Digitális veszélyek a fa alatt

2020 / 12 / 13 / Perei Dóra
Digitális veszélyek a fa alatt
Mire figyeljünk, ha laptopot, okostelefont, esetleg videójátékot ajándékozunk? Egy angol magazin nemrég gyerekeket kérdezett meg arról, hogy milyen ajándékra vágynak idén karácsonykor. Bár a listán felbukkant néhány „klasszikus” kívánság, mint például a Lego vagy egy kiskutya, de az okosórák, a játékkonzolok, a videójátékokról mintázott játékfegyverek, sőt még a videójáték szereplők inspirálta szakácskönyvek sem maradtak le.

A listát elnézve idén is bizonyára sok családban ajándékoznak egymásnak digitális kütyüket. Ezt támasztja alá egy közelmúltbeli hazai felmérés is, mely szerint a Black Friday akciókat a válaszadók hatvanöt százaléka karácsonyi ajándékok beszerzésére is kihasználta, a slágertermékek pedig nem meglepő módon a mobiltelefonok, tabletek, a szórakoztató elektronika, illetve a számítástechnikai eszközök voltak.

A vásárlók többsége bevállalná adatai elvesztését némi karácsonyi engedmény reményében Egy új kutatás szerint nagyon kevesen vannak tudatában annak, milyen problémákkal járhat, ha nem elég óvatosak online bevásárláskor. Pedig az ünnepek közeledtével érdemes fokozottan odafigyelnünk, mert a csalók a szokásosnál is hatékonyabban készülnek az átverésre.

Bár a digitális ajándékok kétségkívül örömet szereznek a kicsiknek, nem szabad megfeledkeznünk az internet árnyoldaláról sem, amely veszélyes lehet a gyermekek számára. Az ESET szakértői most összegyűjtötték, mire érdemes figyelniük a szülőknek annak érdekében, hogy a legkisebbek is biztonságosan használhassák karácsonyi ajándékaikat:

Videójátékok

Válasszunk a gyerekek életkorának megfelelő játékot, amit hivatalos, megbízható forrásból szerezzünk be. A választásban az ajánlások, szakértői fórumok mellett a PEGI, azaz az elektronikus játékokhoz használt korhatár és tartalom besorolási rendszer is segít. Akár számítógépen, mobilon vagy konzolokon játszanak a gyerekek,

mindig tartsuk az eszközöket naprakészen, telepítsük a frissítéseket, mert lehet, hogy biztonsági javításokat is tartalmaznak.

Ez az operációs rendszer mellett a játékkliensekre (mint például a Steam vagy az Origin), és magukra a játékokra is vonatkozik. Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy legyenek óvatosak: a csalásokat és a fizetős játékok ingyenes verzióit kínáló nem hivatalos weboldalak, fórumok linkjei mögött vírusok is rejtőzhetnek. Ahogy az internet többi részén, úgy a játékos közösségekben sem mindenki jó szándékú – sose adjanak meg személyes vagy bankkártya adatokat, sem a fórumokon, sem privát üzenetben.

Okostelefonok és tabletek

Az új mobilok beüzemelésekor az egyik első teendő, hogy az eszköz valamilyen feloldó kód beállítását kéri. Hívjuk fel a gyerekek figyelmét, hogy olyan kódot válasszanak, amely nem köthető hozzájuk – mint például a születésnapjuk – mivel ezeket a kódokat nagyon könnyű kitalálni.

Érdemes minél hamarabb beszerezni egy biztonsági alkalmazást is - az Android ugyanis a második legtöbbször támadott rendszer a Windows után.

Nézzük át együtt a gyerekekkel, hogy milyen alkalmazások kerülnek a telefonra, és ellenőrizzük azt is, hogy ezek mihez kérnek hozzáférést. Legyünk gyanakvók, ha egy applikáció túl sok vagy furcsa hozzáférést kér – egy kvízjátéknak valószínűleg nincs feltétlenül szüksége a gyerekek pontos tartózkodási helyére. Mindig a hivatalos áruházból töltsünk le appokat (Google Play, App Store), mert az egyéb forrásokból beszerezhetőek kártevőket tartalmazhatnak, amelyek zárolhatják az eszközt, de akár kémkedhetnek is a gyerekek után.

Okoskütyük

Ha valamilyen internetre csatlakozó kütyüvel – például okosórával – lepjük meg a gyerekeket, akkor mindenképpen szánjunk egy kis időt a megfelelő modell kiválasztására. Járjunk utána a lehetőségeknek, olvassunk megbízható forrásból származó véleményeket, és keressünk rá a modell nevére, a sebezhetőség vagy hasonló szavak kombinációjával. Erre azért van szükség, mert

a gyártók a gyors megjelenés érdekében sajnos sokszor nem fektetnek kellő hangsúlyt a biztonsági szempontokra, a sebezhetőségek javítása pedig utólag nagyon nehéz, vagy egyenesen lehetetlen.

Pár éve például a norvég Fogyasztóvédelmi Tanács tesztjén több problémás okosórát is találtak, amelyek titkosítás nélkül tárolták és továbbították az adatokat, ami lehetővé tette, hogy hackerek megfigyelhessék a gyerekeket, sőt akár kommunikálhassanak is velük. Legyünk óvatosak a kevésbé ismert márkákkal, ha nem tudjuk ellenőrizni, hogy az adatainkat hol tárolják, és hogyan védik. A számítógépekhez és telefonokhoz hasonlóan itt is aranyszabály, hogy amely eszköznél lehetséges, ott mindenképp telepítsük a biztonsági frissítéseket, amint elérhetővé válnak.

Laptopok és asztali számítógépek

Ha idén a gyermeket az első saját laptopja vagy asztali számítógépe várja a fa alatt, akkor gondoskodjunk róla, hogy az eszköz fel legyen vértezve a különböző fenyegetések ellen. Ehhez elengedhetetlen egy megbízható és modern biztonsági program, amely a vírusok felismerése mellett védelmet nyújt például az adathalászat vagy a webkamerához történő hozzáférések ellen. Válasszunk olyan szoftvert, amely szülői felügyelet funkcióval is rendelkezik, és lehetővé teszi, hogy a gyermekek számára káros internetes tartalmakat blokkolhassuk.

A biztonság a szülőkkel kezdődik

Ha a gyerekek biztonságos internetezéséről van szó, a szülők tudatos hozzáállását is meg kell említenünk, mint kulcsfontosságú tényezőt. Bár a gyerekek jól kiigazodnak az online térben, a kíváncsiságuk és a tapasztalatlanságuk könnyen bajba sodorhatja őket.

A szülők feladata, hogy naprakészek legyenek az internet veszélyeivel kapcsolatban, és folyamatosan neveljék a gyerekeket a felelősségteljes internethasználatra.

Bár ez a téma végtelennek tűnik, van néhány támpont, melyek mentén elindulhatnak. Ilyen például a megfelelő jelszavak használata, a biztonságos letöltés, a közösségi média kockázatai, az online zaklatás, az internetes pedofilok, a chatelés szabályai – és persze a legfontosabb, hogy biztosítsák a gyerekeket arról, hogy hozzájuk bármikor fordulhatnak, ha gyanús dologgal találkoznak az interneten.

További cikkek a Rakétán:

Nem is gondolnánk, hányféleképpen ellophatják személyazonosságunkat

A Google tippjei koronavírus-csalások ellen

Megéri külföldi webáruházakból vásárolni? Segítünk kiszámolni

(Forrás: ESET, Fotó: Pixabay)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.