Titokzatos köd fújt keresztül a Naprendszeren

2025 / 03 / 14 / Felkai Ádám
Titokzatos köd fújt keresztül a Naprendszeren
Évmilliókkal ezelőtt egy titokzatos jelenség söpört végig a Naprendszeren, hatalmas gáz- és porfelhőt hozva magával.

A legújabb kutatások szerint mintegy 14 millió évvel ezelőtt a Földet és az egész Naprendszert is elnyelte a Radcliffe-hullámnak nevezett gigantikus képződmény, amely körülbelül 9000 fényév hosszan húzódik, tele gázzal, porral és fiatal, formálódó csillagokkal.

Korábban az asztrofizikusok úgy vélték, hogy a bolygónk nagyjából 13 millió évvel ezelőtt keresztezhette ezt a hatalmas hullámot, ami Catherine Zucker, a Harvard Egyetem asztrofizikusa szerint egy igazi „szupernóva-kitörési fesztivált” idézett elő. Efrem Maconi, a Bécsi Egyetem kutatójának új vizsgálatai azonban azt mutatják, hogy az esemény még jelentősebb volt, és nemcsak a Földet, hanem az egész Naprendszert érintette – számol be róla a New Scientist.

Az Európai Űrügynökség Gaia űrtávcsövének adatait felhasználva Maconi csapata megvizsgálta a Radcliffe-hullámban újonnan képződött csillagok és a környező gázfelhők elhelyezkedését, majd ezt összevetették Naprendszerünk számított űrbéli pályájával. Az elemzés során arra a következtetésre jutottak, hogy a Nap és a Radcliffe-hullám nagyjából 12-15 millió évvel ezelőtt került egymáshoz közeli helyzetbe, és a Naprendszer ténylegesen keresztül is haladt a hullámon, körülbelül 14 millió évvel ezelőtt.

Maconi rámutatott, hogy ez a jelenség a Földről látható égbolt látványát is jelentősen megváltoztathatta.

„Amikor egy sűrűbb csillagközi régióban haladunk át, a csillagoktól érkező fény tompábbá válik” – magyarázta Maconi.

„Olyan lehetett, mintha egy ködös napot éltünk volna meg.”

Ősi, titokzatos radioaktív tevékenységet detektáltak a Csendes-óceán mélyén Az anomáliát a berillium-10 radioaktív izotóp szintjében vették észre a Csendes-óceán mélyén. Ez a kiugrás egy kozmikus esemény emlékét őrizheti.

Ennek az eseménynek azonban nem csupán az égbolt látványára lehetett hatása. Egyes kutatók szerint a Radcliffe-hullámon való áthaladás szerepet játszhatott a középső miocén korszak jelentős lehűlésében is, amely globális hőmérséklet-csökkenést és tartós jégtakarók kialakulását eredményezte. Ralph Schoenrich, a londoni University College klíma- és fizikaprofesszora azonban továbbra is óvatosságra int. Schoenrich szerint ugyanis a geológiai tényezők jellemzően erősebbek, mint a kozmikus hatások.

„Általános szabály, hogy a geológiai tényezők messze felülmúlják a kozmikus események hatását” – hangsúlyozta Schoenrich. „Ha kontinensek költöznek át vagy az óceáni áramlatok megváltoznak, már önmagában az is komoly klímaváltozáshoz vezethet. Ezért rendkívül szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy szükséges-e bármi további magyarázat.”

(Kép: Pixabay/Nordseher)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
A Mars egyik holdja lassan szétesik, de előtte még landol rajta egy rover
A Mars egyik holdja lassan szétesik, de előtte még landol rajta egy rover
A Phobosra jövőre egy holdjáró indul, és a misszió végén mintát is juttatnak a Földre az égitestről.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.