Átértelmezni a digitális eszközökhöz fűződő viszonyunkat és felidézni, hogy mi is az alapvető célja a körülöttünk lévő készülékeknek: ez a szándéka Marc Teyssier kutatónak. A mérnök a Saarland Egyetem Human-Computer Interaction Lab részlegén dolgozta ki az Eyecam koncepcióját és építette meg a prototípust, amely az első antropomorfikus kamera dizájn a világon és lehetővé teszi, hogy egy passzív használati tárgyból igazán interaktív eszköz váljon.
"Körülvesznek minket az érzékelő eszközök. A térfigyelő kameráktól kezdve, amelyek megfigyelnek minket az utcán, Google vagy Alexa hangasszisztenseken át, melyek hallgatnak minket, a laptopjaink webkamerájáig, amely állandóan néz ránk.
Láthatatlanná válnak számunkra, belesimulnak a hétköznapi életünkbe, egészen addig, amíg már nem is vagyunk tudatában a jelenlétüknek és már nem kérdőjelezzük meg, hogyan látnak, érzékelnek és cselekszenek." - írja a kutató a projekt honlapján.
Az Eyecam emberi szemet utánzó kialakítása azért született meg, hogy visszahozza azt az érzést az online, számítógépeken keresztül zajló kommunikációba, amelyet egy szemtől szembe folytatott társalgás során éreznénk, vagyis hogy a metakommunikációs jelzéseket is érzékelni tudjuk. A kamera hat szervomotorral működik és tud pislogni, felfelé és lefelé nézni, valamint a szemöldökét mozgatni. A bőrhatású külső réteg ugyanabból az anyagból van, amelyet Teyssier egy korábbi projektjében is használt, ez az 'emberi' bőrrel bevont telefon volt, amely kellemesebb tapintást biztosított a mobiltelefonok fém/műanyag külsejének.
A műbőrt szilárd struktúra tartja meg, hogy valóban egy arc részletének tűnjön az eszköz, a nagy felbontású kamerát pedig a pupilla rejti, amely Raspberry Pi Zeróval csatlakoztatható. A szemgolyót úgy alakították ki, hogy valóban az emberi viselkedést utánozza, tehát önmagától is tud mozogni, bámulni és reagálni a külső ingerekre.
Aki szeretné, hogy egy kis darab emberi arc üljön a laptopja tetején, a hagyományos, unalmas webkamera helyett, az építhet magának is egyet, a dizájn ugyanis nyíltforrású és elérhető a GitHubon.
A feltaláló hamarosan videót is készít az összeszerelés lépéseiről, ezért ha valakinek nincs elég tapasztalata a DIY munkában vagy még nem vásárolt elég IKEA-s bútort életében, és elakad a munkában, annak a közeljövőben lesz majd segítsége. Teyssier találmányait nézve elgondolkodhatunk azon, milyen lenne a világ, hogy valóban az összes használati eszközünk a funkciójának megfelelő emberi formát öltene, a telefonunknak füle nőne, vagy a kilincseket kezek helyettesítenék, a kutató ugyanis, a bőrbevonatú mobil mellett tervezett már ujjal rendelkező telefonkiegészítőt és emberi kézben végződő robotkart is, melyek szintén elérhetőek lesznek nyíltforrású fájlokban a GitHubon.
(Fotó: Marc Teyssier)
Ez is érdekelhet:
A mindent látó elektronikus szemek jövője
Szemfényvesztés vagy valóság? A Mojo Vision szakemberei szerint a kiterjesztett valóság egy kontaktlencsébe helyezve nem sci-fi utópia többé, néhány éven belül mindnyájunk számára elérhető válik.
Jönnek az agressziót is felismerő térfigyelő kamerák
A technológiát egy orosz cég fejlesztette és viszi piacra.
Nyújtható, öngyógyító, önmegvilágító anyag tönkretehetetlen eszközök új generációjához
Milyen kényelmes lenne, ha mobil eszközeink kijelzői, biztonsági kameráink, vagy a robotok kevésbé lennének sérülékenyek, szervizigényesek. Egy új anyag épp ezt ígéri, a lehetséges felhasználási területek között szerepel a sérülésekkel szemben ellenálló rugalmas képernyő és fénylő elektronikus külső bevonat (bőr) autonóm lágyrobotok számára.