Az Unilevernek jelenleg több mint háromszáz gyára van szerte a világon, csakhogy ezek nagy létesítmények, amelyeket tömeges mennyiségek előállítására terveztek. Előfordul viszont, hogy a vállalatnak kisebb tételeket kell készítenie a szezonhoz tartozó termékekhez vagy egy új termék teszteléséhez - mondja Olivera Trifunovic, az Unilever mérnöki vezetője és a minigyárak projektvezetője a Fast Company munkatársának. A vezető azt is elárulta, hogy a nagyüzemi gyártás egyrészt rengeteg hulladékot termel, másrészt vannak olyan esetek, amikor gyorsan kell reagálni a kereslet változására egy adott piacon, akár a termelés növelésére, akár annak csökkentésére. Tömegtermelés esetén azonban nem könnyű felfelé vagy lefelé növelni a méretarányt.
A nanogyárak ötletét két mérnök adta, mintegy válaszul a fenti kihívásokra, valamint a tömegtermeléssel járó anyag- és energiahulladék csökkentésére. Első alkalommal húsleves készítését tervezik az Unilever Food Solutions-nek, a vállalat étkezési részlegének, és ha minden a tervek szerint halad, a vállalat megvizsgálja a szállítókonténerek telepítését más Unilever-élelmiszergyárakban, és végül kibővíti termelési kapacitásukat majonéz, ketchup és fagylalt készítéséhez. Ezek a nanogyárak soha nem érik el az Unilever klasszikus gyárainak termelési szintjét, de pontosan ez a lényeg. Ahelyett, hogy a nagyüzemnek kellene hatalmas mennyiségű árut előállítaniuk, vagy összetevőket igényelniük a távoli helyekről történő szállításhoz, az Unilever azt tervezi, hogy ezeket a kis gyárakat bárhol és bármikor telepíthetik, ahol éppen szükség van rájuk. Trifunovic szerint izgalmas, új gyártási módot kínálnak, amely kevésbé pazarló, elősegíti a lokalitást, és csökkenti az élelmiszer- és a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását.
A New Food magazin szerint a szállítható gyárak távvezérléssel működnek a Platform Eco System (PES) nevű rendszer segítségével, amely az éppen aktuális termelési adatokkal dolgozik. A beépített érzékelők folyamatosan szállítják az adatokat, így a szükséges beállítások bármikor elvégezhetők, és minden probléma gyorsan elhárítható. A konténer továbbá minden szükséges dologgal felszerelt, működéséhez pedig mindössze egy elektromos kábel és egyetlen víztömlő szükséges. Ez magában foglalja a végpontok közötti automatizált folyamatot, a nyersanyagok feldolgozásától a főzésen át egészen a csomagolásig.
Ez lehetővé teszi, hogy egy nyolcórás műszak alatt háromszáz tonna folyékony ételízesítőt állítsanak elő.
A magazin információ szerint sikeres projekt esetén az innovatív gyártási megoldás az Unilever portfóliójának más részeire is kiterjedhet, beleértve a szépségápolási és háztartási termékeket. A vállalat emellett a mini termelési egységek bérbeadását, eladását tervezi fiatal vállalkozóknak, mások előtt is megnyitva ezzel egy újfajta munkavégzés lehetőségét.
(Fotó: Foodbev)