Hernán Cortés egyike a legismertebb konkvisztádoroknak, aki végül, 1521-ben, két évvel azután, hogy partaszállt Veracruz partjainál (és felégette hajóit – jelezvén, hogy dicsőség vagy halál vár rá és az embereire), meghódította az Azték Birodalmat, amely a mai Mexikó középső és délebbi részén, a Mexikói-öböl és a Csendes-óceán között, a Mexikói-fennsíkon helyezkedett el. A koponyatoronyról már Cortés kísérője, Andrés de Tapia is beszámolt. Leírása alapján a toronyba több tízezernyi koponyát építettek be – legyőzött harcosok levágott fejeit. 2015-ben aztán Mexikóvárosban, ami az egykori Tenocstitlan – az Azték Birodalom fővárosának helyén épült, előkerült egy ahhoz hasonló torony – vagy másképp: tzompantli –, amiről Tapia is írt.
A henger alakú, 60 méter átmérőjű tornyot, a Huey Tzompantli-t a mexikói fővárosban történő restaurációs munkák során fedezték fel a Mária mennybevétele székesegyház környékén. A székesegyházat a Templo Mayorra, Mexikóváros egyik legfőbb templomára építették. A torony Vitzilopocstli-hoz emelt kápolna egyik sarkában állt. Vitzilopocstli (spanyolos névírással Huitzilopochtli, a Déli Kolibri), az azték mitológia főisteneként maga volt a Nap, de a háború istene is volt. A régészek feltételezése szerint ez a torony az egyike azoknak, melyekről Tapia beszámolt.
Az ásatások kezdete óta több száz koponya került elő, és Alejandra Frausto, az ország kulturális minisztere szerint ez egyike a leglenyűgözőbb régészeti felfedezéseknek Mexikóban az elmúlt évekből. A régészek mostanra azt is azonosították, hogy a tornyot három fázisban építették 1486 és 1502 között. Azonban a torony komor meglepetést is tartogatott. A régészek ugyanis arra számítottak, hogy a koponyák katonakorú fiatal férfiaktól származhatnak – Tapia írásainak megfelelően. Ehhez képest kiderült, hogy rengeteg nő és gyerek koponyája is az „építmény” része. Ahogy Rodrigo Bolanos, a terepen dolgozó egyik szakértő nyilatkozott: „kizárólag férfiakra számítottunk, természetesen fiatal férfiakra, akikből harcosok lettek, és a nőkkel és gyerekekkel kapcsolatban az a helyzet, hogy nem feltételeznénk róluk, hogy hadba vonultak.” Raul Barrera régész szerint jelenleg nem eldönthető, hogy az áldozatok mekkora része lehetett harcos, elképzelhető, hogy egy részük az aztékok rabja volt, és feláldozták őket.
(Címlapkép/nyitókép: wikimedia commons/Raulhdxtrejo)