A zambiai űrprogram leginkább egy bizarr kísérletre emlékeztetett

2021 / 09 / 17 / Perei Dóra
A zambiai űrprogram leginkább egy bizarr kísérletre emlékeztetett
Ha az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió történelmét nézzük, akkor számukra az 1960-as évek lényegében nem szóltak másról, mint az űrversenyről. A két nagyhatalom egymást megelőzve próbált embert juttatni a Holdra, ám arról sejtelmük sem volt, hogy egy kis dél-afrikai ország is ezen dolgozik. Bár a zambiai űrprogram megálmodója lelkesedésből nem szenvedett hiányt, az „afronauták” végül mégsem jutottak el a világűrbe.

A Zambézi folyó mentén fekvő ország viszonylag későn, 1964-ben - évtizedes küzdelem után - vált függetlenné Nagy-Britanniától. Érdekesség, hogy az egykori gyarmatot hivatalosan még nem is nyilvánították önálló állammá, amikor egy ott élő tanár már javában azon munkálkodott, hogy az amerikaiakat és a szovjeteket megelőzve Zambia legyen a világ vezető űrhatalma.

Zambia, mint a világ vezető űrhatalma

Ez a tanár, vagyis Edward Makuka Nkoloso 1919-ben látta meg a napvilágot az akkor még Észak-Rodéziaként ismert országban, a bemba törzs hercegeként. Egy misszionárius iskolában végezte tanulmányait teológiából, francia és latin nyelvből. Nkoloso álma az volt, hogy egy napon pap lehet, ám ez semmivé foszlott, amikor kitört a második világháború: besorozták a gyarmati hadseregbe, így Etiópiában és Burmában kellett harcolnia a brit zászló alatt.

Csak hatéves volt a sztálingrádi csata legifjabb katonája A sztálingrádi csata a második világháború fordulópontja volt, azt viszont kevesen tudják, hogy a hadszíntéren nem csupán felnőtt férfiak harcoltak. Történetünk Szergej Aleskovról, a Vörös Hadsereg legfiatalabb tagjáról szól.  

A háború után tolmácsként, majd általános iskolai tanárként kapott állást, miközben egyre jobban elítélte a briteket (különösen azután, hogy azok bezáratták saját alapítású magániskoláját), ezért csatlakozott a hazája függetlenségéért harcoló mozgalomba, amiért egy alkalommal el is kapták, és egy évre lecsukták.

Szabadulása után Nkoloso belépett az Egyesült Nemzeti Függetlenségi Párt bizottságába, 1960-ban pedig megalapította a Zambiai Nemzeti Tudományos, Űrkutatási és Filozófiai Akadémiát. Célja nem volt kevesebb, minthogy felvirágoztassa szeretett hazáját. 1964-ben aztán az ország végleg felszabadult a gyarmati igából, Nkoloso pedig – aki segítette a független alkotmányt létrehozó testület munkáját – elhatározta:

ez az új Zambia elsőként juttat majd embert előbb a Holdra, majd a Marsra.

Sajátságos űrtábort alapított

A tanár nem sokat teketóriázott, hamarosan megalapította saját "űrközpontját" egy, a fővárostól, Lusakától tizenegy kilométerre található elhagyott farmon. Az asztro-, vagyis ahogy ő nevezte "afronauták" csoportja önkéntesen csatlakozott, tizenéves fiúkból és lányokból állt.

A felkészítő tréning olyasmikből állt, minthogy hordóból gurították le az űrhajósjelölteket egy domboldalról az űrkapszulabeli körülményeket szimulálva, míg a súlytalanság állapotát hintázással modellezték.

Nkoloso azt szerette volna, hogy az első Hold-rakéta fellövésére a független Zambia kikiáltásának napján, 1964. október huszonnegyedikén történjen,

a legénység pedig egy tizenhét éves űrhajós lányból és két, speciálisan kiképzett macskából áll majd.

A tervek szerint a sikeres Holdraszállás után a Mars meghódítása következett, ahová már egy hittérítő misszionárius is csatlakozott volna az „afronautákhoz”, hogy elterjessze a kereszténységet a marslakók körében. Természetesen csakis erőszakmentesen, önkéntes alapon, Nkoloso ugyanis megparancsolta a leendő űrmisszionáriusnak, hogy akaratuk ellenére semmire se kényszerítse a földönkívülieket.

A tanár saját maga készítette még az űrhajót is, melyet Zambia első elnöke, Kenneth Kaunda tiszteletére D-Kalu 1-nek hívott: bár az eszköz nem volt több, mint egy körülbelül 3 x 2 méteres alumínium- és réztartály, Nkoloso szerint tökéletesen alkalmas lett volna a világűrbeli utazásra, sőt, technológiailag megelőzte az USA-t és a Szovjetuniót is.

Mindössze egy probléma volt: az üzemanyag beszerzése, amire már nem futotta a zambiai űrprogram költségvetéséből. Nkoloso ezért az UNESCO-hoz fordult támogatásért. Levelében hétmillió zambiai fontnak megfelelő összeget kért, de még csak választ sem kapott rá. A tanár ezután privát befektetőket is felkeresett ötletével, de valahogy senkit sem sikerült meggyőznie terve nagyszerűségéről, sőt még saját országa is mereven elzárkózott a bizarr űrhajózási kísérlettől.

Idővel aztán más gondok is megmutatkoztak az üzemanyaghiányon kívül: a koedukált űrtábor önkéntesei ugyanis gyorsan ráuntak a kiképzésre, és mivel pont abban a korban voltak, az űrhajós ismeretek helyett a szex jobban izgatta a fantáziájukat. A már említett tizenhét éves lány, Matha Mwambwa teherbe is esett, mire feldühödött szülei hazavitték, így Nkoloso vezető „afronauta” nélkül maradt.

A program gyorsan a feledés homályába merült, ugyanis mire 1969 júliusában Neil Armstrong a Holdra lépett, Nkoloso már régen feladta saját holdutazási álmait, Bár a kudarcot végig tagadta, mivel szerinte külföldi kémek szabotázsakciója miatt futott zátonyra a zambiai űrprogram.

Nkoloso mégis nemzetének hőse lett

Nkoloso később elindult Lusaka polgármesteri választásán, amit elvesztett, ugyanakkor valamit nyert is: Kaunda elnök kinevezte őt a Függetlenségi Központ, egy helyi ügyeket támogató szervezet tagjává. Nkoloso 1972-ben vonult vissza a közélettől, tizenhét évvel később pedig meghalt. Hazája állami dísztemetéssel vett örök búcsút tőle.

Bár a zambiai űrprogramot maga Kaunda elnök sem vette komolyan, és inkább viccnek, mintsem komoly tudományos projekt tartotta, Nkolosot hazájában máig hősként tisztelik, mivel története egyet jelent a nemzeti öntudat és a „merj nagyot álmodni” filozófiával. Amire egy, a gyarmati sorból felszabadult nép méltán büszke lehet.

(Fotó: Pinterest, Royal Museums Greenwich)

További cikkek a témában:

A nő, aki levágott fejeknek köszönheti hírnevét Madame Tussaud neve egyenlő a világhírű panoptikummal, ahol olyan hírességek viaszmásával pózolhatunk, mint Kyle Minoque, Justin Timberlake, sőt a királyi család. Marie Tussaud életéről azonban keveset tudunk, így például azt sem, hogy egykor levágott fejek viaszmásaival kereste kenyerét.  

Új módszerekkel a nácik radioaktív uránkockáinak a nyomában A második világháborús uránkockák beazonosításához új módszert fejlesztettek ki – nyugodtan beszélhetünk egyfajta nukleáris régészetről, amely a történelem egyik legsötétebb fejezetéhez kapcsolódik.

Japán sikeresen tesztelte a lehetetlennek vélt, forgó detonációs motort az űrben A japán űrügynökség (JAXA) bejelentése szerint a történelemben először sikeresen teszteltek egy olyan forgó detonációs motort az űrben, amit még nem olyan rég is lehetetlennek tartottak a rakétatudósok.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.