Tényleg erőszakosabb hely lett a világ? Így látják a matematikusok

2020 / 07 / 04 / Perei Dóra
Tényleg erőszakosabb hely lett a világ? Így látják a matematikusok
A közelmúltban készült kutatás végre rávilágít egy régóta húzódó vitára arról, hogy csökkentek-e a fegyveres konfliktusok miatti halálesetek a második világháború befejezése óta. A statisztikai elemzést egészen a napoleoni háborúkig visszamenő halálozási adatokból készítették el a York Egyetem munkatársai.

Csökkenő tendencia

A csoport egy úgynevezett „változáspont” elemzést készített a háborús halálozásokról készült, nyilvánosan hozzáférhető adatokról, és megállapította, hogy annak ellenére, hogy a huszadik század első felét rendkívüli erőszak jellemezte, a világ nyugodtabb hellyé vált az elmúlt harminc évben.A kutatók algoritmusa úgy lett felépítve, hogy felismerje a háborús konfliktusok azon pontjait, amikor érzékelhető fordulat állt be a csaták kimenetelében. Eredményeik azt sugallják, hogy az 1910-1950 közötti vérontásnak volt egyértelmű kezdete és vége, az 1990-es évek elejétől kezdve pedig a világ hirtelen elmozdult a béke magasabb szintje felé.

Adatközpontú megközelítés

"A kérdés, miszerint napjainkra vajon kevésbé, vagy inkább sokkal veszélyesebb a világ, mint hajdanán, hosszú ideje vitatéma a történészek között."-idézi az egyetem sajtóközleménye a tanulmány társszerzőjét, Niall MacKay professzort, a Yorki Egyetem Matematikai Tanszékéről. Hozzátette: tanulmányukban kizárólag az árulkodó adatok szemszögéből próbálják megválaszolni a kérdést.

"A pozitív változásból, amit az analízis kimutatott az elmúlt harminc év lenyomata alapján arra következtethetünk, hogy a béke az ENSZ-nek és a hasonló szervezeteknek köszönhetően maradhatott fenn.-magyarázza Mackay.

A "változáspont" technika

Az eljárást eredetileg a Lancaster Egyetem kutatói fejlesztették ki, ami a fent említetteken kívül az 1830-as évek egy másik fordulópontjára is felhívta a York Egyetem csapatának figyelmét. Bár a történelmi okok egyelőre nem tisztázottak, de valószínűleg a tizenkilencedik században bekövetkezett hirtelen népességrobbanás is közrejátszott a fegyveres összetűzések visszaszorulásában. A kutatócsoport ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az általuk használt, a Correlates of War Projectből és az Essexi Egyetemen dolgozó Regius professzortól származó halálesetek adatkészletei nem tökéletesek. A hibák egyike például az, hogy az adatelemzés kizárólag Európára korlátozódott.

"Noha megvannak a maga hiányosságai, elemzéseink mégis jó kiindulópontul szolgálhatnak jövőbeli politikai, illetve történelmi empirikus vizsgálatokhoz."-jegyzi meg Brennen Fagan, a York-i Egyetem Matematikai Tanszékének doktorandusza, a tanulmány vezető szerzője.

Dr. Steven Pinker, a Harvard Egyetem kognitív pszichológiával foglalkozó professzora, aki nem vett részt a jelen kutatásban, ellenben már számos alkalommal vizsgálta az erőszaktevésben felbukkanó trendeket a második világháború óta, gratulált a York Egyetem kutatóinak, és megjegyezte, hogy ő már régóta várt egy hasonló részletes adatelemzésre.

(Fotó: Pixabay)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.