A kutatók a magát a tengerfenéki homokba fúró polip, a növények talajban növekvő gyökerei és az érdekesen aszimmetrikus fejű vakondgyíkok módszerét ötvözve hoztak létre egy olyan robotot, amely irányítottan képes közlekedni olyan szemcsés, fluidum jellegű anyagban, mint például a homok. Az eszköz maga előtt levegőbefúvással lazítja fel a közeget (ahogy a polip a kifecskendezett vízzel a homokot), orrával félretúrja az anyagot (ahogy a vakondgyíkok teszik) és felfúvódó lufikígyó módjára nem is halad, inkább terjeszkedik előre (ahogy a gyökérvégek).
A föld alatt tekergő robotgiliszta videóját elnézve elsőként biztosan Hollywod ugrik be, a Dűne homokférgei vagy a csodás Tremors-sorozat szörnyei, de a kutatók a filmiparnál hasznosabb területeket is el tudnak képzelni találmányuknak. Az idegen bolygók felfedezésében például a homokszerűen laza közegekben való haladásra eddig nemigen létezett jól használható technológia.
Persze lyukakat eddig is tudtunk fúrni a talajba, de bizonyos kutatási, felderítési célokra valóban hasznos lehet egy használaton kívül kevés helyet foglaló, kis tömegű, a környezetét nem roncsoló szerkezet. A kísérletekben látványos például, ahogy a homokba ágyazódott akadály alatt bújik át a gép és anélkül tud "körülnézni" a túloldalon, hogy el kellene távolítani a masszív tereptárgyat vagy az átjutást akadályozó laza közeget.
A kutatás összefoglaló dokumentációja itt tekinthető meg.