Visszatérés a Marsról, helyben gyártott üzemanyaggal

2021 / 01 / 19 / Justin Viktor
Visszatérés a Marsról, helyben gyártott üzemanyaggal
A tudósok egy olyan hordozható rendszeren dolgoznak, amely segíthet a Marson lévő űrhajósoknak üzemanyagot gyártani és újratankolni a visszautazás előtt, a vörös bolygó légkörének felhasználásával.

Metán előállítás

Kalifornia Irvine Egyetemének tudósai a marsi légkörben található szén-dioxidot és a felszín alatti jégből származó vizet kinyerve szeretnének metánt létrehozni, melyet aztán rakéta-üzemanyagaként lehetne felhasználni, amely hazahozhatná őket. A munka jelenleg a koncepció bizonyításának stádiumában van, de ha ez sikerül, az jelentősen realisztikusabbá teheti a nagy távolságokon történő űrutazást.

A Nemzetközi Űrállomáson már alkalmaznak egy hasonló kétlépcsős eljárást a víz belélegezhető oxigénné történő átalakításánál. A kaliforniai egyetem megoldásának kulcsa azonban az, hogy olyan cink katalizátort vezettek be, amely megkerüli a vízszintézis folyamatát, és a kémiai reakciót egyetlen lépésre redukálja. Ez az egyszerűsítés bármely fejlett üzemanyag-előállító rendszert képes kompaktabbá tenni, vagyis könnyebben elszállíthatóbbá a Marsra vagy bárhová máshová.

"A cink alapvetően nagyszerű katalizátor. Lehet időzíteni, van szelektivitása és könnyen hordozható, ami nagy plusz az űrutazásoknál."

"Az általunk kifejlesztett folyamat megkerüli a víz hidrogénné alakításának folyamatát, helyette hatékonyan metánná alakítja a szén dioxidot, nagy szelektivitás mellett"

- mondta sajtótájékoztatóján Houlin Xin, az UC Irvine fizikusa és vezető kutatója. Xin és csapata laboratóriumban tesztelte a kémiai reakciót, Mars-szerű körülményeket szimulálva, de a valós helyzetben végzett tesztek még váratnak magukra.

"Sok mérnöki munkára és kutatásra van szükség, mielőtt ezt teljes mértékben megvalósíthatnánk. De az eredmények nagyon ígéretesek”  - mondta Xin. A kutatás eredményei a Journal of the American Chemical Society tudományos folyóiratban jelentek meg.

(Forrás: Space Kép: NASA)

Ez is érdekelhet:

Kínai űrhajó indult a Marsra, egy roverrel, egy leszálló és egy keringő egységgel Kína ma reggel sikeresen elindította első nagy bolygóközi misszióját a Marsra. Az indítással hosszú, hét hónapos út kezdődik a mélyűrben, és amint a misszió eléri a Vörös Bolygót, Kína lehet a második nemzet, amely valaha leszállt a Mars felszínén, és rovert üzemeltetett ott. Az űrhajó 2021 februárjában érheti el a Marsot.

Hogyan vezessük a Mars-rovert? Evan Hilgemann, a NASA mérnöke beszámolt róla, milyen is valójában egy Mars rovert vezetni. A mérnök még tavaly került be abba a csapatba, ami a hatkerekű Preseverance rover irányításáért lesz felelős a Vörös Bolygó sivatagszerű tájain.

Elon Musk szerint az első Mars-városnak hatalmas üvegkupolái lesznek Elon Musk csütörtökön, a szokásos kérdezz-felelek során nyilatkozott marsi terveiről. Úgy fest, hogy a technológia fenegyereke komolyan gondolja a nagy Mars-kalandot.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.