Túlélőket keresni egy, a mostanihoz hasonló katasztrófát követően felér egy versenyfutással az idővel, hiszen még ha valaki(k) túl is éli mondjuk egy épület összeomlását, életben maradásának esélye óráról órára csökken. A mentők dolgát pedig tovább nehezíti, hogy talán minden más helyzethez képest körültekintőbben kell eljárniuk a felderítésnél, hiszen elég egy rossz mozdulat, és könnyen (még nagyobb) veszélybe sodorhatják úgy a maguk, mint az áldozatok életét.
Július elsején aztán egy másik veszélyes épületet is regisztráltak a floridai hatóságok, és bár ott szerencsére nem történt katasztrófa, a robotok munkájára így is nagyobb szükség van, mint valaha. Hiszen azok egyebek mellett kamerákkal és szenzorokkal pásztázzák a romokat, miközben életjelek után kutatnak anélkül, hogy veszélyeztetnék mások életét. Az első ránézésre játéktankhoz hasonlító robotok ráadásul méretüknél fogva olyan helyekre is beférnek, ahová az emberek nem tudnak, vagy nem ajánlatos:
Tom Frost, a Teledyne Flir autonóm földi gépjármű-rendszer szekciójának alelnöke szerint sokkal biztonságosabb robotokat küldeni a romok közé, mintsem emberek életét kockáztatni, különösen ha figyelembe vesszük az épület instabil szerkezetét. A The Washington Post információi szerint a Teledyne Flir legalább két mentőrobotot küldött a Miami-Dade Tűzoltó-parancsnokságra (MDFR) az eltűntek felkutatására. A FirstLook, azaz "Első Pillantás" névre keresztelt robot súlya egyenként alig több mint három kiló, ehhez képest több kamerával és mikrofonnal is ellátták, és közel öt méteres mélységig képes lemenni. Hogy miért hívják dobható robotnak, arra Frost azt a választ adta, hogy
a mentők könnyedén bedobhatják őket akár az ablakon, vagy fel a tetőre, vagy bármilyen más, nehezen hozzáférhető helyre.
A másik robot a PackBot nevet kapta, amiről talán kevesen tudják, hogy a 9/11-es terrortámadást követő akciónál is asszisztált: az eszközt tárgyak mozgatására fejlesztették, és egyszerre képes megbirkózni akár tizennyolc kilós súllyal is. Azt viszont jelenleg nem tudni, hogy az MDFR bevetette-e már a mentőrobotokat, vagy csupán a jövőben kíván élni az általuk nyújtotta előnyökkel. Annyi bizonyos, hogy a baleset óta drónokat, szonárt és más technológiákat már használtak, a jövőben pedig remélhetőleg ezek a minirobotok is hatékony segítő lehetnek az embernek.
(A címlapfotó PackBotot ábrázolja forrása: Teledyne FLIR Twitter)