Véget érhetnek az állatkísérletek Európában, az Európai Parlament tagjai egységesen az ügy mellé álltak

2021 / 09 / 21 / Bobák Zsófia
Véget érhetnek az állatkísérletek Európában, az Európai Parlament tagjai egységesen az ügy mellé álltak
Az Európai Parlament tagjai 667- 4 arányban elfogadták annak az állásfoglalásnak a végső szövegét, amely az állatkísérletek kivezetésére vonatkozó lépésekről szól és sürgetik az Európai Bizottságot, hogy minél hamarabb kezdje meg a folyamatot.

Az Európai Parlament tagjai elismerik, hogy az állatkísérletek sok esetben nagy szolgálatot tettek a múltban az orvostudományi felfedezések terén, a módszer nélkül nehéz lett volna előrelépést elérni a kutatásokban, azonban ma már rendelkezésre állnak olyan alternatív módszerek, amelyek bizonyítottan működnek és ezzel elkezdődhet a folyamat egy állatkísérlet mentes jövő kiépítése felé.

Ahogy az EP közleményében írják, egy Európai Bizottság által kiadott jelentés szerint 2017-ben 12,5 millió volt csak azoknak az állatoknak a száma, amelyeket kísérleti céllal tenyésztettek és öltek meg, anélkül, hogy konkrét kísérletben használták volna. Ezekbe beletartoznak az időközben megbetegedett állatok, azok, amelyeket a szerveik vagy szöveteik miatt tenyésztették vagy azok, amelyekre egy új genetikailag módosított vonal indítása miatt volt szükség. A rengeteg laboratóriumi állat jólétéről eddig is gondoskodtak különféle szabályok, de a tesztelések nagy száma miatt nem könnyű ezeket betartani, a kísérleteket pedig csak a kozmetikumok ellenőrzésének terén szüntették be.

Ez a tiltás már több mint másfél évtizedre tekint vissza: 2004-től tilos a kész kozmetikumokat, 2009-től pedig az alkotóelemeiket tesztelni élő állatokon az EU-ban, bár ez alól léteznek kivételek: ahogy egy augusztusi jelentés kimutatta egy 2007-es, kémiai összetevők lehetséges kockázatainak felmérésére vonatkozó szabályozás miatt bizonyos kozmetikai anyagokat is tesztelhetnek a gyártók, így az Európai Unióban is felbukkanhatnak olyan termékek, amelyek tartalmaznak ilyen összetevőket, anélkül, hogy ezt feltüntetnék rajtuk.

Az állatkísérletek teljes beszüntetésére azonban eddig nem került sor, és rendszeresen alkalmazzák is a módszert a gyógyszerkutatások során, bár az érvényes szabályozás kimondja, hogy csak a legszükségesebb esetek indokolhatják a tesztelést. Az Európai Parlament szeptember 16-án azonban jelentős döntést hozott, mikor tagjai 667- 4 arányban megszavazták annak a határozatnak az elfogadását, amely az üggyel kapcsolatos állásfoglalásukat összegzi, és amelyet az Európai Bizottság elé terjesztenek.

Az EP arra kéri fel a Bizottságot, hogy minél előbb kezdje meg az állatkísérletek fokozatos kivezetését az Unió területén az úgynevezett 3R koncepciójával összhangban. A 3R a Replacement (helyettesítés), Reduction (csökkentés) és Refinement (a hatékonyság növelése, tökéletesítés) kifejezéseket takarja, vagyis azt célozza, hogy

  • a kísérleteket a kutatók csak akkor alkalmazzák, mikor nincs semmilyen más módszer és érző, tudatos lényeket csak akkor használjanak, ha nincs központi idegrendszer nélküli (növények, baktériumok, archea…) alternatíva
  • az állatkísérletek számát alacsonyan tartsák és minél kevesebb élőlény bevonásával valósítsák meg
  • valamint figyeljenek az állatok jólétére, amennyire lehet

A William Russell és Rex Burch nevéhez köthető irányelveket a két tudós már 1958-ban kidolgozta és azóta a világ számos pontján támaszkodnak rá, mint követendő etikai alapelvekre. Az Európai Unióban 2010-től kezdve előírás, hogy a 3R elveit rendszerszinten, minden tudományterületen, ahol állatokat vonnak be a kutatásokba, alkalmazzák, sőt, kiterjesztették a szabályozás utolsó tételének (Refinement) körét a tenyésztésre és állattartásra is. Russell és Burch szerint az irányelvek betartását nem csak a humánus hozzáállás, hanem a tudományos érdekek is indokolják, mivel a kevésbé stresszes állatokon végzett megfigyelések megbízhatóbb adatokkal tudnak szolgálni, valamint a helyettesítésre és a csökkentésre (Replacement, Reduction) való törekvés hozzájárulhat, hogy a kutatások során precízebb, alaposabb munkát végezzenek, valamint a szakemberek közötti információmegosztás is nagyobb figyelmet kapjon.

Tulajdonképpen ezeknek a 3R elveknek a folytatását jelentik a mostani állásfoglalásban megfogalmazott célok is, melyeket nem drasztikusan, egyik napról a másikra, hanem fokozatosan szeretnének elérni az Európai Parlament tagjai. Az Európai Bizottság felé megfogalmazott elvárásaik szerint létre kellene hozni egy akciótervet az állatkísérletek kivezetésére, amelybe beletartozna az alternatívák kutatásának támogatása és a laboratóriumok dolgozóinak képzése az állatokat nem alkalmazó kutatási módszerek terén.

Ilyen alternatívát jelenthetnek például a mini-szerveken, organoidokon végzett tesztelések, melyek a kutatók szerint sokszor még megbízhatóbb eredményeket adnak egy-egy vizsgálattal kapcsolatban.

(Fotó: Pixabay, Pixnio)

További cikkek a témában:

Az első állatkísérletek nélkül fejlesztett gyógyszer engedélyeztetés előtt áll az Egyesült Államokban Izraeli kutatók először nyújtottak be engedélyeztetési kérelmet olyan gyógyszerre, melyet nem állatokon, hanem chipen felépített szöveteken teszteltek a fejlesztés során.
Németországban 2022-től tilos a kakasselejtezés, vagyis az állatok élve ledarálása Németországban 2022  január 1-jétől jogszabályba ütközik azaz törvényellenes a hím csibék selejtezése a húsiparban. Ezzel Németország válik az első olyan országgá a történelemben, mely törvényben tiltja a csibék tömeges levágását.
Izrael az első ország a világon, ahol betiltották a szőrmekereskedelmet A törvényjavaslatot már tavaly nyilvánosságra hozták, június 9-én pedig elfogadták az új törvényt és életbe lép a tiltás. Kivételt képeznek a vallási okokból viselt ruházatok.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.