Az amerikai haditengerészet már 2014 óta használ lézerfegyvereket a hajóin a drónok és rakéták elhárítására, de aki látott már ilyen fegyvert működés közben, az meglepetten vehette tudomásul, hogy még távolról sem hasonlít a sci-fi filmekben látott lézerekre. Ennek oka, hogy a ma használatban lévő lézerek egy viszonylag alacsony teljesítményű, néhány száz wattos lézersugarat bocsátanak ki, amelyek néhány másodperc alatt melegítik fel annyira a drónokat vagy a rakétákat, hogy azok kigyulladjanak, vagy tönkremenjenek a szenzoraik.
A New Scientist értesülései szerint viszont az amerikai hadsereg most egy merőben új típusú lézerfegyvert fejleszt, amely működésében sokkal közelebb áll a géppuskákhoz, vagyis rendkívül rövid, nagy energiájú lézersorozatokat ad le. A Tactical Ultrashort Pulsed Laser (TUPL) a hírek szerint annyira erős, hogy egyenesen elpárologtatja a fémeket, és másodpercenként 20-50 impulzust képes kibocsátani. Derryck Reid, a Heriot-Watt Egyetem mérnöke a lapnak elmondta, hogy a TUPL egyáltalán nem science-fiction, hiszen már ma is minden technológia rendelkezésre áll, ami az elkészítéséhez szükséges.
A TUPL egy úgynevezett femtoszekundumos lézer, amit eddig elsősorban az ipari gyártásban, orvostudományban, anyagtudományban használtak, és a hagyományos lézereknél jóval rövidebb időtartamú impulzusokat tud kibocsátani. A hadsereg által fejlesztett lézer mindössze 200 femtoszekundumnyi ideig, vagyis a másodperc 200 billiárdodnyi részéig generál nagyon erős, terawattos teljesítményű impulzust, amely képes az anyagot szilárdból légneművé alakítani, így elpárologtatja a drónok vagy rakéták külső burkolatát. A lézer az emberekre nincs ilyen hatással, de a New Scientist megjegyzi, hogy ettől függetlenül komolyabb sérüléseket is okozhat, például bőrirritációt vagy vakságot.
A Small Business Innovation Research a lézer működésével kapcsolatban megjegyzi, hogy a terawattos impulzus lézer intenzitása nemlineáris hatást okoz a levegőben, ami önfókuszáló impulzust hoz létre. Ez azt jelenti, hogy a lézerimpluzus nem "esik szét" menet közben, hanem koncentráltan képes elérni a célpontot.
A hadsereg a lézerfegyvert egy EMP-vel, vagyis elektromágneses impulzussal is igyekszik összekapcsolni, így az elképzelések szerint a lézer nem pusztán megsemmisítené a célpont fémburkolatát, de a közelben lévő elektronikus eszközöket is tönkretenné. A tervek szerint a fegyver tesztelése már jövőre megkezdődhet.
(Borítókép: Az AN/SEQ-3 Laser Weapon System (LaWS) a USS Ponce fedélzetén, Fotó: US Navy)