Vitalik Buterin, az Ethereum alapítója szerint a régóta várt áttérés a PoS-modellre megoldja majd a környezetszennyezés kérdését a kriptovaluták esetén. Jelenleg ugyanis a bitcoin mögött álló Bitcoin protokoll, illetve az ether mögötti Ethereum egyaránt proof-of-work (PoW) megoldást használ, vagyis egy olyan konszenzus-mechanizmust, amely úgy igazloja a tranzakciókat a blokklánc hálózaton, hogy komplex matematikai problémák megoldásával versenyezteti egymással a különböző gépeket – ami értelemszerűen komoly számítási kapacitást, így áramot igényel. És ha ez utóbbit nem megújuló energiából nyerik (jellemzően sajnos ez a helyzet), akkor az komoly környezeti terhelést jelent. Lényegében ez az egyik (ha nem a legfőbb) oka a kriptovaluták bezuhanásának, ahogy azt a lenti cikkünkben részletesen is leírtuk. Már csak azért is, mert közben kiderült, hogy a másik jelentős faktor, tehát a kínai reguláció mögött is az állt, hogy az országban többen arra gyanakodtak, hogy az energiaigény miatt növekedett az illegális szénkitermelés (az erőművekbe), ami több balesethez, sőt halálesethez vezetett, nem mellesleg csúnyán alávág az ázsiai ország ambiciózus környezetvédelmi céljainak is.
Buterin tehát ezek miatt gondolja, hogy a PoS-modell, amely esetén a fenti versenyeztetés nincsen, és ezért jóval kevesebb energiát igényel, lehet a megoldás a kriptovaluták jelenlegi problémájára. A The Ethereum Foundation még áprilisban jelentette be, hogy áttérnek a PoS megoldásra, és a váltás várhatóan 2021 végére zárul majd le. Buterin maga egyébként régóta hirdeti, hogy az Ethereum esetén erre a megoldásra kellene áttérni. Egy PoS megoldással dolgozó Ethereum ugyanis 99,95 százalékkal csökkentené a korábbi energiaigényt, ami nagyságrendileg egy 2100 otthonból álló amerikai városával lenne egyenértékű szemben azzal, ami jelenleg az Ethereum kapcsán tapasztalható: tehát egy közepes ország energiafelhasználása (természetesen a Bitcoin is ebben a nagyságrendben mozog – épp ez jelenti a problémát). Más kérdés, hogy a PoS egyelőre még gyerekcipőben jár, és jóval kevesebb vele a tapasztalat, mint az eddigi PoW-megoldással.
Hozzá kell tenni azt is, hogy – amint azt a fentebbi cikkünkben írtuk – több szakértő szerint egy ilyen áttérés a Bitcoin esetén dollármilliárdos veszteségeket jelentene, így aztán egy frissen alakult szervezet (ami mögé olyan prominens személyiségek sorakoztak fel, mint Elon Musk), a Bitcoin Mining Council is csak azt szeretné elérni, ha a bányászok áttérnének a megújuló energiákra, és ebből a szempontból átláthatóvá tennék a működésük – azonban már ez is sok ellenérzést szült a Bitcoin decentralizált értékeit hangsúlyozók körében. A fenti cikkünkben írtunk arról is, hogy a Goldman Sachs egy kiszivárgott jelentése szerint a jelenlegi második legnagyobb kriptovaluta, az ethereum „nagy eséllyel” átveheti a vezetőszerepet bitcointól.
Azt Buterin is elismeri, hogy az átállás nem könnyű, korábban ő is azt hitte, hogy csak egy évet vesz majd igénybe, de ebből végül körülbelül hat év lett. Buterin azonban egyre nagyobb felelősséget érez, ahogy növekszik a kriptovaluták jelentősége, és szaporodik a kérdőjel ezek környezeti terhelése körül, mint mondta:
„amit építünk, többé már nem csak egy játék, hanem egy új korszak fontos része.”