Hol kezdődik a valódi tisztaság a mikrobiológus szerint?

2020 / 03 / 28 / Perei Dóra
Hol kezdődik a valódi tisztaság a mikrobiológus szerint?
A szakember szerint sokan azt hiszik, hogy a piszkos helyek hemzsegnek a kórokozóktól, a látszat azonban időnként csal, és nem feltétlenül a piszkos felületek a fertőzések fő forrásai.

Hajlamosak vagyunk túl nagy jelentőséget tulajdonítani a látványnak, ha a tisztaságról van szó. Legalábbis ezt mondja egy, az Apartment Therapy által megkérdezett mikrobiológus. A szakember szerint egy piszkosnak tűnő konyhapult esetében például nem kell rögtön kizárni a higiénikusságot, ahogy egy első ránézésre makulátlannak tűnő felület sem feltétlenül kórokozómentes. A valódi tisztaságnak ugyanis több köze van bizonyos mikrobák okozta fertőzésveszélyhez, mintsem a koszhoz. Sőt, a tévhitekkel ellentétben nem minden mikroba ártalmas.

"A baktérium szó igencsak megtévesztő, mivel ezzel a szóval illetjük az ártalmatlan, valamint az ártalmas mikrobákat is." - mondja Sally Bloomfield, a London School of Hygiene and Tropical Medicine egyetemi oktatója.

Hozzátette: gyakran hallja másoktól, hogy mennyi baktériumot rejt egy koszos padló, pedig azok többségében nem egészségkárosítóak. A kockázatos baktériumok az emberi tevékenység eredményei, például az élelmiszerek előkészítéséé, a toaletthasználaté, a köhögésé és tüsszentésé, vagy éppenséggel a mások által megérintett felületeké. Magyarán nem célszerű kizárólag a látszat alapján megítélni egy felület tisztaságát. Bloomfield szerint sokan abban a tudatban élnek, hogy a legpiszkosabb helyek biztosan a legveszélyesebbek is.

A lakásban, vagy az irodában azonban nem a koszos felületek a fő fertőzésforrások, hanem az emberek, akikkel napi szinten kapcsolatba kerülünk és az ételek, amiket megeszünk.

Bloomfield ismét a konyhapultot hozza példaként, ami sokkal veszélyesebb, ha nyers hússal érintkezik, mintsem ha összemorzsázzák. Ellenben ha mondjuk egy szerettünk náthásan megfogja a kilincset, villanykapcsolót, érdemes naponta többször is fertőtleníteni utána.

Mit tehetünk?

A mikrobiológus a célzott higiéniára esküszik, ami képes megfékezni a megbetegedésekért felelős mikrobák szétszóródását. Ez annyit tesz, hogy a kockázatosabb területeket rendszeresen fertőtlenítjük fertőtlenítőszerrel, de akár hipóval is, mert ezáltal megszakíthatjuk a fertőzés láncolatát. A porcicákat és a konyhapultot pedig egész nyugodtan hagyhatjuk utoljára.

 

Hol tanyázik a legtöbb baktérium?

Mostanra több kutatás megerősítette, hogy az általunk rendszeresen használt tárgyakon, és elsősorban az emberi bőrből, illetve a levegőből vagy a porból származó baktériumok jelentik a legnagyobb kockázatot egészségünkre. Ezért sem lehet elégszer hangsúlyozni a kézmosás fontosságát, mivel a különböző felületekre kórokozók is kerülhetnek, melyek aztán napokig fertőzőképesek. Még veszélyesebbek a nedves eszközök, például a konyharuha, törölköző, mosogatószivacs, melyeken a mikrobák nemcsak életben maradnak, de szaporodnak is. A Zewa és az Országos Közegészségügyi Intézet összeállított egy listát a legtöbb kórokozót tartalmazó használati tárgyról:

  1. Mosogatószivacs
  2. Törölköző
  3. Konyharuha
  4. Fülhallgató
  5. Bevásárlókosár
  6. Kulcs
  7. Billentyűzet
  8. Egér
  9. Kapaszkodó
  10. Mobiltelefon

Miért pont a mosogatószivacs szerepel az első helyen?

Egy német tanulmány során a kutatók háromszázhatvankét, a mosogatószernek és forró víznek ellenálló baktériumot azonosítottak. Bár többségében ártalmatlanok voltak, a tíz leggyakoribb baktériumból öt mégis a veszélyes kórokozók csoportjához tartozott. Név szerint a Cinetobacter johnsonii, a Moraxella osloensis és a Chryseobacterium a legnagyobb veszélyforrások, melyek akár fertőzéseket is okozhatnak, ráadásul gyakorlatilag megsemmisíthetetlenek. Különösen az utóbbi két fajta, ami fertőtlenítés hatására tovább szaporodik a szivacs belsejében.

A mobilunkról se feledkezzünk meg

Kosz, lehámlott bőrsejtek, kórokozók, és még sorolhatnánk, mi minden megtapad az okostelefonunkon, na és persze a többi kezünk ügyébe kerülő kütyün. És ehhez még csak magunkkal sem kell vinnünk a mosdóba. Bár a HuffPost és a YouGov 2013-as felmérése szerint az emberek tizennyolc-huszonkilenc százaléka pontosan ezt teszi, az eltelt hét évben pedig ez a szám valószínűleg tovább nőtt. Hogy hogyan kell szakszerűen megtisztítani a készüléket, korábbi cikkünkben részletesen megírtuk.

(Fotó: Getty Images Hungary, Pixabay)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.