Idén nyáron már ráhelyezték az SLS Block 1 változatára a gyorsítórakétákat is, de most, a „mű” megkoronázasaként rákerült a rakétára az Orion űrhajó is – minderről a lentebb kattintható cikkünkben is írtunk, és abban foglaltuk össze az SLS különböző kiszereléseit, valamint a fejlesztések és a missziók időrendjét. Emlékeztetőül azonban álljon itt ennyi röviden: Az SLS részben új, részben régi technológiára alapszik, hiszen felhasználja az űrsikló program bizonyos alkatrészeit is, és a törölt Constellation programot követi, lényegében tehát a rendszerből kivont űrsiklókat helyettesíti. Az SLS része a NASA mélyűri felfedezéseinek, a tervek szerint nem csak a Holdra juttat majd embert, de a Marsra is. Az SLS hordozórakétának 3 konfigurációja lesz: Block 1, Block 1B és Block 2. A lenti képen a végleges Block 1 változat látható, amelyre tehát a gyorsítórakéták után most végre az Orion űrkapszulát is ráhelyezték.
Mint azt a NASA közleménye írja a lenyűgöző kép kapcsán – a szerkezet így már készen áll az Artemis 1 repülési tesztre. Egyébként mind az első fokozatot, mind a repülési szoftvert a Boeing fejleszti. Az Artemis 1 során még nem utaznak emberek az űrhajón, erre majd csak az Artemis 2 küldetés esetén számíthatunk. Lent pedig immár a valóságban, egyben lehet megtekinteni a szerkezetet, és kis figyelmeztetés: jó hosszan kell majd görgetni.
A Hold után pedig a Mars jöhet, de ennyire viszont kár a dolgok elébe szaladni, még az Artemis 1-et is még több teszt előzi meg, amely immár az egész összeszerelt szerkezetet egyben vizsgálja, és csak ezt követheti a tényleges kilövés, amelynek jelenlegi céldátuma 2022 februárja.
(Címlap- és borítókép: művészi ábrázolás az egybeszerelt SLS és Orionról, forrása: Flickr/VALERIE ROCHE)