Az eszközök a tavaszi bezárások környékén felszívódtak ugyan, de az egyszerű járókelőnek is feltűnhetett, hogy a rollerek újra visszatértek. Ennek oka, hogy a szegmens globálisan is inkább profitált a helyzetből, és az erővonalak abba az irányba mutatnak, hogy a növekedés megmarad.
A nyitás után sokan fedezték fel ugyanis maguknak ezt a járművet, mivel nem zsúfolt, mint a tömegközlekedési eszközök, de nem is annyira nehézkes vele az élet, mint egy autóval. A több városban a járvány miatt ideiglenesen kialakított (de valószínűleg állandósult) bicikliutak is segítették a roller nagy menetét idén. Mindez azt jelenti, hogy koronavírus ide vagy oda, a szegmens totális leülése után az idei lehet a Lime első nyereséges éve – írja a BBC.
Az ideáig vezető út azonban radikális költségcsökkentéssel kezdődött, és bár a cég nem teszi közzé a főbb számait, pár adat azért ismert: a munkaerő 14 százalékát építették le (ez 100 munkahelyet jelent), és a vállalat kivonult 12 városból. Mindennek oka, hogy a járvány idején a Lime 95 százalékos bevételcsökkentést szenvedett el, lényegében tehát hibernálódott a szegmens, ami a bezárkózás miatt nem is volt csoda – a szolgáltatás több mint egy hónapig szünetelt is 120 városban. A felépülés a helyzetből azonban gyorsabb és szélesebb körű volt, mint remélni lehetett. A Lime által Berlinben, Londonban és Párizsban gyűjtött adatokból az látszik, hogy az e-biciklik és az e-rollerek használata 15 százalékkal nőtt, ha a lezárások előtti február számait hasonlítjuk a korlátozások enyhítése utáni júniushoz. Ennek persze oka az is, hogy a június melegebb hónap, amikor az emberek szívesebben pattannak ilyen járművekre, de ha a megtett úthosszakat nézzük, akkor már egészen radikális a változás: 68 százalékos növekedést láthatunk, sőt még többet ott, ahol újabb bicikliutakat is létesítettek.
A Lime bizakodó: szerintük több felhasználójuk a járványhelyzet elmúlta után is az e-rollereket és e-bicikliket választja majd.
Ugyanakkor az elektromos rollerek kapcsán két aggály is fel szokott merülni: biztonság és környezetvédelem. A legtöbb városban az e-rollereket kitiltották a járdákról. Magyarországon a belügyminiszter képviselői kérdésre tavaly közölte, hogy: „Az elektromos rollert a hatályos szabályozás alapján, külön eltérő rendelkezés hiányában csak segédmotoros kerékpárnak lehet megfeleltetni.” Ennek aztán több következménye is van. Kérdéseinkre ezzel kapcsolatban Pető Attila közlekedési szakértő válaszolt, aki szerint a fenti állásfoglalás alapján a következő szabályokat kellene betartani:
Ami pedig a legfontosabb:
„A segédmotoros kerékpár jelenleg sem járdán, sem kerékpársávon, sem lakott területen belül kerékpárúton nem közlekedhet. Ebből következik, hogy kizárólag az úttesten közlekedhet, maximum 40 km/h-s sebességgel".
Mindezt úgy, hogy az e-roller több műszaki paramétert tekintve sem feleltethető meg a segédmotoros kerékpárnak. Alábbi cikkünkben részletesen utánajártunk a jelenlegi, ködös szabályozási helyzetnek.
A másik kérdőjel az e-roller környezetbarát volta mögött szokott megjelenni. A jármű ugyan nem pöfög füstöt, mint egy dízelmotoros autó, de ez nem jelenti, hogy egyáltalán nem jár kibocsátással a használata, még ha az nem is közvetlen módon valósul meg. Az Észak Karolinai Állami Egyetem egy tavalyi tanulmánya ezt a kérdést járja körbe. A tanulmány arra a következtetésre jut, hogy az e-rollerek miatti környezeti terhelés relatíve alacsony, amit azonban tovább lehet csökkenteni az elhagyott járművek begyűjtésének az optimalizálásával (milyen meghajtású gépjármű végzi a begyűjtést, ez mekkora távot tesz meg stb.), ám még ennél is fontosabb tényező a környezeti terhelés szempontjából a jármű életciklusa. A Lime vezérigazgatója szerint ez azonban nem is probléma többé, hiszen ezen járművek életciklusa már most hosszabb, mint korábban. Az pedig már a fenti tanulmányból is kiderül, hogy amennyiben azt nézik, hogy az autóhasználatot e-roller váltja fel, akkor majdnem univerzálisan csökken a környezeti terhelés.