A Puerto Rico-i Arecibo rádióteleszkóp ideje végleg lejárt, lebontják, miután a National Science Foundation (NSF) csütörtökön bejelentette, hogy a kábelszakadások következtében szétszerelik. Az 57 éves obszervatórium, már számos hurrikánt és földrengést túlélt, ám sajnos mostanra annyira instabil állapotba került, hogy a javítási kísérletek veszélyeztetnék a személyzet és a dolgozók testi épségét.
"Ezt a döntést nem volt könnyű meghozni. Megértjük, hogy Arecibo milyen sokat jelent a kutatók közösségének és Puerto Rico számára" - mondta Sean Jones, az NSF matematikai és fizikai tudományokért felelős igazgatóhelyettese. Ralph Gaume, az NSF csillagászati részlegének igazgatója hozzátette:
“Komoly veszély fenyeget mindenkit, ha a távcső szerkezete összeomlik. A 900 tonnás műszerplatform, 137 méterrel a 305 méter széles tányér fölé függesztve bármikor lezuhanhat.
"Az elpattanó kábelek károsíthatják a helyszín más épületeit, akárcsak a három tartótorony, ha azok is összedőlnek.”
“Komoly a váratlan és ellenőrizetlen összeomlás veszélye. Az ellenőrzött szétszerelés viszont lehetőséget nyújt számunkra, hogy megőrizzük a csillagvizsgáló értékes eszközeit" - mondta el Gaume. A következő időszakban a résztvevő mérnök-cégek kidolgozzák az ellenőrzött szétszerelés tervét. Ez magában foglalhatja a függő részeket tartó kábelek felrobbantását, hagyva, hogy az lezuhanjon.
A hatalmas obszervatórium 1963-ban készült el, és azonnal hatékony eszköznek bizonyult a csillagászok és a légköri tudósok számára szerte a világon. A hatalmas eszköz nagyobb méretű és más architektúrával büszkélkedhetett, mint előtte bármi más, új lehetőségeket nyitva az univerzum megfigyelésére és jelek kisugárzására, amire egyébként nem minden rádióteleszkóp képes.
A Földön kívüli intelligencia keresésére (SETI program) is használták a teleszkópot, nagy energiával olyan üzenetet továbbítva egy közeli csillagfürt felé, melynek mesterséges jellege összetéveszthetetlen volt, a hozzánk hasonló életformák számára.
Az NSF éveken át kutatott az obszervatórium adataiban olyan minták után, amelyek arra utalhatnak, hogy az intelligens élet valahol ugyanígy üzenhetett nekünk. Ma főképp a gyors rádiókitöréseknek (FRB) nevezett erőteljes energia-robbanásokat vizsgálták, és megfigyelték a galaxisok ütközése során keletkező tér-idő hullámokat.
Az Arecibo elvesztése súlyos csapás, és képességeit a világ többi megfigyelőközpontja sem képes pontosan reprodukálni, de ma már nem ez a legnagyobb vagy legérzékenyebb rádióteleszkóp a világon. Kínában 2020 elején adták át az 500 méter átmérőjű Aperture Spherical rádióteleszkópot, ami rendkívül fontos létesítménynek ígérkezik a csillagászok számára.
“Bár a híres távcső hamarosan eltűnik a történelemben, Arecibo tudományos létesítményként fennmaradhat” - javasolta Arecibo programigazgatója az NSF-től.
"A csillagvizsgálóban dolgozó emberek szenvedélye, akik tovább kutatnak és tanulnak, ez jelenti Arecibo igazi szívét és lelkét. Nem a távcső a szív és a lélek, hanem az emberek.”
(Forrás: TechCrunch Kép: )
Összeomolhat a híres Arecibo obszervatórium, a SETI program lelke
Egy elpattant kábel tönkretette a Föld egyik legnagyobb rádióteleszkópját
Titokzatos rádiókitörést észleltek a Tejút belsejéből
Lehet, hogy már 20 éve tudjuk, hogy nincs is sötét anyag, csak senki nem vette észre?
Az eddigi legnagyobb rádióhullám-kitörést észlelték a csillagászok
Komoly áttörés a gravitációs hullámok észlelésének technológiájában
A Virgo és a LIGO egy fekete lyukkal összeütköző rejtélyes égitestet észlelt
Amit a gravitációs hullámmodell felfedett a neutroncsillagok szerkezetéről