Úgy tűnik, a Pfizer oltása a koronavírus új változataitól is véd

2021 / 01 / 08 / Felkai Ádám
Úgy tűnik, a Pfizer oltása a koronavírus új változataitól is véd
Van minek örülni, egy új tanulmány szerint a Pfizer és a BionTech Covid19 elleni vakcinája a vírusnak mind a brit, mind a dél-afrikai változata ellen is hatásos.

Mióta megjelent a fent említett két új vírusváltozat, azóta többen aggódtak, hogy hatásos-e az oltás ezek ellen. Különösen a dél-afrikai változat kapcsán szaporodtak meg a kérdőjelek, mivel azon a víruson jelentős változások mentek végbe a vírus fehérjetüskéjén, ami alapján a kórokozót az immunrendszer beazonosítja. (Erről részletesebben a lentebbi cikkünkben írtunk.)

Az Egyesült Királyságban aggódnak, hogy a koronavírus Dél-Afrikában terjedő változata ellen nem védenek a vakcinák A vírusnak az a változata, amely Dél-Afrikában tűnt fel, de azóta már több országban is jelen van, több tudóst is aggodalommal tölt el, mert attól félnek, hogy ez ellen a jelenlegi vakcinák nem lesznek hatékonyak.

Egy még elfogadásra váró tanulmány, amit a Pfizer és a Texasi Egyetem Egészségügyi Kara közösen végzett, arra jutott, hogy a vakcina működik azon egy mutáció megléte esetén is, amely egyedivé teszi mind a brit, mind pedig a dél-afrikai változatot – írja az ABC News. A tanulmányhoz a kutatók a laborban úgy módosítottak egy koronavírust, hogy ezáltal könnyebben fertőző legyen – ami variáció megvan a két fent említett változat esetében is, és ezáltal terjedhetnek ezek könnyebben. Ezután a módosított vírust 20 olyan ember vérmintájában tesztelték, melyeket a Pfizer vakcina önkéntes tesztalanyaitól vettek le. Ezek az önkéntesek már mind a két oltást megkapták. A vizsgálat arra jutott, hogy a vérben megjelent antitestek képesek voltak az új változatokat is legyőzni.

Természetesen még sok tesztre van szükség, amelyek a vírus egyéb mutációit is vizsgálják, nem csak kiemelnek egyet ezek közül. Valamint a tesztet a többi vakcina esetén is el kell végezni. Ezek a vizsgálatok egyébként már zajlanak is a Moderna és az AstraZeneca/Oxford oltásainak kapcsán is. A szakértők szerint ugyanakkor a jelenleg elérhető oltások valamennyi védettséget mindenképp nyújtanak az új változatokkal szemben is, mivel a vakcinák poliklonális immunválaszt váltanak ki, tehát attól, hogy a változás miatt a szervezet nem ismeri fel a vírus bizonyos részeit, a többit még felismerheti.

Ettől független a vírus mutációja egyfajta másolási hiba, ami akkor keletkezik, amikor a vírus a szervezetben szaporodik. Tehát minél könnyebben terjed a vírus, a jövőben annál több új mutációval kell számolni.

További cikkek a Rakétán:

Egy másik megoldás: bemutatjuk az AstraZeneca-Oxfordi vakcinát Az AstraZeneca oltóanyaga tavaly december utolsó napjaiban kapta meg az engedélyt Nagy-Britanniában, ám technológiájában különbözik a Pfizer/BioNTech és a Moderna megoldásától. De nézzük akkor hogyan is működik.

Nem engedték be a koronavírus után nyomozó WHO-csapatot Kínába Pedig a csapatból ketten már úton voltak. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a vízummal volt a baj, de ez nem teljesen egyezik azzal, amit Kína állít az esetről.

Elindult a magyarországi koronavírus elleni védőoltás kifejlesztése Magyarországon is elindult az új típusú koronavírus elleni védőoltás kifejlesztése. A magyar kormány 2030/2020 (XII. 29.) határozata nyomán a Debreceni Egyetem kapott megbízást a feladatra együttműködve a Nemzeti Népegészségügyi Központtal, és a munka már meg is kezdődött, most az állatkísérleteknél tartanak. A védőoltást előrehozottan törzskönyvezik majd, a terveik szerint egy éven belül.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.