A milliárdos vállalkozó legutóbb a Tesla texasi gyárának megnyitóján beszélt a robotról, ahol elárulta, hogy az Optimust akár már jövőre elkezdhetik gyártani. A 173 centiméter magas, 57 kilogrammos robot Musk szavai szerint "minden olyasmit meg fog csinálni, amit az emberek nem akarnak", ennél jobban viszont nem ment bele a részletekbe. Valamivel bőbeszédűbb volt azonban egy március végén készült interjú során, amelyben a Tesla vezére többek között az Optimusról is beszélgetett az Axel Springer médiavállalat vezérigazgatójával, Mathias Döpfnerrel.
Musk a beszélgetés során kifejtette, hogy az emberekre hasonlító robotok kétségkívül meg fognak jelenni előbb vagy utóbb, hiszen ahogy azt a Boston Dynamics robotjain is látni lehet, a terület robbanásszerűen fejlődik. Elmondása szerint az Optimust általános felhasználásra szánják, elsősorban olyan munkakörökben, amelyek "repetitívek, unalmasak és veszélyesek", de nem zárta ki, hogy a robot később akár az otthonokban is megjelenhet. Döpfner felvetésére, hogy egy négylábú robot talán praktikusabb lenne, Musk elmondta, hogy az emberek a világot a saját adottságaik szerint alakították ki, így ahhoz, hogy egy robot hatékonyan tudjon segíteni, úgy is kell kinéznie, mint egy embernek.
Az Optimust a hírek szerint ugyanaz a mesterséges intelligencia fogja vezérelni, amit a Tesla a vezetéssegítő rendszereihez fejleszt, Musk szerint pedig az első prototípussal még az idei évben elkészülhetnek. Ezt követheti a sorozatgyártás, ami limitált számban valamikor a jövő év vége felé kezdődhet meg. A robot szellemi atyja egyébként nagyon bizakodó az Optimusszal kapcsolatban, amiről korábban úgy nyilatkozott, hogy abban a Teslánál is nagyobb potenciál rejlik.
Döpfner az interjúban azt is felvetette, hogy egy ilyen robot akár a csökkenő születésszám problémáját is megoldhatná, de Musk ezt a felvetést azzal hárította, hogy ha így gondolkoznánk a robotokról, akkor az emberiség előbb-utóbb kipusztulna. Azt viszont elképzelhetőnek tartja, hogy a jövőben valamikor akár az emlékeinket is át tudjuk majd tölteni a robotokba: "igen, letölthetjük azokat a dolgokat, amelyekről úgy gondoljuk, hogy egyedivé tesznek minket. Persze ha már nem abban a testben vagyunk, az elég nagy különbség lesz, de ami az emlékeink, a személyiségünk megőrzését illeti, szerintem megtehetnénk" - mondta Musk, aki az interjú során azt is elárulta, hogy jó oka van arra, hogy más milliárdosokkal ellentétben nem hajszolja a halhatatlanságot. "Nem gondolom, hogy azzal kéne próbálkoznunk, hogy az embereket nagyon hosszú ideig életben tartsuk. Ez megfojtaná a társadalmunkat, mivel az a helyzet, hogy a legtöbb ember nem változik. Csak meghalnak. Ha nem halnának meg, akkor megmaradnánk a régi ideák szintjén, és a társadalmunk nem fejlődne" - fejtette ki nézeteit, hozzátéve, hogy személy szerint nem fél a haláltól, sőt, valószínűleg megkönnyebbülésnek érezné.
Musknak elég egyedi elképzelése van a technológiai szingularitásról is, amiről Raymond Kurzweil 2005-ös könyvében azt jósolta, hogy 2025-re érhetjük el. A kifejezés azt a pontot jelöli, amikor a technológiai fejlődés olyannyira felgyorsul, hogy az emberek már nem képesek többé követni a változásokat, de Musk szerint egy éles határvonal helyett ezt inkább egy átmenetként kell elképzelni. "Már ma is annyi számítási feladatot szervezünk ki. Az emlékeinket telefonon és számítógépen tároljuk fotók és videók formájában. A számítógépek és telefonok a kommunikációs képességeinket is kiszélesítik, olyan dolgokat téve lehetővé, amiket korábban varázslatnak tartottak volna. Manapság két ember ingyenesen videochatelhet egymással a világ két ellentétes oldaláról. Ez elképesztő!" - fejtegette Musk, megállapítva, hogy a számítási feladatok jelentős része már ma sem biológiailag, hanem digitálisan történik, és ez az arány szerinte egyre csak növekedni fog.
(Fotó: Tesla)