"Vigyázat, már mesterséges intelligenciával utánozzák a szeretteink hangját a telefonos csalók"; "Egy édesanya elmesélte, hogy hogyan hitették el vele MI-generálta hangokkal, hogy elrabolták a lányát"; "Egy álűrhajós milliókat csalt ki egy idős nőtől a "retúr jegyére" a Földre" - ez csak néhány hír a Rakétáról az elmúlt évekből, amelyek arra hívták fel a figyelmünket, hogy egyre nagyobb károkat okoznak és egyre nehezebben tettenérhetőek azok a bűnözők, akik az érzelmeinkre hatva akarnak kiforgatni minket a vagyonunkból. Ráadásul ötletekben és technológiai megoldásokban sincs hiány ezekben az esetekben.
Csak az Egyesült Államokban közel három és fél milliárd dollárost kárt okoztak, egyetlen év alatt, az időseket célba vevő csalók
- számolt be korábban a CBS. Az Atlanti-óceán innenső oldalán most különös módon próbálja felvenni velük a harcot egy telekommunikációs vállalat: egy dAIsy nevű mesterséges intelligenciát fejlesztettek ki, hogy átverjék az átverőket. Ahogyan a Gizmodón olvasható, a program egy idős ember hangját utánozza, és a célja, hogy minél hosszabban szóval tartsa a bűnözőket, csevegéssel, majd hamis banki adatokat megosztva velük. Hiszen azok addig sem beszélgetnek valódi áldozatokkal. A dAIsy-t kapcsoló telefonszámokat a cég szakemberei olyan listákra csempészték be, amelyeken a "könnyen átverhetőnek" gondolt személyek elérhetőségeit gyűjtik a bűnszervezetek.
A projektet bemutató videóban az udvarias és türelmes virtuális nagymama hosszasan visszaolvassa a bűnöző által bediktált webcímet, a cicájáról szeretne képeket mutogatni és baráti tereferére invitálja a támadóit. Vannak, akik erre panaszkodni kezdenek, hogy már egy órája társalognak, mindhiába, de akad, aki egyszerűen trágárságokat vág a nő fejéhez - mintha csak az átvert banki csalót hallanánk ezen a magyar felvételen. Mivel a beszélgetés élőben zajlik, a "beszélgető" mesterséges intelligenciának valós időben kell "kitalálnia" majd "kimondania" a válaszait, így kifejezetten jó ötlet, hogy egy idősebb, lassabban beszélő embert utánoz.
Természetesen az O2 technológiája nem fogja megoldani ezt az egyre elterjedtebb problémát, de minden egyes perc, amit elrabol a bűnözőktől, megmenthet valakit attól, hogy áldozattá váljon. Egészen addig, amíg a túloldalon hús-vér emberek, és nem szintén MI-alapú szoftverek dolgoznak.
(Borítókép: O2 Youtube)