A robot segítségével a jövőben Magyarországon elsőként a Semmelweis Egyetemen indulhat el a robotsebészeti program a gyógyításban és az oktatásban is - mondta el dr. Merkely Béla.
A robotsebészeti-eszköz két napra érkezett az egyetemre, ahol az egyetemi munkatársak és hallgatók ki is próbálhatták azt. Dr. Merkely Béla elmondta: rektori pályafutása kezdetétől fogva azon dolgozott, hogy az egyetemre érkezhessen egy ilyen eszköz. A legnehezebb feladat a gépet működtető gyakorlott, multidiszciplináris sebészeti közösség összeállítása, valamint az eszköz finanszírozása. Annak érdekében, hogy a jövőben a Semmelweis Egyetemen is elérhető legyen egy Da Vinci robotsebészeti eszköz, már összeállt egy fiatal orvosokból és tapasztalt professzorokból álló, robotsebészet iránt érdeklődő közösség, akik el is kezdték az ehhez szükséges tanulmányaikat.
Mivel az eszköz a betegellátás mellett az oktatásban, a szakorvosképzésben is felhasználható, az ezzel végzett műtétek költségét az Innovációs és Technológiai Minisztériummal kötött oktatási finanszírozási szerződés biztosítja, és a tervek szerint a jövőben a beavatkozások a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) támogatásával is végrehajthatóak lesznek.
Az új műtéti technika segítségével elsősorban komplexebb urológiai, nőgyógyászati, hasi, valamint fej-nyaksebészeti operációk végezhetőek.
"Nagyon remélem, hogy a gép hozzájárul a Semmelweis Egyetem további fejlődéséhez is. Köszönöm sebész kollégáimnak, hogy időt és energiát fordítanak arra, hogy a készülékkel a lehető legjobb, legpontosabb, legkevesebb szövődménnyel járó műtéteket végezhessék el a jövőben" - mondta dr. Merkely Béla.
Dr. Szijártó Attila hozzátette, hogy az egyetemen elinduló robotsebészeti program magában az egészségügyben is komoly fejlődést és modernizációt jelentene, hiszen bizonyos beavatkozások ilyen eszközzel biztonságosabban, precízebben végezhetőek el, ráadásul a fejlesztés segítségével csökken a betegek kórházi ápolásának ideje, gyorsabbá válik a felépülés, de a technológia segíthet a fiatal sebészek képzésében és vonzóbbá teheti számukra a hazai munkavégzést is.
A minimálisan invazív sebészet Magyarországon európai- és világszinten is magas színvonalon működik, a következő lépés a robotasszisztált sebészet felé való elmozdulás, amiben remélhetőleg a Semmelweis Egyetem úttörő munkát végezve példával jár majd mindenki előtt – mutatott rá dr. Szijártó Attila.
A legújabb generációs sebészrobot készülék, a Da Vinci Xi Európában négy országban (Románia, Görögország, Bulgária, Ciprus) működik, Magyarországon pedig idén április óta van jelen. A régióban eddig összesen 33 sikeres robotasszisztált sebészeti programot fejlesztettek ki és több mint 1 millió beteget kezeltek a cég gépeinek segítségével, valamint több mint 20 ezer egészségügyi szakembert képeztek ki a használatukra.
A Da Vinci sebészrobot rendszert világszerte használják, ma több mint 6000 ilyen gép működik, és 2020-ban összesen több mint 1,2 millió Da Vinci-műtétet hajtottak végre. Az USA-ban jellemzően minden műtőnek van egy saját Da Vinci rendszere, míg a mi régiónkban a kórházak az első rendszerük mellé most kezdik megrendelni a második, harmadik gépüket.
(Forrás: Semmelweis Egyetem Kép: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem)