A Neuralink alapítója még február elején dicsekedett el ezzel egy interjúban, viszont a cég mindezidáig adós maradt a videós bizonyítékkal. Most viszont a Neuralink megosztott egy videót, amelyen valóban az látszik, hogy egy majom pusztán az agy-számítógép interfész segítségével irányítja a Pongot, ráadásul semmivel sem tűnik ügyetlenebbnek, mint egy ember. Az előrelépés nem kicsi, hiszen amikor Elon Musk és csapata tavaly augusztusban bemutatta a Neuralinket, még csak malacok agyába építették be az eszközt, így nem is igazán látszott, hogy mire lesz használható. Elon Musk ígérete szerint amúgy nagyjából mindenre, a neurális betegségek kezelésétől a gondolatirányításig, de a tavalyi bemutatón a szuperlátás és a mesterséges intelligenciával való teljes szimbiózis is elhangzott, mint távlati célok.
A videón látható kísérletben a majmot először megfigyelték, és rögzítették, hogy mit csinál az agya játék közben, majd rákapcsolták a Neuralinkre, a számítógép pedig a mintázatok alapján már képes volt kitalálni, hogy mit csinálna a majom, ha valóban irányítaná a játékot. Ez a Pong esetében viszonylag egyszerűen ment, hiszen a számítógépnek csak annyit kellett kitalálnia, hogy a majom lefelé vagy felfelé irányítaná a kezét, amire a Neuralinknél kevésbé fejlettebb gondolatérzékelő eszközök, mint például a NextMind is képesek. A videó narrátorától megtudjuk, hogy ennek érdekében a majom koponyájába két Neuralinket építettek, amelyek mindkét agyféltekét képesek megfigyelni, így több mint kétezer elektróda segítségével kapnak információkat a majom mozgásért felelős agyi központjában található idegsejtek aktivitásáról. Ahogy látható, a majom játék közben folyamatosan egy csövet nyalogat, amiből banánturmix folyik, a magyarázat szerint ezzel motiválják arra, hogy játszon.
A Neuralink reményei szerint a módszerrel hamarosan mozgáskorlátozott embereknek is segíthetnek könnyebbé tenni az életét, Elon Musk szerint pedig akár már az idén megkezdődhetnek az embereken végzett tesztek is.