"Vitán felül áll, hogy az emberiség hozzájárul a Föld felmelegedéséhez" - kiadták az IPCC legújabb tanulmányát a klímaváltozás állásáról

2021 / 08 / 09 / Bobák Zsófia
A Föld hőmérséklete növekszik, az extrém időjárási események, főként a hőhullámok, biztosan gyakoribbá válnak, a hideg pedig ritkábban látott vendég lesz. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület hatodik jelentésének első, nem túl pozitív részlete figyelmeztetőként szolgál a világ kormányai számára a remények szerint.

Az 1988-ban, az ENSZ által alapított Éghajlatváltozási Kormányközi Testület célja, hogy rendszeres időközönként kiadott jelentéseivel bemutassák az éghajlatváltozás (klímaváltozás) éppen aktuális állapotát és egyben egyfajta segítséget és rálátást nyújtsanak a politikusok, döntéshozók számára azzal kapcsolatban, hogy milyen szabályozásokat lenne érdemes bevezetniük, ha a környezet érdekeit is figyelembe szeretnék venni a döntéseik során. A jelentések hosszú távra szólnak, mivel csak átlagban öt-hat évente adják ki őket (a legutóbbi, ötödik jelentés 2013-ban jelent meg), viszont minden esetben részletes, átfogó képet nyújtanak az adott időszak tendenciáiról, mivel nem a testület tagjai által írt tanulmányra támaszkodnak, hanem az évek során megjelent nagyszámú, akár több tízezer tudományos munkára, amelynek összefoglalóját adja az IPCC jelentése.

 

A ma megjelent dokumentum első részét képezi a hatodik jelentésnek, ez a negyvenkét oldalas összefoglaló, a Summary for Policymakers
elsősorban azt a célt szolgálja, hogy a döntéshozók számára biztosítson rálátást a klímaváltozással kapcsolatos emberi tényezők súlyára. A jelentés főbb pontjai:

  • az emberi tevékenységekből származó üvegházhatású gázok kibocsátásának növekvő szintje az 1850-1900-as időszak óta 1,1 Celsius-fokkal emelték a Föld hőmérsékletét, ha ez a tendencia nem változik, egészen biztosan elkerülhetetlenné válik a 1,5 fokos vagy akár két fokos melegedés, amelyet a Párizsi Egyezmény célkitűzései lennének hivatottak megakadályozni
  • a másfél fokos melegedés intenzívebb hőhullámokkal, hosszabb meleg szezonokkal és rövidebb telekkel fog járni, a két Celsius-fokos változás során gyakoribbá válnak a mezőgazdaság és egészség szempontjából kritikus szintet elérő időszakok
  • az elmúlt öt év volt a legmelegebb 1850 óta
  • az elmúlt négy évtized mindegyike konzekvensen melegebb volt, mint az azt megelőző évtized
  • 2019-ben volt a legmagasabb az atmoszferikus szén-dioxid koncentráció az elmúlt kétmillió évben
  • A 2011-2020 közötti időszak alatt érte el az Északi-sarkvidék jegének kiterjedése a legkisebb mért értékeket 1850 óta
  • az óceánok felszíni rétege (0-700 méter) hetvenes évek óta tartó melegedésének az emberi tevékenységek a fő okozói
  • az 1901-1971 közötti időszakkal összehasonlítva a tengerek szintjének növekedése megtriplázódott
  • nem zárható ki az évszázad végére a két méteres átlagos tengerszint növekedés
  • nagyjából 90% az esélye, hogy az emberi tevékenységek hozzájárulnak a gleccserek olvadásához és az Északi-sarkvidék jegének vékonyodásához

A jelentés legfőbb pontjai tehát olyan megállapításokat tartalmaznak, melyekre már régóta utalnak a szakemberek és a megjelent tudományos publikációk, de úgy tűnik, itt az ideje komolyabban is foglalkozni ezekkel a problémákkal, ha nem akarjuk, hogy a következmények visszafordíthatatlanná váljanak. A Reading Egyetem professzora, Ed Hawkins elmondta:

"Ez a tényállás, nem is lehetnénk ennél biztosabbak, egyértelmű és vitathatatlan, hogy az emberek felmelegítik a bolygót."

Azonban, ha az elmúlt időszak újabb és újabb, a zéró emisszió érdekében tett fogadalmaikat és terveiket betartják a kormányok és az emberiségnek sikerül visszavennie az üvegházhatású gázok kibocsátásából a század közepére, talán sikerülhet megállítani a negatív folyamatokat. A tudósok ezenfelül arra is figyelmeztetnek, hogy, a nem túl pozitív hírek ellenére, nem érdemes fatalista szemszögből közelíteni a tényekhez, mivel nem feltétlenül vagyunk egy negatív jövőre ítélve. A történelem folyamán bebizonyosodott, hogy az emberiség képes összefogásban olyan eredményeket elérni, amelyek megállíthatnak egy negatív irányba tartó folyamatot, gondoljuk csak a Montreali Jegyzőkönyvre, melyet az az ózonréteg állapotának helyreállítása érdekében írt alá az ENSZ 197 országa.

Arra is fel kell készülni azonban, hogy a szabályok szigorítása és az azonnal cselekvés hatása hosszabb távon fog megmutatkozni, a tengerszint emelkedés, ami bizonyos szigetországokat és partmenti városokat fog súlyosabban érinteni, vagy a másfél fokos átlagos hőmérséklet emelkedés valószínűleg bekövetkezik, a kérdés csak az, hogy milyen hamar.

(Fotó: Pixino)

További cikkek a témában:

Ma kezdi tárgyalni az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület minden eddiginél átfogóbb jelentését a klímaváltozás állapotáról A jelentéseket 1990 óta öt-hat évente adják ki, a legutolsó elemzés 2013-ban látott napvilágot. Az IPCC 14 000 tudományos publikációt elemez és ennek alapján 40 oldalas összefoglalót ad ki, amit a kormányok segítségül használhatnak a szabályozások kialakításakor.
Kína és az Egyesült Államok félretették az ellentéteiket egy globális probléma megoldása érdekében Az Egyesült Államok Külügyminisztériumának tegnap kiadott közleménye szerint a klímaváltozás kérdésében közös álláspontot képvisel a két ország, ezért mostantól összefognak a Párizsi Egyezmény célkitűzéseinek elérése érdekében.
Hatból csak egyetlen forgatókönyv mentén kerüljük majd el a klímakatasztrófát A klímakatasztrófa nem közeleg, hanem benne élünk, elkezdődött, az időjárás változásától kezdve a tájidegen invazív élőlények megjelenéséig ezer és egy jele van. A közönyünk sokba kerülhet az utánunk jövő generációknak.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.