Az 1988-ban, az ENSZ által alapított Éghajlatváltozási Kormányközi Testület célja, hogy rendszeres időközönként kiadott jelentéseivel bemutassák az éghajlatváltozás (klímaváltozás) éppen aktuális állapotát és egyben egyfajta segítséget és rálátást nyújtsanak a politikusok, döntéshozók számára azzal kapcsolatban, hogy milyen szabályozásokat lenne érdemes bevezetniük, ha a környezet érdekeit is figyelembe szeretnék venni a döntéseik során. A jelentések hosszú távra szólnak, mivel csak átlagban öt-hat évente adják ki őket (a legutóbbi, ötödik jelentés 2013-ban jelent meg), viszont minden esetben részletes, átfogó képet nyújtanak az adott időszak tendenciáiról, mivel nem a testület tagjai által írt tanulmányra támaszkodnak, hanem az évek során megjelent nagyszámú, akár több tízezer tudományos munkára, amelynek összefoglalóját adja az IPCC jelentése.
A ma megjelent dokumentum első részét képezi a hatodik jelentésnek, ez a negyvenkét oldalas összefoglaló, a Summary for Policymakers
elsősorban azt a célt szolgálja, hogy a döntéshozók számára biztosítson rálátást a klímaváltozással kapcsolatos emberi tényezők súlyára. A jelentés főbb pontjai:
A jelentés legfőbb pontjai tehát olyan megállapításokat tartalmaznak, melyekre már régóta utalnak a szakemberek és a megjelent tudományos publikációk, de úgy tűnik, itt az ideje komolyabban is foglalkozni ezekkel a problémákkal, ha nem akarjuk, hogy a következmények visszafordíthatatlanná váljanak. A Reading Egyetem professzora, Ed Hawkins elmondta:
"Ez a tényállás, nem is lehetnénk ennél biztosabbak, egyértelmű és vitathatatlan, hogy az emberek felmelegítik a bolygót."
‘You have been telling us for over three decades of the dangers of allowing the planet to warm. The world listened, but it didn’t hear… As a result, #climatechange is a problem that is here, now.’@UNEP’s @andersen_inger on the release of the #IPCC’s #ClimateReport. pic.twitter.com/kKkzpYlixC
— IPCC (@IPCC_CH) August 9, 2021
Azonban, ha az elmúlt időszak újabb és újabb, a zéró emisszió érdekében tett fogadalmaikat és terveiket betartják a kormányok és az emberiségnek sikerül visszavennie az üvegházhatású gázok kibocsátásából a század közepére, talán sikerülhet megállítani a negatív folyamatokat. A tudósok ezenfelül arra is figyelmeztetnek, hogy, a nem túl pozitív hírek ellenére, nem érdemes fatalista szemszögből közelíteni a tényekhez, mivel nem feltétlenül vagyunk egy negatív jövőre ítélve. A történelem folyamán bebizonyosodott, hogy az emberiség képes összefogásban olyan eredményeket elérni, amelyek megállíthatnak egy negatív irányba tartó folyamatot, gondoljuk csak a Montreali Jegyzőkönyvre, melyet az az ózonréteg állapotának helyreállítása érdekében írt alá az ENSZ 197 országa.
Arra is fel kell készülni azonban, hogy a szabályok szigorítása és az azonnal cselekvés hatása hosszabb távon fog megmutatkozni, a tengerszint emelkedés, ami bizonyos szigetországokat és partmenti városokat fog súlyosabban érinteni, vagy a másfél fokos átlagos hőmérséklet emelkedés valószínűleg bekövetkezik, a kérdés csak az, hogy milyen hamar.
(Fotó: Pixino)
További cikkek a témában:
Ma kezdi tárgyalni az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület minden eddiginél átfogóbb jelentését a klímaváltozás állapotáról
A jelentéseket 1990 óta öt-hat évente adják ki, a legutolsó elemzés 2013-ban látott napvilágot. Az IPCC 14 000 tudományos publikációt elemez és ennek alapján 40 oldalas összefoglalót ad ki, amit a kormányok segítségül használhatnak a szabályozások kialakításakor.
Kína és az Egyesült Államok félretették az ellentéteiket egy globális probléma megoldása érdekében
Az Egyesült Államok Külügyminisztériumának tegnap kiadott közleménye szerint a klímaváltozás kérdésében közös álláspontot képvisel a két ország, ezért mostantól összefognak a Párizsi Egyezmény célkitűzéseinek elérése érdekében.
Hatból csak egyetlen forgatókönyv mentén kerüljük majd el a klímakatasztrófát
A klímakatasztrófa nem közeleg, hanem benne élünk, elkezdődött, az időjárás változásától kezdve a tájidegen invazív élőlények megjelenéséig ezer és egy jele van. A közönyünk sokba kerülhet az utánunk jövő generációknak.