A felmérésben résztvevő önkéntes alanyok által sértőnek talált videók (köztük rasszisták, nőgyűlölők, és a többi) mintegy háromnegyedét (hetvenegy százalékát) a YouTube ajánlórendszere is feldobta nekik. Érdekesség, hogy a problémás tartalmak gyakrabban ugrottak fel azoknál, akik nem angol nyelvterületeken élnek.
A több mint harmincezer YouTube-felhasználóval készült tanulmány adatait a Mozilla Regrets Reporter böngészős kiegészítőjén keresztül gyűjtötték a kísérletvezetők. Az önkéntesek így jelenthették be, ha megbánták egy adott videó megtekintését. Az alanyok összesen kilencvenegy ország háromezer-háromszázhatvankét videóját címkézték fel 2020 júliusa és 2021 májusa közt, ebből azóta a YouTube kétszázat kitörölt, ám összességében
addig is több mint százhatvanmillióan látták azokat.
A jelentett videók 12,2 százaléka egyértelműen sértette a videómegosztó platform szabályzatát, azzal, hogy gyűlöletkeltő és erőszakos volt, rémhíreket terjesztett vagy gyűlöletbeszédet tartalmazott, illetve spam volt.
A kutatók szerint bár a fenti adatok nem tűnnek reprezentatívnak, a YouTube egészét nézve azonban ezek a számok jelentősen nagyobbak. Hogy mit jelent ez? Mindenekelőtt azt, hogy több millió felhasználó megtekintheti a sértő tartalmakat, mire a moderátorok eltávolítják a felületről.
(Fotó: Unsplash/Nordwood_Themes)