Azt már egy ideje lehetett tudni, hogy a rádióteleszkóp ideje végleg lejárt, lebontják, miután a National Science Foundation (NSF) bejelentette, hogy a kábelszakadások okozta károk következtében menthetetlenné vált. Az 57 éves obszervatórium, már számos hurrikánt és földrengést túlélt, ám a javítási kísérleteket túl veszélyesnek ítélték a személyzet és a dolgozók testi épségére nézve.
Amigos es con profundo pesar comunicarles que acaba de colapsar la plataforma del Observatorio de Arecibo. pic.twitter.com/stJScy2Old
— Deborah Martorell (@DeborahTiempo) December 1, 2020
A rádióteleszkóp végül kedden reggel, helyi idő szerint 8 óra körül omlott össze kontrollálatlanul, és 900 tonnás műszerplatformja, a 137 méteres mélységbe zuhant, egyenesen a 305 méter széles tányérra - mondta el Ramon Lugo, a Közép-Floridai Egyetem floridai űrintézetének igazgatója. A tudományos közvéleményt sokkalta a szomorú esemény híre.
"Remeg a gyomrom a rosszulléttől" - mondta Lugo. „Igazság szerint nagyon sok nagyon kemény munka folyt itt sok olyan ember által, akik megpróbálták helyreállítani a károkat. Kiábrándító, hogy nem jártunk sikerrel. Nagyon nehéz reggelünk van” - tette hozzá.
Arecibo jelentős múlttal rendelkezik. Russell Alan Hulse és Joseph Hooton Taylor jr. itt fedezték fel a PSR B1913+16 kettős pulzár csillagrendszert, melyért Nobel-díjat is kaptak. A rádióteleszkópnak úttörő szerepe volt a földönkívüli intelligencia keresésében (SETI program) és évtizedekig a világ legnagyobb tányérú rádióteleszkópja volt, míg 2016-ban a Kínában található Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) a második helyre sorolta. Szerencsére Lugo szerint senki sem volt a tányér közelében, amikor a műszerperon rázuhant.
Sad, Battlefield 4 was right at some point:
2020 would be hard, and Arecibo would be gone pic.twitter.com/Dbb9DTxS0u— Le Bus du Bled (@BusBled) December 1, 2020
(Forrás: CNN Kép: Twitter)