Teljesen átformálhatja a biotechnológia a szarvasmarhatenyésztést, de vajon mit szólnak ehhez a fogyasztók?

2020 / 08 / 19 / Perei Dóra
Teljesen átformálhatja a biotechnológia a szarvasmarhatenyésztést, de vajon mit szólnak ehhez a fogyasztók?
Amikor Ralph Fisher, egy texasi farmer először megpillantotta klónozott borjúját 1999 augusztusában, a legkevésbé sem érdekelte a kutatók véleménye, mivel tudta, hogy öreg bikája, Chance született újjá benne. Chance halála előtt egy évvel ugyanis a Texas A&M állatorvosai DNS mintát vettek az állat ürülékéből, amit később a klónozásnál felhasználtak.

Ezek után nem meglepő, hogy az újszülött neve Second Chance, azaz Második Esély lett. A doktorok figyelmeztették Fishert, hogy a klónok olyanok, akár az ikrek: sok mindenben hasonlíthatnak, de akár teljesen eltérően is viselkedhetnek társuktól. Egy darabig úgy tűnt, hogy a két bika gyakorlatilag egy és ugyanaz az állat, de 2003-ban váratlan fordulat történt: a bika megpróbálta felöklelni gazdáját. Akkor nem sikerült, tizennyolc hónappal később azonban igen. Fisher a levegőbe repült, majd bikája felkente őt a kerítésre. A férfin mintegy nyolcvan horzsolás keletkezett, a herezacskója pedig leszakadt, de még így sem volt hajlandó megválni kedvencétől. Egy alkalommal még azt is nyilatkozta a helyi rádió munkatársának, hogy mindent megbocsátott neki. A történtek nem múltak el nyomtalanul, az időközben eltelt két évtized során ugyanis a szarvasmarha-klónozás a biotechnológia kutatási területeinek élvonalába került.

Manapság a tudósok szerte a világon különféle csúcstechnológiákat alkalmaznak a szubkután bioszenzoroktól kezdve a speciális étrend-kiegészítőkig annak érdekében, hogy javítsák a mintegy háromszáznyolcvanöt milliárd dolláros globális szarvasmarha-húsipar biztonságát és hatékonyságát. Erőfeszítéseiket a profitnövekedés mellett a küszöbön álló éghajlati válság hajtja, amelyben a szarvasmarhatenyésztés jelentős szerepet játszik, illetve a fogyasztók körében is egyre növekvő aggodalom tapasztalható az állatok jóléte miatt. A génszerkesztés jelenleg a legforradalmibb a fenti technológiák közül, és bár a génmódosított szarvasmarhák emberi fogyasztása még nem engedélyezett, a kutatók szerint az olyan eszközök, mint a

Crispr-Cas9 technológia segítségével javíthatják a hagyományos tenyésztési eljárásokat, és egészségesebb, húsosabb és a környezetet kevésbé károsító haszonállatokat hozhatnak létre.

Szakértők egy csoportja azonban attól tart, hogy a sokszor átláthatatlan törvényi szabályozások miatt (nem beszélve a Crispr-Cas9 körüli aggályokról) a tervek mindörökre csupán tervek maradnak. Mindemellett az is kérdéses, hogy vajon a fogyasztók hogyan fogadnák a laboratóriumi szarvasmarhákat (értsd. hajlandók lennének-e elfogyasztani).

Jelentős teher a környezetnek

Az amerikai FAO adatai szerint az állattenyésztés felelős az üvegházhatású-gázkibocsátás tizennégy és fél százalékáért, ebből körülbelül egyharmad a szarvasmarhatenyésztés. A probléma megoldásának egyik egyszerű módja, ha kevesebb húst eszünk, az adatok alapján a húsfogyasztás mégis egyenes arányban növekszik a népességgel és az átlagos jövedelemmel. Szintén a FAO 2012. évi jelentése szerint

a hústermelés 2050-ig hetvenhat százalékkal növekszik, ebből a marhahús-fogyasztás évente 1,2 százalékkal. Az Egyesült Államok pedig 2021-re rekordot állít fel az iparágban.

Alison Van Eenennaam, a Kaliforniai Egyetem állatgenetikusa számára a megoldás egy részét a 'hatékonyabb' szarvasmarhák létrehozása jelentené, amelyek kevesebb környezeti erőforrásra támaszkodnak. Van Eenennaam szerint az Egyesült Államokban a tejelő tehenek száma az 1940-es évektől kezdve körülbelül huszonöt millióról mintegy kilenc millióra csökkent 2007-re, miközben a tejtermelés közel hatvan százalékkal nőtt. Van Eenennaam ezt a termelékenységnövelést a hagyományos szelektív tenyésztésnek tulajdonítja. "Nem kell tudósnak vagy akár matematikusnak lennünk ahhoz, hogy kitaláljuk, hogy egy pohár tej ökológiai lábnyoma jelenleg mintegy egyharmada az 1940-es évekhez képest. Vagyis bármi, amit megteszünk a klasszikus tenyésztés modernizálása érdekében, csökkenteni fogja nemcsak a tej, de a hús környezeti terhelését is." - magyarázza Van Eenennaam. A modern génmanipuláló eszközök elősegíthetik ezt a folyamatot, mivel a DNS pontos szerkesztésével a genetikusok beilleszthetik vagy eltávolíthatják a sajátos tulajdonságokkal társított, természetesen előforduló géneket.

Egyes szakértők még azt is beszélik, hogy a génszerkesztés lehet az új élelmiszerforradalom előidézője.

Jon Oatley, a Washingtoni Állami Egyetem reproduktív biológusa a Crispr-Cas9 technológia használatával akarja elvégezni a robusztus, betegségekkel szemben ellenálló és hőtűrő bikák genetikai kódjának 'finomhangolását'. Elmondása szerint a NANOS2 nevű gén módosításával a díjnyertes bikákban gyakorlatilag csak jó gének maradnának: a kísérletben használt úgynevezett szaporítófejekbe belefecskendeznék a bikák spermáját, azután olyan genetikailag izolált állományokba engednék, amelyekhez egyébként nehéz hozzáférni, és ezáltal továbbítanák az utódokba a prémium géneket. Oatley szerint megtermékenyítő módszerükhöz ráadásul nem is kell egyetlen helyre terelni a csordát. A szakember a brazil régiót tartja a legígéretesebb alkalmazási helyszínnek, az ország ugyanis a világ legnagyobb marhahús-exportőre, mivel a Föld körülbelül másfél milliárd nagyságú szarvasmarha-állományból körülbelül kétszázmilliónak ad otthont. A cél a húsos bikák génjeinek bevezetése a kevésbé jó állományokba, növelve ezzel termelékenységüket és csökkentve azok általános környezeti hatását.

"Erőforrásaink folyamatosan csökkennek, ezért új és innovatív stratégiákat kell eszközölnünk" - hangsúlyozza Oatley.

Kísérlete egereken már jól működik, a haszonállatok esetében viszont vannak még leküzdendő akadályok. Először is a NANOS2 letiltása nem akadályozza véglegesen a megtermékenyítő bikát abban, hogy saját spermát termeljen. És bár Oatley megmutatta, hogy képes transzplantálni a spermatermelő sejteket a helyettesítő állatállományba, a kutatók még nem tették közzé olyan bizonyítékokat, amelyek azt mutatják, hogy a helyettesítők elegendő minőségű spermát termelnek a természetes megtermékenyítés támogatására. "Voltaképp hány sejtre kell ahhoz, hogy egy bika valóban termékeny legyen?" - kérdezi Ina Dobrinski, a Kalgaryi Egyetem reproduktív biológusa, aki szintén részt vett a kísérletben. Oatley legnagyobb kihívása ugyanakkor nem is a technológia, sokkal inkább a szabályozási korlátok legyőzése, illetve a társadalmi gyanakvás eloszlatása a az új termék megbízhatóságával kapcsolatban lenne.

Mivel a felnőtt állatokat a FAO géntechnológiával módosítottaknak minősítené, ezért nagyon szigorú jóváhagyási eljárásnak kell megfelelniük, mielőtt utódaik emberi fogyasztásra eladhatók lennének. Oatley azonban fenntartja véleményét, hogy ha a módszer sikeres, akkor magát a spermiumot sem génszerkesztik, így az új borjak sem minősülnek génmódosítottnak. Aggodalmaik ellenére valójában az amerikaiak génszerkesztéssel kapcsolatos hozzáállása

általánosságban véve pozitív volt az elmúlt években, ha a módosítás az állatok jólétét szolgálta.

Sok tejtermelő manapság például a szarv nélkülire tenyésztett állatokat részesíti előnyben, merthogy alapesetben azokat úgyis leégetik róluk fájdalmas, maró hatású vegyszerekkel, vagy más fájdalmas módszerrel. A múlt évben a PLOS One folyóiratban közzétett tanulmányban a kutatók megállapították, hogy az amerikaiak többségének nincs kifogása a genetikailag módosított, szarv nélküli szarvasmarhából származó élelmiszerek ellen.

(Fotó: Needpix)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.