Világméretű probléma a méhek pusztulása, most egyszerre segíthetünk rajtuk és a gazdákon

2021 / 01 / 20 / Perei Dóra
Világméretű probléma a méhek pusztulása, most egyszerre segíthetünk rajtuk és a gazdákon
A "Mentsük meg a méheket és a gazdákat!" európai polgári kezdeményezés keretében a Magyar Természetvédők Szövetsége azt kéri, hogy az EU (és aláírásunkkal mi is) támogasson egy olyan mezőgazdasági modellt, amely lehetővé teszi a gazdák és a természet számára, hogy harmóniában éljenek.

A beporzók védelme elengedhetetlen ahhoz, hogy egészséges, változatos gyümölcsök, ételek kerüljenek tányérunkra. Az ügy ezért egészségünk és környezetünk védelme szempontjából egyaránt fontos. Az MTVSZ szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság javasolja a tagországoknak és az Európai Parlamentnek a következőket:

Minden, amit a méhekről tudni akartunk (és az is, amit nem) Tudják, hány szeme van a méheknek? És hány gyomra? Hát azt, hogy a horvátok besorozták őket a seregbe (és nem mézet gyártani)? Esetleg azt, hogy a méhek már jártak az űrben is? És mi közük ezeknek a rovaroknak a Star Warshoz? Íme egy hatalmas csokor alapvető, meghökkentő és bizarr méhtény!

  1. A szintetikus növényvédő szerek fokozatos kivonását az EU mezőgazdaságából, legkésőbb 2035-ig. A folyamatot a legmérgezőbbek betiltásával kell kezdeni: a cél e peszticidek használatának legalább nyolcvan százalékos csökkentése 2030-ig.
  2. A biológiai sokféleség helyreállítása. Külön hangsúlyt fektetnek a mezőgazdasági területeken található természetes élőhelyek helyreállítására. A mezőgazdaság és a biológiai sokféleség nem zárják ki egymást, sőt egymást erősíthetik.
  3. A mezőgazdasági termelők támogatása a beporzóbarát gazdálkodásra való átállásban. Ennek az elkerülhetetlen átállásnak – a kisgazdaságokra alapuló, több lábon álló és fenntartható gazdálkodás előtérbe helyezése által – támogatnia kell a termelőket.

A szövetség mindenkit arra kér, hogy, írja alá a nemzetközi petíciót, egyúttal bíznak benne, hogy a kétlépcsős folyamat senkit sem tántorít el az aláírástól, hiszen adataink az Európai Uniós irányelvekkel összhangban mindvégig biztonságban lesznek, azokat csak a kampány céljaira használják és nem adják át más szereplőnek. Aki számára esetleg ismeretlen a dolog, az európai polgári kezdeményezés egy hivatalos jogi eszköz. Az EU szabályai szerint, ha legalább egymillió uniós polgár kifejezi erre vonatkozó szándékát, azzal jogalkotási javaslat előterjesztésére szólíthatja fel az Európai Bizottságot. A kezdeményezés sikeréhez ezen felül legalább hét tagállamban el kell érni egy lakosságarányos küszöböt.

Magyarországról tizenötezer-hétszázötven aláírásra van szükség.

Az elektronikusan, illetve papíron gyűjtött aláírások összesítése alapján eddig uniós szinten összesen körülbelül négyszázhetvenezren csatlakoztak az európai kezdeményezéshez. Magyarországról háromezer-hatszáz aláírás gyűlt össze, ebből több mint kilencszáz az elmúlt két hét mozgósító tevékenységeinek hatására. Az Európai Bizottság decemberi döntése alapján az aláírások 2021. június harmincig gyűjthetőek a "Mentsük meg a méheket és a gazdákat!" európai polgári kezdeményezéshez az unió tagállamaiban. Ahhoz, hogy elérjük a szükséges célszámokat, mindannyiunk segítségére szükség van.

A hazánkban a Magyar Természetvédők Szövetsége által koordinált kezdeményezéshez csatlakozott már a Karátson Gábor Kör, a Magyar Permakultúra Egyesület, az Éghajlatvédelmi Szövetség és a Reflex Környezetvédő Egyesület is. Várják további civil szervezetek csatlakozását is, akik saját csatornáikon mozgósítanak, rendszeresen hírt adnak a kampányról. További részleteket a kezdeményezésről itt találunk: - Méhbarát mezőgazdaságot az egészséges környezetért - az európai polgári kezdeményezés melléklete.

További cikkek a Rakétán:

A japánoknak már van forgatókönyvük arra az esetre, ha eltűnnének a méhek A szigetország kutatói merőben újszerű ötlettel álltak elő a mesterséges beporzás terén, a kérdés az, vajon helyettesítheti-e az élőlényeket olyasmi, ami nem döngicsél és mézet sem készít.

Zseniális és nem teljesen értett kertésztechnikával küzdenek a méhek a klímaváltozás hatásai ellen A poszméhek a klímaváltozás miatt egyre inkább olyankor repülnek ki a téli fagyok után a kaptárból, amikor a virágok még nem nyíltak ki. Megoldották a dolgot, és mi nem teljesen értjük, hogy miként.

Ha segíteni akarunk a méheknek, ne bántsuk a pitypangot! A pitypang a beporzó rovarok legjobb barátja, felejtsük el a gyomirtót és a fűnyírót, mielőtt még kedvenc ételeinket kellene elfelejtenünk - sürgetik az ökológusok.

(Fotó: Pixabay)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.