Elmész otthonról? A szélerőművet ne felejtsd el bepakolni a hátizsákba!

2021 / 03 / 02 / Bobák Áron
Elmész otthonról? A szélerőművet ne felejtsd el bepakolni a hátizsákba!
A hordozható energiaellátás praktikus módja eddig a dízelgenerátor vagy a napelem volt, a dán KiteX nevű cég viszont kitalált egy harmadik alternatívát: a Wind Catcher névre keresztelt szélturbinájuk mindössze tíz kilogrammot nyom, és akár laptopot vagy kávéfőzőt is kényelmesen üzemeltethetünk vele.

A projekt Kickstarter-oldala alapján a szélturbina két méretben készül, amelyek közül a Wind Catcher 600, míg a kisebbik Lite 200 wattos maximális teljesítménnyel rendelkezik, ami elegendő lehet ahhoz, hogy pusztán szélenergiával üzemeltessük az elektronikus eszközeinket, ha a közelben nincs kiépített hálózat. Ehhez persze szükség van megfelelő időjárásra is, ami nagyjából 29 és 55 km/h közötti szélerősséget jelent - a mini szélturbina teljesítménye ennél kisebb szélnél jelentősen csökken, míg 55 km/h-nál erősebb szélben nem használható. A KiteX az oldalon egy világtérképet is megosztott, amelyen megnézhetjük, hogy a lakóhelyünk átlagos szélsebessége alapján mennyit profitálhatnánk az eszközből, ez alapján Budapesten például nem sok hasznát vennénk a Wind Catchernek, de Magyarország bizonyos részein már lehet értelme beszerezni egy mini turbinát.

Annál is inkább, mert a Wind Catcher nem csak utazások alatt tesz jó szolgálatot, de akár a napelemes rendszerünket is kiegészíthetjük vele, esetleg betárazhatjuk biztonsági megoldásként áramszünet esetére. A gyártó szerint a szélerőmű számtalan hordozható generátorral kompatibilis, többek között a Goal Zero, a Jackery, a Bluetti és az Ecoflow termékeivel, de használható generátor nélkül is, közvetlenül az eszközök töltésére. Ebben az esetben természetesen nem árt odafigyelni a megfelelő feszültségre, ami a kisebb szélturbina esetében 20-23, míg a nagyobbnál 42-45 volt között mozog.

A Wind Catcher legnagyobb előnye mégis az, hogy bárhová magunkkal vihetjük és pillanatok alatt felállíthatjuk. A gyártó szerint a mindössze tíz kilogrammos szerkezetet negyed órába telik üzembe helyezni, teljesítményében és árában pedig nagyjából felveszi a versenyt egy hordozható napelemmel. A szélturbina emellett duplán környezetbarát, hiszen nem csak színtiszta zöld energiát termel, de maga az eszköz is újrahasznosított műanyagból készült. A KiteX szerint bár a turbina nem teljesen hangtalan, de húsz méteres távolságból már semmit sem lehet hallani a működéséből.

Ahogy említettük, a szélturbinát egyelőre a Kickstarteren keresztül, lehet megrendelni, ahol a kitűzött cél már össze is jött a projektre, így várhatóan decemberben fogják kiszállítani az első megrendeléseket. A kisebbik Wind Catcher akciós áron 7390 dán koronába kerül, ami 361 ezer forint körüli összegnek felel meg, míg a nagyobbik turbináért 9990 koronát, vagyis kábé 489 ezer forintot kell fizetni, amihez magyarországi szállítás esetén még hozzájön nagyjából 41 ezer forint szállítási költség is.

(Fotó: KiteX)

További cikkek a témában:

A világ legnagyobb szélturbinája egy fordulatból kitermeli egy családi ház kétnapnyi energiaszükségletét A világ legnagyobb szélenergia farmján 190 darab fog üzemelni a Haliade-X-ből, ami a teljes Egyesült Királyság energiaigényének 5%-át fogja fedezni.

Van egy európai ország, ami már idén 100%-ban megújuló erőforrásokból fedezheti az energiaszükségletét Skócia nagyon jó úton jár, hogy ők legyenek az első ilyen ország a világon.

Már külföldre is eljutott a magyar fejlesztésű, napelemes okospad híre A Kuube okospadjai wifi-hotspotként, mobiltöltőként és légminőségmérő-állomásként is funkcionálnak.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.