Az izraeli háború rávilágít, hogy mekkora probléma a moderátorok és a moderációs elvek hiánya a Twitternél

2023 / 10 / 10 / Pőcze Balázs
Az izraeli háború rávilágít, hogy mekkora probléma a moderátorok és a moderációs elvek hiánya a Twitternél
Közel egy év telt el azóta, hogy Elon Musk megvásárolta a Twittert, amit azóta X-re keresztelt át. Ebben az időszakban sok vitatott döntést hozott, többek között azzal kapcsolatban, hogy hogyan kezeli a platformon megjelenő bejegyzések igazságtartalmát. Az izraeli háborúról terjedő álhírek most egyértelműen rávilágítanak a szolgáltatás hiányosságaira.

"Kattints az igenre, és megtarthatod az állásodat" - üzente az új tulajdonos a Twitter dolgozóinak; merénylettől tart Elon Musk, újságírók fiókjait tiltotta le a Twitteren; két nap alatt halálosan összeveszett, majd látványosan kibékült Elon Musk az Apple vezérigazgatójával; Musk lemondott a vezérigazgatóságról, majd mégsem, majd mégis. Ez csak néhány azok közül a hírek közül, amelyek meghatározták a platform első évét a milliárdos alatt, ám két dolgot nem szabad elfelejteni: egyrészt övé a szolgáltatás, ezért azt csinál vele, amit akar, másrészt egy olyan céget vett meg, ami korábban híres volt arról, hogy lassan mozdul, és nem igazán képes hasznot termelni. Ugyanakkor a gyakran kapkodónak, kaotikusnak ható döntéseket új megvilágításba helyezi, amikor a fél világ szeretne tájékozódni egy épp eszkalálódó konfliktusról, ám nem tud.

A Twitter mindig a digitális világ "főtere" akart lenni. Újságírók, politikusok elsősorban itt, és nem a Facebookon vagy az Instagramon tettek fontos bejelentéseket, osztottak meg lényeges híreket. Ehhez a platform évek alatt felépített egy toldozott-foldozott, de működő hitelesítési rendszert. Amellett, hogy tényellenőrző megoldásokat vezettek be, emberi erővel, egyesével választották ki és jelölték mindenki számára láthatóan a legismertebb felhasználóiknál, hogy valóban azok, akiknek kiadják magukat. Donald Trump fiókja tényleg Donald Trumpé volt, a Fehér Házé tényleg a Fehér Házé. Ezt először azzal rúgta fel Musk, hogy pénzt kért a hitelesítésért, illetve bárkinek megadta a kis kék pipa jelvényt havi nyolc dollárért cserébe. Majd visszavonta a döntését, végül újra bevezette a rendszert, eggyel körültekintőbben, de kevésbé átláthatóan, különböző színű és jelentéstartalmú jelvényekkel.

Azt, hogy milyen bejegyzéseket emel ki, mutat meg sokaknak az oldal, egy olyan algoritmus határozza meg, amit nagyban befolyásol, hogy a szerző kifizette-e a nyolc dollárt az előfizetésért, ez pedig további bonyodalmakat szül - számolt be a Wired. A lap által megszólaltatott szakértők kiemelték, hogy míg 2021-ben könnyedén találtak gázai forrásokat a hírfolyamukban, mostanra ez "gyakorlatilag lehetetlenné vált". A valóban helyi, angolul gyakran nem tudó hangok eltűnnek az X-en, különösen, ha nem fizetnek havidíjat. Így lehetséges, hogy inkább videójáték-felvételek terjednek Hamasz-támadásként, algériai tűzijátékokat légicsapásnak állítanak be, vagy azt állítják, hogy Cristiano Ronaldo palesztin zászlóval pózolt, miközben a fotón egy marokkói játékos látható a tavalyi vébén. A korábbi kirúgások és átszervezések miatt az X "megtizedelt" tényellenőrző képességei pedig nem tudnak lépést tartani az álhírek terjedésével.

A legelgondolkodtatóbb mégis az, hogy a tulajdonos ezt írta százötvenmillió követőjének: "a @Warmonitors és a @sentdefender jó források a háború élő követéséhez", azonban ez a két fiók is terjesztette korábban például azt az álhírt, hogy májusban bombatámadás történt a Fehér Ház mellett. Musk törölte a hozzászólását - de addigra tizenegymillióan olvasták azt.

(Borítókép: Sameh Rahmi/NurPhoto via Getty Images)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Az incidens a finnországi Olkiluoto 3 atomerőműben történt, Európa legnagyobb és a legerősebb reaktora.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.