Delfinek kísérték a Boeing Starliner ISS-ről hazatérő utasait

2025 / 03 / 19 / Bobák Zsófia
Delfinek kísérték a Boeing Starliner ISS-ről hazatérő utasait
Több mint kilenc hónap után érkeztek vissza a Földre a júniusban a Boeing Starliner űrhajójával az ISS-re utazó, de a SpaceX Crew Dragonjával visszatérő asztronauták.

Tegnap éjjel, 22 óra 57 perckor landolt a Crew Dragon kapszula a Mexikói-öböl vizében, fedélzetén azokkal az asztronautákkal, akik júniusban a Boeing Starliner űrhajójával utaztak a Nemzetközi Űrállomásra, majd az űrkapszula hibái miatt végül a tervezettnél jóval később, és egy másik kapszulával, a SpaceX űrhajójával tértek haza. A Freedom elnevezésű Dragon kapszula négy fős legénységgel ért földet - Sunita Williams és Barry Wilmore (a két Boeing utas) mellett Nick Hague, a NASA asztronautája, és Alekszandr Gorbunov, a Roszkoszmosz kozmonautája alkotta a csapatot, akik a Crew-9 misszió legénységét képviselték.

A Crew-9 küldetés tavaly szeptemberben startolt, és az ISS-missziókon szokásos négy helyett csak két űrhajóssal indult, hogy a visszatérő űrhajóban legyen hely Williamsnek és Wilmore-nak is, akiknek addigra nem maradt más opciójuk a hazatérésre - a Starliner ugyanis szeptember 7-én üresen hagyta el az űrállomást, a NASA nem kockáztatta meg a legénység hazaszállítását a hibákkal küszködő űrhajóval. A Crew Dragont landolás után delfinek is körbevették, amíg a legénység a kapszulában várakozott az űrhajó kiemelésére, majd nem sokkal később az űrhajósok elhagyhatták a szűkös kabint, és helikopterrel a partra szállították őket.

Sunita Williams eddig összesen (más missziókkal együtt) 608 napot, míg Barry Wilmore 464 napot töltött az űrben, de ezzel nem döntöttek rekordot: a legtöbb időt (1110 napot) eddig Oleg Dmitrijevics Kononyenko töltötte a Földtől távol, az amerikai asztronauták közül pedig Peggy Whitsoné az elsőség 665 nappal. Williams és Wilmore a hosszúra nyúlt küldetés során a tervezett körülbelül nyolc napos ISS-en tartózkodás helyett végül 286 napra hagyta el a Földet, de volt már rá példa máskor is, hogy űrhajósok küldetését jócskán meg kellett hosszabbítani: legutóbb Frank Rubio, Dmitrij Petyelin és Szergej Prokopjev maradt fél évvel tovább az űrállomáson, mint amire számítottak az őket az ISS-re szállító Szojuz MS-22/68S meghibásodása miatt. A legénység 2023 szeptemberében tért haza egy másik űrhajóval, egy Szojuz MS-23-al, amit a hibás jármű helyettesítésére küldtek.

(Fotó: NASA)

Fél évvel tovább maradtak az űrhajósok az űrben, mint amire készültek Frank Rubio, Dmitrij Petyelin és Szergej Prokopjev a szállításukra szolgáló Szojuz MS-22/68S meghibásodása miatt fél évvel tovább maradt a Nemzetközi Űrállomáson, mint eredetileg tervezték. Az űrhajósok tegnap tértek vissza a Földre. Rubio a világrekordot nem döntötte meg, de az amerikai asztronauták között immár ő az, aki eddig egyhuzamban a legtöbb időt töltötte az űrben.


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Semmilyen üzemanyagot nem vittek magukkal a műholdak, amelyek másfél évig keringenek a fejünk felett
Semmilyen üzemanyagot nem vittek magukkal a műholdak, amelyek másfél évig keringenek a fejünk felett
Csendben elindult a program, ami a Föld leglátványosabb fényjátéka mögött megbújó folyamatokat vizsgálja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.