Kalifornia Irvine Egyetemének tudósai a marsi légkörben található szén-dioxidot és a felszín alatti jégből származó vizet kinyerve szeretnének metánt létrehozni, melyet aztán rakéta-üzemanyagaként lehetne felhasználni, amely hazahozhatná őket. A munka jelenleg a koncepció bizonyításának stádiumában van, de ha ez sikerül, az jelentősen realisztikusabbá teheti a nagy távolságokon történő űrutazást.
A Nemzetközi Űrállomáson már alkalmaznak egy hasonló kétlépcsős eljárást a víz belélegezhető oxigénné történő átalakításánál. A kaliforniai egyetem megoldásának kulcsa azonban az, hogy olyan cink katalizátort vezettek be, amely megkerüli a vízszintézis folyamatát, és a kémiai reakciót egyetlen lépésre redukálja. Ez az egyszerűsítés bármely fejlett üzemanyag-előállító rendszert képes kompaktabbá tenni, vagyis könnyebben elszállíthatóbbá a Marsra vagy bárhová máshová.
"A cink alapvetően nagyszerű katalizátor. Lehet időzíteni, van szelektivitása és könnyen hordozható, ami nagy plusz az űrutazásoknál."
"Az általunk kifejlesztett folyamat megkerüli a víz hidrogénné alakításának folyamatát, helyette hatékonyan metánná alakítja a szén dioxidot, nagy szelektivitás mellett"
- mondta sajtótájékoztatóján Houlin Xin, az UC Irvine fizikusa és vezető kutatója. Xin és csapata laboratóriumban tesztelte a kémiai reakciót, Mars-szerű körülményeket szimulálva, de a valós helyzetben végzett tesztek még váratnak magukra.
"Sok mérnöki munkára és kutatásra van szükség, mielőtt ezt teljes mértékben megvalósíthatnánk. De az eredmények nagyon ígéretesek” - mondta Xin. A kutatás eredményei a Journal of the American Chemical Society tudományos folyóiratban jelentek meg.
(Forrás: Space Kép: NASA)