A világűr érintésével szállítaná az utasokat a Föld egyik pontjáról a másikra a kínai hiperszonikus repülő

2022 / 02 / 05 / Bobák Áron
A világűr érintésével szállítaná az utasokat a Föld egyik pontjáról a másikra a kínai hiperszonikus repülő
A Space Transportation szerint ezzel a megoldással akár egy óra alatt el lehetne jutni New Yorkból Pekingbe, de hogy tényleg így lesz-e, arra még legalább 2030-ig kell várnunk, hogy kiderüljön.

Ha az ötlet ismerően hangzik, nem véletlen, hiszen a SpaceX már 2017-ben bejelentett egy hasonló tervet: ők a Starship nevű, jelenleg is fejlesztés alatt álló űrrakétájukkal képzelik el a közlekedés forradalmasítását, amivel Elon Musk elképzelései szerint nem csak a Marsra lehetne eljutni, de például New Yorkból Párizsba is - mindössze 30 perc alatt.

A vállalat honlapján közzétett videó alapján a Space Transportation megoldása gyakorlatilag egybegyúrná a SpaceX és a Virgin Galactic ötleteit, hiszen Richard Branson cégéhez hasonlóan az ő űrrepülőgépük is egy hordozógéphez kapcsolódva indulna el a világűr felé, amelyről később lekapcsolódva már a saját hajtóművével folytatná az útját, akár 4200 km/h körüli sebességig gyorsulva. Ugyanakkor a WhiteKnightTwo-val ellentétben, ami egy hagyományos repülőgép, a kínaiak hordozógépe rakétákkal emelkedne a magasba - ezek a misszió után visszatérnének a kiindulási helyre, így többször is fel lehetne őket használni.

A Space Transportation megoldása a SpaceX-étől is jelentősen eltér, hiszen míg a Starship egyszerre akár száz embert is tud majd szállítani, addig a videó alapján a kínai gép nagyjából akkora kapacitású lesz, mint a SpaceShipTwo, vagyis az utaskabinban tizenkét ember fér el.

A 2018 októberében Beijin Lingkong Tianxing Technology néven alapított, pekingi székhelyű cég a honlapján elérhető információk szerint már hozzá is kezdett a projekt megvalósításához: szeptemberig összesen öt sikeres tesztet végeztek el a Tianxing 1 és Tianxing 2 rakétákkal, mindeközben pedig már 400 millió jüant, vagyis csaknem 20 milliárd forintot sikerült összeszedniük különböző befektetőktől a terv megvalósítására. A cég tervei szerint a földi teszteket már jövőre megkezdik az űrrepülőgéppel, amelyet 2024-ben már a levegőben is tesztelni fognak, mielőtt egy évvel később sor kerülhetne az első emberekkel végzett tesztre. A Space Technologies ezután építené meg a végleges repülőt, ami először 2030 környékén szállíthat majd utasokat.

Bár a SpaceX az elmúlt években nem sokat árult el arról, hogyan tervezik a Starshippel a városok közötti utazást, ugyanakkor néhány hete egy 102 millió dollár értékű megállapodást írtak alá az amerikai hadsereggel, amelynek értelmében a katonaság a SpaceX rakétáival szállítaná a felszerelést és a humanitárius szállítmányokat a világ különböző pontjaira. Bár a szerződésben nem nevesítették, hogy melyik rakétáról van szó, de a korábban bejelentett terveket figyelembe véve nem elképzelhetetlen, hogy a megállapodás már a Starshipre szól. Elon Musk cégének ugyanakkor még bőven lesz dolga, mielőtt elkezdhetnék a globális szállítmányozást, hiszen jelen állás szerint a Starship végleges változatának az első tesztjére csak március környékén kerülhet sor, és egyelőre az sem tisztázott, hogy hogyan oldanák meg, hogy az űrhajó a világ bármely pontján biztonságosan le tudjon szállni.

(Borítókép: Space Transportation)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Íme az első kép az UFO-ról, amit Kanada felett lőtt le egy F-22 tavaly
Íme az első kép az UFO-ról, amit Kanada felett lőtt le egy F-22 tavaly
2023-ban az USA és Kanada felett több objektumot is lelőttek, és bár ezek roncsait elkezdték felkutatni, de ez hivatalosan nem vezetett eredményre. Most először viszont nyilvánosságra hoztak egy képet az egyik azonosítatlan tárgyról.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.