A robot fő feladata természetesen a koronavírus járvány elleni küzdelem lesz, és az alig ötszáz fős Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Fülesden gyártják. A fertőtlenítő robot UV-C sugárzással pusztítja el a mikroorganizmusokat.
A Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikáján Közép-Európában elsőként, tavaly májusban állt munkába egy Dániából beszerzett, automata fertőtlenítő robot. Az ilyen robotok a fertőtlenítés leghatékonyabb eszközei között vannak, az általuk használt UV-C fény bármilyen eddig beazonosított mikroorganizmust, az összes ismert baktériumot és vírust, köztük a Covid-19 kórokozóját, a SARS-CoV-2 vírust is képes másodpercek alatt inaktiválni.
Violettát az Enjoy Robotics Zrt. gyártja, melynek vezérigazgatója Csizmazia Tibor elmondta, hogy már évek óta foglalkoznak a robotok fejlesztésével. Ahogy mi is beszámoltunk róla, az ő cégükhöz fűződik az ország első robotpincérekkel üzemelő kávézójának megnyitása is.
A vállalat a koronavírus-járvány alatt most létrehozta Violetta névre hallgató fertőtlenítő robotját, ami egészségügyi-, és közintézményekben, szállodákban és irodaházakban is használható.
Violetta önjáró, mint minden robot, a beprogramozás után önállóan dolgozik, nincs szüksége operátori felügyeletre, és a robotporszívókhoz hasonlóan kikerüli a térbeli akadályokat. A robot veszélytelenül mentesítheti a fertőzött légtereket és helységeket, méghozzá vegyszermentesen. Az Enjoy Robotics fülesdi robotgyárában a fertőtlenítő robot mellett nővér, idősgondozó és további pincér robotok is készülhetnek - írták sajtóközleményükben.
A Violetta által is használt 254 nm hullámhosszú UV-C sugárzás a klinikai bizonyítékok szerint elroncsolja a vírusok és baktériumok DNS-ét, megakadályozva azok szaporodását. Az UV-C sugárzással vizet, levegőt és felületeket is lehet fertőtleníteni, maga a folyamat pedig lassan mozgó, nagy teljesítményű, a helyiséget automatikusan bejáró robotokkal a leghatékonyabb. A megvilágítási irány változása és a felületi visszatükröződések révén a robot fénycsöveinek sterilizáló hatású sugárzása mindenhova eljut.
Violetta UV-C lámpáinak teljesítménye 900 Watt, LTO akkumulátorral rendelkezik, és gyorstöltő rendszere is van, így az üzemideje a töltési idő kétszerese. Ez naponta 16 óra munkát jelent, míg más nagy teljesítményű UV-C robotoknál maximum 8 óra az általános.
Ha nagyobb területet fertőtlenít, töltésének csökkenésekor önállóan tér vissza a töltőcsatlakozóhoz, majd feltöltődve automatikusan folytatja a munkáját. A robot légfertőtlenítő üzemmódban leárnyékolja az UV-C fénycsöveit és a levegőt átáramoltatva testén sterilizálja azt. Légtisztítóként képes csökkenteni a levegőben lévő fertőzőképes vírusok számát, és ezáltal a fertőzés kockázatát.
(Forrás: Enjoyrobotics Kép: Enjoyrobotics)