A hongkongi Hanson Robotics világhírt szerzett a tévéshow-kban is fellépő Sophiával, az emberekkel beszélgető, érzelmeket, gesztusokat is értelmezni képes, többé-kevésbé humanoid robottal. Sophia nemrég egy nővért is kapott, mármint szó szerint: a robotlány technológiáját felhasználva egy kórházi nővér változat is készült androidból.
Grace elsődleges feladata, hogy úgy végezzen el bizonyos alapvető vizsgálatokat, ellenőrzéseket (testhő mérése a nyakában lógó hőkamerával, éberség ellenőrzése), hogy közben az emberi jelenlétet is helyettesítse magányos idősek vagy a többiektől elszigetelt fertőző betegek számára. A robotnővér megalkotását természetesen a COVID-19 világjárványban tapasztalt izolációs problémák ihlették. A fertőzésre érzéketlen de emberi megjelenésű robot segít elkerülni a hús-vér nővérek, idősgondozók megbetegedését, mégis megadja a a bezártságba kényszerült ápoltaknak az emberi kapcsolat illúzióját.
Grace prototípusa beszél angolul és ismeri a mandarin és kantoni nyelvjárást is, de hamarosan újabb nyelveket is meg kell tanulnia. A gyártó ugyanis azt mondja, hamarosan elkészül egy kis szériás béta-tesztfázisra alkalmas kontingens a robotból, melyeket kínai illetve hongkongi egészségügyi intézmények mellett Japánban és Dél-Koreában használnak majd tesztüzemben. A tapasztalatok alapján tökéletesített Grace a Hanson szerint akár már jövőre kereskedelmi forgalomba kerülhet világszerte, a tömeggyártással pedig a jelenleg egy luxusautó árával összemérhető értékű robot beszerzésének költségei is drasztikusan csökkennek majd.
(Reuters)