Az USA támogatja Japánt, hogy a fukusimai erőmű vizét az óceánba öntsék

2021 / 04 / 24 / Felkai Ádám
Az USA támogatja Japánt, hogy a fukusimai erőmű vizét az óceánba öntsék
Áprilisban döntött arról a japán kormány, hogy a fukusimai erőmű területén felgyűlt, szennyezett vizet beleöntik az óceánba, miután megfelelően megtisztították.

Korábbi, összefoglaló cikkünkben beszámoltunk arról, hogy milyen csoportok és nemzetek támogatják a döntést (illetve az elképzelést magát), valamint kik és miért ellenzik azt (lásd: lenti cikk). Összesszégében elmondható, hogy a kérdésben megszólaló tudósok szerint a megfelelő tisztítás után a víz biztonsággal beereszthető az óceánba (ráadásul erre nem is egyszerre, hanem szakaszosan, több mint 30 éven keresztül kerülne sor). A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség például jóváhagyta a japán kormány döntését, és az ügynökség vezetője, Rafael Mariano Grossi elmondása alapján az eset kapcsán nem kell botrányról beszélni, sőt újdonság sincs benne, hanem ily módon máshol is megszabadulnak a szennyezett víztől. Hasonló véleményen van egyébként az amerikai U.S. State Department szóvivője is, aki szerint az atomerőművek a világon mindenhol ezzel módszerrel szoktak megszabadulni a radioaktív anyagoktól, és ez megfelel a globálisan elfogadott gyakorlatnak.

Jó ötlet-e Japán részéről a fukusimai radioaktív vizet beleönteni a Csendes-óceánba? Habár a víz önmagában nem veszélyes bizonyos szakértői vélemények szerint, azért akadnak vele problémák, és a terv végrehajtása rengeteg problémát okozhat az élővilágon kívül a japán társadalomban, valamint a diplomáciai kapcsolatokban is.

Környezetvédő szervezetek (élükön a Greenpeace-szel), a szomszédos országok, valamint a helyi, japán halászok azonban élesen ellenzik a döntést. A legrészletesebb kritikát a Greenpeace fogalmazta meg, akik szerint lenne mód a szennyezett víz tárolására, illetve azt sem tartják igaznak, hogy a megtisztítás után csak a relatíve veszélytelen trícium maradt volna a vízben (ennek koncentrációját hígítással vinnék a tervek szerint az ivóvízben elfogadott mérték alá is), és egy olyan tanulmányra hivatkoznak, mely rendkívül hosszú felezési idejű C-14, valamint rákkeltő stroncium-90 izotópokra utaló nyomokat is talált egyebek mellett az elméletileg már megtisztított vízben. Közben az ENSZ emberi jogokkal foglalkozó különmegbízottjai többször is figyelmezették a japán kormányt (2020 júniusában és 2021 márciusában), hogy a fukusimai atomerőmű területéről származó vízzel kapcsolatos bármiféle döntést napoljanak el addig, amíg a világjárvány okozta krízis véget nem ér, és megfelelő nemzetközi konzultáció tartható az ügyben – a japán kormány tehát ezt a konzultációt előzte be lényegében az áprilisi döntéssel.

Habár a U.S. State Department fentebbi nyilatkozata alapján sejthető volt, John Kerry, az Amerikai Egyesült Államok elnöki klímaváltozási küldöttje most egyértelművé tette hazája álláspontját is az ügyben: lényegében beállnak a japán kormány döntése mögé. Kerry nyilatkozata alapján az Egyesült Államok biztos abban, hogy Japán és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség folyamatosan konzultál egymással a kérdésben, ez utóbbi pedig rendkívül szigorú folyamatot követel meg az ilyen esetekben. Mint az az előbb szóba került, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szintén támogatja a kormány döntését, sőt szerintük ez megfelel az eddig is alkalmazott, nemzetközi gyakorlatnak. John Kerry mindehhez azt is hozzátette, hogy Washington rajta tartja a szemét a fukusimai víz óceánba eresztésén, hogy meggyőződjön arról, hogy ez nem jelent közegészségügyi kockázatot. A klímaváltozási küldött ezen kívül megemlítette azt is, hogy az USA kimaradna egy olyan folyamatból, amely már elkezdett megvalósulni, és amivel kapcsolatban nagyon egyértelműek a szabályok és az elvárások.


John F. Kerry (Forrás: Wikipedia)

Kerry a fenti nyilatkozatot Szöulban tette egy nappal azután, hogy a dél-koreai külügyminiszter egy hivatalos vacsorán megpróbálta felhozni Dél-Korea ellenvetését a japán tervvel kapcsolatban. A dél-koreai külügyminisztérium közleményéből az derült ki, hogy az USA-t amolyan mediátornak kérték volna fel abból a célból, hogy győzze meg Japánt, hogy a szigetország gyorsabban és transzperesebben osszon meg információkat a tervekkel kapcsolatban.

Dél-Koreán kívül egyébként Kína is ellenvetését fejezte ki a tervvel kapcsolatban, méghozzá elég élesen: mint arról a fenti cikkünkben beszámoltunk, a kínai külügyi szóvivő arra szólította fel a japán pénzügyminisztert, hogy igyon a fukusimai vízből, ha bizonyítani akarja, hogy az tényleg olyan biztonságos, miközben a japán döntést rettenetesen felelőtlennek nevezte. Oroszország szerint is komoly aggodalomra ad okot a japán döntés, és részletes magyarázatot kértek az ügyben.

(Kép: The U.S. National Archives/SSGT. Cedric Rudisill)

További cikkek a témában:

A Fukusima Daiicsi atomerőmű tovább rongálódott egy erős földrengés miatt Gyorsabban szivárog a hűtővíz néhány egységből, ahol az olvadt nukleáris üzemanyag maradéka található, mint eddig. Közben a Tokiói Legfelsőbb Bíróság nemcsak felelősnek találta, hanem kártérítés megfizetésére kötelezte a japán kormányt és az erőművet üzemeltető TEPCO-t.

Fukusimában elkészült a világ legnagyobb hidrogéntermelő üzeme Igazán szimbolikus, hogy a kilenc éve a szökőár által lerombolt területen egy összedőlt atomerőmű mellett a jövő tiszta energiahordozójának gyártásával indul be újra az élet.

A Csendes-óceánba engedhetik a fukusimai erőmű szennyezett hűtővizét A felgyülemlett radioaktív hulladékot már nem sokáig tudják tárolni a tartályokban, melyek lassan betelnek. A kérdésre, hogy mi legyen a sugárzó hulladékkal, a japán kormány sem tud biztos választ adni, de már megszülettek az ötletek.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.