A TechCrunch cikke szerint a helyszín és a személyes motiváció is adott volt ahhoz, hogy a Theranos egy igazi Szilícium-völgyi sikertörténet legyen. Az alapító Elizabeth Holmes ugyanis tizenkilenc évesen, a legendás Stanford Egyetemet otthagyva alapította a céget, azért, mert rettegett a tűktől. Az volt a célja, hogy vérvétel nélkül, egyetlen tűszúrással képes legyen lebonyolítani vérvizsgálatokat, ráadásul napok helyett órák alatt. Holmes Bill Clinton és Joe Biden mellett ülve beszélhetett a küldetéséről. Ambíciózus vállalkozáshoz olyan támogatókat talált, mint az Oracle-alapító Larry Ellison, vagy Rupert Murdoch médiamogul. Az alapító többszázmillió dollárt szedett össze így, együttműködéseket írt alá hatalmas gyógyszertár- és áruházláncokkal, ám múlt hét óta mégis a vádlottak padján ül, csalásért és csalásra való szövetkezésért.
2015-ben két kutató és egy oknyomozó újságíró a The Wall Street Journalben azt állította, hogy a Theranos hiába ígéri azt, hogy több mint kétszáz vizsgálatot képes lefolytatni, a koleszterinszint megállapításától a rák diagnosztizálásáig, valójában nem a saját eszközeikkel végzik el a vizsgálatokat. Sőt, a "forradalmi" technológiájuk működését sem erősítették meg független források. Innentől elindult a lejtmenet, melynek során az Értékpapír- és tőzsdefelügyelet és a társadalombiztosító is vizsgálódni kezdett, majd 2018-ra már a kaliforniai államügyészek is bejelentették, hogy pert indítanak a cég ellen.
A vád egyik tanúja, Erika Cheung 2013-ban és 2014-ben dolgozott a cég egyik laborjában, és azt nyilatkozta, hogy a vizsgálataik megbízhatatlanok voltak. Az ő D-vitamin szintje például mindig túl alacsonynak tűnt, míg a hagyományos vizsgálatok szerint nem volt vele semmi gond. Cheung ráadásul mindössze tizenkét olyan esetről tud, hogy a vállalat saját, Edison névre keresztelt gépeit használták - miközben hónapokon át dolgozott Holmes-nak. A Theranos ebben az időszakban volt, hogy heti kétmillió dollárt égetett el, miközben azzal hitegette a befektetőit, hogy nemsokára milliárdos bevételeik lesznek. Cheung végül felmondott, és ő volt az, aki bejelentést tett az amerikai társadalombiztosítónál.
Elisabeth Lopatto a The Verge-ön így foglalja össze a per kulcskérdését. Az államügyészek ugyanis azt állítják, hogy Holmes csalt és hazudott, hogy így pénzt szerezzen. A vádlott ügyvédei ezzel szemben azt szeretnék, hogy az esküdtek úgy nézzenek a nőre, mint aki indított egy vállalkozást, kudarcot vallott, majd elveszítette mindenét. Ez pedig nem bűn.
(Borítókép: Justin Sullivan/Getty Images)