Szingapúr az egyik legjobb közbiztonsággal rendelkező ország a világon, köszönhetően a szigorú szabályoknak és kemény büntetéseknek. A hatóságok különösen a drogok forgalmazásával és az illegális fegyverviseléssel kapcsolatban kérlelhetetlenek, a halálbüntetésre ítélt bűnözők nagy része az előbbi tevékenység miatt kerül a bitófára. Ezeken kívül csak két bűncselekmény típus elkövetése jár feltétlen halálbüntetéssel: a gyilkosság és a terrorizmus, bár 2012-ben már enyhítettek valamelyest a szabályokon és bizonyos esetekben enyhítő körülmények szerepét is figyelembe veszik.
A szingapúri lakosok a hétköznapok során nincsenek túl sok veszélynek kitéve, a szingapúri Statisztikai Hivatal adatai szerint 2020-ban arányaiban nézve 100 000 lakosra 658 bűncselekmény esett. Ez azonban növekvő tendenciát jelent a korábbi időszakhoz képest, mikor az arány csak 100 000/616 volt. Jelenleg a városállam utcáinak történéseit még nem figyeli annyi kamera, mint mondjuk Szöulban, amely egy júniusi felmérés szerint a világ legalaposabban bekamerázott városa, de a kormány egy évtizeden belül a duplájára tervezi emelni a megfigyelőeszközök számát, a jelenlegi több mint 90 000-ről 200 000-re.
A járókelők megfelelő viselkedésére nem csak a kamerák, hanem a folyamatosan járőröző rendőrök is ügyelnek, akik most új segítőtársakat kaptak két robot személyében a HTX (Home Team Science and Technology Agency) és négy másik ügynökség jóvoltából. A Xavierre keresztelt gépek három hétig tesznek majd rendet a környéken, a tesztidőszak alatt a legzsúfoltabb terek környékén utasítják az embereket a szabályok betartására. Elsősorban a dohányzó, az illegálisan árusító, a kerékpárt nem megfelelően leparkoló és a járdán motorral száguldozó személyeket fogják helyreutasítani, valamint azokat a csoportokat, amelyek ötnél több főből állnak, mivel jelenleg csak ennyien tartózkodhatnak egymás közelségében. Ha a robot ezek közül bármelyik tevékenységet észleli, azonnal jelentést küld róla az irányítóközpontba és a kijelzőjén megjelenik a felszólítás a helytelen cselekvés beszüntetésére.
A Xavierek 360 fokos kameráinak felvételeit, amelyek infravörös kiegészítéssel homályosabb és sötétebb körülmények között is használható képet adnak, mesterséges intelligencia rendszerrel elemzik, a felszólító üzeneteket pedig előre elkészített hangfelvétellel vagy a mikrofonon keresztül, élő "adásban" nyomatékosítják. A robotok használata a Lakhatási és Fejlesztési Bizottság tagja, Augustine Tan szerint biztonságos és otthonos környezetet teremthet a lakók számára és jól kiegészíti a járőrök munkáját.
Szingapúrban nem ez az első eset, hogy robotokat vetnek be az emberek megfigyelésére, korábban már megjelent Spot robotkutya és egy guruló egység is a parkokban, hogy a járvány miatti intézkedések betartására szólítsák fel a járókelőket.
További cikkek a témában:
Robotok őrjáratoznak a szingapúri parkokban
A Spot robotkutya végre a gyakorlatban is bizonyíthatja a hasznosságát.
Leszerelte a szolgálatból a robotkutyát a New York-i rendőrség
A nép nem kedvelte meg a négylábú robotrendőrt, Digidogot. A leszerelés hírének a város polgármestere is nagyon örült.
Tényleg robotforradalmat ébresztett a pandémia?
"A robotok valóban arra hivatottak, hogy átvegyék az irányítást az éttermi konyhákban?" Tette fel a kérdést négy éve az Eater magazin. Vajon sikerült ezt megvalósítani az elmúlt négy évben vagy a robotok még mindig 'túl szexik'? És hogyan változtatta meg mindezt a koronavírus-járvány?