Az ország, ami az olajra épült, létrehozza az első olajfúró torony-vidámparkot

2021 / 10 / 31 / Bobák Zsófia
Az ország, ami az olajra épült, létrehozza az első olajfúró torony-vidámparkot
Szaúd-Arábia a lakosság számára és belföldi beruházásai során egyre inkább előtérbe helyezi a zöld életmódot és technológiákat, de az olajexportról nem mond le a jövőben sem.

Szaúd-Arábiát 1932-ben alapította az általa korábban meghódított területek egyesítésével Ibn Szaúd, aki a királyság teljhatalmú uralkodójává vált. A terület olajkészleteinek felkutatása, amiről tulajdonképpen senki nem tudta biztosan, hogy léteznek-e, illetve milyen mennyiségben léteznek, a harmincas években kezdődött egy amerikai céggel együttműködésben, az első valódi olajforrást pedig 1938 március 3-án sikerült megtalálni, amikor az amerikai geológus, Max Steineke tanácsainak köszönhetően a hetes számú kútnál 1440 méter mélységben végül olyan mennyiségű tartalékokra bukkantak a próbafúrás során, amelyekből már kereskedelmi mennyiségben lehetett termelni az olajat.

Az események innentől kezdve villámsebességgel haladtak, a hónap végére már naponta 3810 hordó olajat hoztak a felszínre a kútnál és az uralkodó megkötötte a szerződést a Socallal (Standard Oil Company of California), amit később Chevronra neveztek át. Ahogy azt az Aramco World is írja, a Dammam No. 7 kút végül 45 évig lényegében folyamatosan működött, összességében 32 millió hordónyi olajjal járult hozzá az arab állam össztermeléséhez, amely megalapozta azt a mesés gazdaságot, és ami utolsó éveire sok fejfájást okozott a puritán vallási elveket valló királynak. Mivel Szaúd-Arábia lakói a környéken hagyományosan nomád életmódról az olaj által megalapozott gazdaságnak köszönhetően tértek át egy más típusú berendezkedésre, ezért lehet mondani, hogy az ország tulajdonképpen a folyékony aranyra épült és ettől a múlttól egyelőre nem is akar elszakadni az ország jelenlegi vezetője, Szalman király.

Bár egyre nagyobb a nyomás a tehetősebb országokon, amelyek megengedhetik maguknak a technológiai váltáshoz szükséges befektetéseket, hogy inkább zöld technológiákba fektessenek és a megújuló energiák használatára álljanak át, de Szaúd-Arábia ezt egyedi módon valósítja meg:

egy nemrég tett bejelentés szerint 2060-ra tervezik a karbonsemlegesség elérését, de úgy, hogy az olajról közben nem mondanak le.

Ahhoz, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenését és a szén-dioxid megkötésének növelését sikerüljön elérni 180 milliárd dollárnyi összegből indítanak projekteket, fejlesztik a szén-dioxid-megkötő technológiákat, tíz milliárd fát ültetnek, áttérnek a zöld energia előállítására, amely 2030-ra az ország áramellátásának felét adja majd, jelentősen redukálják a metánkibocsátást és a Nemzeti Hidrogén Stratégia keretében nem csak a zöld, hanem a kék hidrogén előállítását is szorgalmazzák. Egy dolog viszont a régi marad: továbbra is termelnek és exportálnak olajat, vagyis csak házon belül zöldítik ki a gazdaságot.

Ennek a kettősségre alapozott jövőnek az egyik szimbóluma lesz az az építmény is, amelyet az Állami Befektetési Alap (PIF) finanszíroz és amely a Vision 2030 projekt részét képezi. A PIF egy olajfúró tornyot alakít át 150 000 négyzetméteres vidámparkká és szórakoztatóközponttá, amelyben három hotel, tizenegy étterem, extrémsport központok és hullamvasutak is helyet kapnak. A vendégek gokartokon száguldhatják körbe a tornyot, mini-tengeralattjárókon ereszkedhetnek a mélybe, vagy éppen zipline-on juthatnak el egyik platformról a másikra, de az egyik leglátványosabb elemet a hullámvasutak és az óriáskerék jelentik. A The Rig elnevezésű komplexumot több platform összekapcsolásával hozzák létre, de a pontos helyszínről vagy az építkezés kezdetének időpontjáról egyelőre még nem árultak el további részleteket.

Szaúd-Arábia az elmúlt időszakban számtalan hasonló, extrém tervet mutatott be, amellyel a turistákat és a befektetőket igyekeznek még inkább a környékre vonzani a gazdasági átállás jegyében, ezek közé tartozik a nagyszabású Vörös-tenger projekt, vagy az 'újjövő' városa, Neom is.

(Archdaily Fotó: Public Investment Fund)

További cikkek a témában:

Milyen sors vár az elavult olaj- és gázfúró szigetekre? Az elavult olaj- és gázfúró szigeteket hamarosan szét kell szerelni és elszállítani a tengerekről, azonban egy új kutatás szerint ez a lépés árthat az élővilágnak.
Vége lehet az EU-ban az új olaj és gáz alapú projektek finanszírozásának Legalábbis a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) tervei szerint ezt kell meglépnünk, ha komolyan gondoljuk a károsanyag kibocsátás beszüntetését 2050-re.
Neom, az újjövő városa Repülő autók, mesterséges holdak, holografikus tanárok, robotdinoszauruszok. A szaúdi koronaherceg az ezeregyéjszaka meséinél is érdekesebb dolgokról álmodik. Így fog kinézni a jövő?


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.