnak. Na de mi is pontosan a viharrengés, és hogyan tehet keresztbe a védekezésnek az 5G?

A szokatlan hideg miatt Texasban megfagytak a szélerőművek, több millió ember maradt áram nélkül Az állam 25 gigawattos szélenergia-temrelésének nagyjából a fele kiesett, miközben az energiafelahsználás rekordmagasságba emelkedett a hideg idő miatt.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.