Mióta megjelent a fent említett két új vírusváltozat, azóta többen aggódtak, hogy hatásos-e az oltás ezek ellen. Különösen a dél-afrikai változat kapcsán szaporodtak meg a kérdőjelek, mivel azon a víruson jelentős változások mentek végbe a vírus fehérjetüskéjén, ami alapján a kórokozót az immunrendszer beazonosítja. (Erről részletesebben a lentebbi cikkünkben írtunk.)
Egy még elfogadásra váró tanulmány, amit a Pfizer és a Texasi Egyetem Egészségügyi Kara közösen végzett, arra jutott, hogy a vakcina működik azon egy mutáció megléte esetén is, amely egyedivé teszi mind a brit, mind pedig a dél-afrikai változatot – írja az ABC News. A tanulmányhoz a kutatók a laborban úgy módosítottak egy koronavírust, hogy ezáltal könnyebben fertőző legyen – ami variáció megvan a két fent említett változat esetében is, és ezáltal terjedhetnek ezek könnyebben. Ezután a módosított vírust 20 olyan ember vérmintájában tesztelték, melyeket a Pfizer vakcina önkéntes tesztalanyaitól vettek le. Ezek az önkéntesek már mind a két oltást megkapták. A vizsgálat arra jutott, hogy a vérben megjelent antitestek képesek voltak az új változatokat is legyőzni.
Természetesen még sok tesztre van szükség, amelyek a vírus egyéb mutációit is vizsgálják, nem csak kiemelnek egyet ezek közül. Valamint a tesztet a többi vakcina esetén is el kell végezni. Ezek a vizsgálatok egyébként már zajlanak is a Moderna és az AstraZeneca/Oxford oltásainak kapcsán is. A szakértők szerint ugyanakkor a jelenleg elérhető oltások valamennyi védettséget mindenképp nyújtanak az új változatokkal szemben is, mivel a vakcinák poliklonális immunválaszt váltanak ki, tehát attól, hogy a változás miatt a szervezet nem ismeri fel a vírus bizonyos részeit, a többit még felismerheti.
Ettől független a vírus mutációja egyfajta másolási hiba, ami akkor keletkezik, amikor a vírus a szervezetben szaporodik. Tehát minél könnyebben terjed a vírus, a jövőben annál több új mutációval kell számolni.