Ahogy arról korábban mi is írtunk, az egészségügyi szakemberek novemberben egy minden eddiginél aggasztóbb koronavírus-variánst fedeztek fel Afrikában, amit azóta a világ számos más országában is azonosítottak. Az Egészségügyi Világszervezet által az "aggodalomra okot adó" variánsok közé sorolt omikron tüskefehérjére kiemelkedően sok mutációval rendelkezik, ami nem csak azzal a veszéllyel fenyeget, hogy könnyebben terjed, mint a korábbi variánsok, de az is felmerült, hogy az eredeti Sars-Cov-2 vírusra kifejlesztett vakcinák nem nyújtanak kellő védelmet vele szemben.
A Pfizer és a BioNTech szerdán sajtótájékoztató keretében osztották meg az első tapasztalataikat, amelyek a vírus laboratóriumban előállított másolatával végzett kísérleteken alapulnak. Ez alapján úgy tűnik, hogy a Comirnaty (avagy a Pfizer-vakcina) az új variáns ellen is megfelelő védelmet nyújt, azonban csak abban az esetben, ha valaki a harmadik dózist is megkapta - írja a Reuters.
Uğur Şahin, a BioNTech vezérigazgatója ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az eredmények tükrében az országoknak érdemes megfontolniuk, hogy lerövidítik a második és harmadik oltás közötti időt. Míg Magyarországon a második oltás beadásától számított negyedik hónaptól kezdve bárki igényelhet emlékeztetőoltást, számos országban az egészségügyi szakemberek javaslatai alapján csak fél év után lehet kérni a harmadik oltást - igaz, miután kiderült, hogy a vakcinák néhány hónap elteltével jelentősen veszítenek a hatékonyságukból, ezt az időintervallumot már eddig is egyre több országban kezdték el lerövidíteni.
Az omikronnal kapcsolatos tapasztalatok alapján az is valószínű, hogy a Comirnatyból a negyedik dózisra is előbb lesz szükség, mint eredetileg tervezték. Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója a CNBC-nek úgy nyilatkozott, hogy bár az eredeti számításaik szerint az újabb emlékeztetőoltást csak a harmadik dózis után egy évvel kellene beadni, az új variáns megjelenése miatt ez az idő lerövidülhet. Bourla ezzel együtt hangsúlyozta, hogy a most közölt adatok csak laboratóriumi vizsgálatokon alapulnak, ami nem tekinthető teljesen megbízhatónak.
A gyártó szerint az mindenesetre könnyen elképzelhető, hogy két adag Pfizer-vakcina nem alakít ki megfelelő védelmet az omikronnal szemben, noha a tesztek alapján úgy tűnik, hogy a súlyosabb megbetegedéstől már két dózis is megvédi a beoltottakat. A Pfizer és a BioNTech úgy számolnak, hogy amennyiben szükséges, jövő márciusra tudnának előállni egy kifejezetten az új variánsra szabott vakcinával.
A Pfizer vezérigazgatója arról is beszélt, hogy a gyártó nemrég engedélyezett koronavírus elleni tablettája valószínűleg szintén hatékony lesz az omikronnal szemben is, hiszen az oltásokkal ellentétben a tabletta nem a tüskefehérjét, hanem az osztódásért felelős enzimet blokkolja, ami sokkal kevésbé hajlamos a mutálódásra.
(Borítókép: Soeren Stache/picture alliance via Getty Images)