Dubaj nagyratörő, majd megfeneklett megaprojektjéhez saját 500 000 négyzetméteres korallzátonyt növesztenek

2021 / 08 / 06 / Bobák Zsófia
Dubaj nagyratörő, majd megfeneklett megaprojektjéhez saját 500 000 négyzetméteres korallzátonyt növesztenek
A Világ-szigetek nagy része üresen áll, de az Európa-szíve hamarosan dobogni kezd és életre kel. A tengeri házakat, amelyekhez száz év jótállás jár, már felvásárolták, a lakóknak pedig saját termesztésű korallok lesznek a szomszédaik.

Az Egyesült Arab Emírségek megaprojektje, a Világ-szigetek építése 2003-ban kezdődött, de nem teljesen úgy alakult, ahogy az előzetes nagyratörő tervek alapján elképzelték a befektetők és kivitelezők. Az építésért felelős Nakheel Projects sok-sok év munkájával létrehozta ugyan a Föld kontinenseit és országait mintázó 300 mesterséges szigetet, de időközben a munkálatokat pénzügyi okokból átmenetileg meg kellett szakítani és többször is szárnyakaptak a híresztelések arról, hogy a sok millió tonna homok és kő odaszállításával készített szigeteket lassan elnyeli a tenger.

A rengeteg kis sziget jelenleg nagyrészt üresen áll, de az építés folyamata és a turizmus megszervezése egyes helyszíneken most is zajlik, a Libanon-szigetek például már látogatható és készül az Európa-szíve komplexum is, ahol öt európai stílusban tervezett egység várja majd a turistákat. Az Európa-szívében 133 lebegő házat is vízre bocsátanak, amelyek már korábban eladásra kerültek, vagyis nem szállodaként, hanem akár állandó lakóhelyként is funkcionálhatnak.

A Floating Seahorse Villas (Lebegő Tengeri Csikó Villák) egyenként 20 millió euróba (7 milliárd forint) kerülnek, de ezért a pénzért, amelyet nagy részben helyi (46%), kisebb részben szaúdi (18%), kuvaiti (12%), Saint kitts és Nevis-i (12%) és francia (11%) érdeklődők foglaltak le, a tulajdonosok nem csak házat vásárolnak, hanem igazán extra életstílust és különleges szomszédságot is. A három szintes házak alagsorában, vagyis a vízszint alatti részen faltól falig érő ablakokon keresztül tudnak a lakók kitekinteni a tenger élővilágára (és fordítva), de, ami még fontosabb, a komplexum építői gondoskodnak róla, hogy ez az élmény ne merüljön ki a halak nézegetésében, hanem olyan élőlények is láthatóak legyenek, amelyekből évről évre egyre kevesebb található egészséges formájában a világon.

A korallokat ugyanis az elsavasodó vizek súlyosan károsítják, a korallzátonyok kifehéredése a világ számos pontján megfigyelhető. Ez nem csak a tengeri lakótelepeket építő milliméteres méretű korallpolipok túlélése szempontjából kedvezőtlen, hanem rosszat tesz a helyi ökoszisztémának is, mivel a korallzátonyok köré rengeteg tengeri faj élete épül, a turizmusból élő emberekről nem is beszélve. Az Európa-szíve tervezői ezért így döntöttek, saját korallzátonyt hoznak létre, és, a Dubajban megszokott rendkívül ambiciózus projektek szellemiségéhez híven, nem kis méretekben gondolkodnak:

500 000 négyzetméteres területen tervezik felépíteni a zátonyt.

Ez ugyan eltörpül a Nagy-Korallzátony méreteihez képest (ami 349 000 négyzetkilométer kiterjedésű), és az Emírségek korallzátonyainak sem ér a nyomába (1190 négyzetkilométer), de így is látványosnak ígérkezik a maga fél-margitszigetnyi méretével. A CNN videójában betekintést nyerhetünk annak a laboratóriumnak a működésébe, ahol az Európa-szíve fejlesztői a korallok regenerálását végzik, hogy még több szülessen belőlük.

Ehhez a korallokat kis darabokra fűrészelik (a korallpolipok, melyek a kemény mészkővázat építik csak néhány milliméteresek, így nem sérülnek meg), majd tartályokba helyezik, ahol minden egyes részből százszor annyi új korall képződik. Ezt a technikát máshol is alkalmazzák a kutatók, sőt, a természetben automatikusan is megtörténik egy-egy erősebb vihar és hullámzás hatására. Az ilyenkor keletkező új részek idővel integrálódnak a nagyobb zátonyba, így növekszik a kolónia mérete. Az Egyesült Arab Emírségekben az elmúlt időszakban a zátonyok több mint 70%-át károsította a vizek elsavasodása és egyéb káros környezeti változások, valamint az emberi tevékenységek, de már folyamatban van a mentőakció: nem a luxuskörnyezetben élő lakók lesznek az egyedüliek, akik újonnan termesztett zátonnyal büszkélkedhetnek.

Többek között a Fujairah Adventure Centre búvárai is építik a 300 000 négyzetméteresre tervezett korallzátonyt az Emírségek egy szegényebb környékén, az ország keleti, Ománi-öböl felőli partján, ahol, a Reuters beszámolója szerint, előreláthatólag két év múlva már másfélmillió korall telepedik majd meg a víz alatti kertben.

(Fotó: Pxfuel, Wikimedia Commons)

További cikkek a témában:

A korallfehéredés sejtszintű oka voltaképp élet-halál harc a korallpolipocskák és a szimbionta algák között „A korallokban élő szimbionta algák jóindulatú lények, amelyek táplálják a korallt. A kapcsolatuk azonban távolról sem ennyire egyszerű.”
Mesterséges fényvisszaverő felhővel segíthetnek a Nagy Korallzátonyon „Mesterséges felhőkkel a teljes Nagy Korallzátony térségét megvédhetnénk a kifehéredéstől, ráadásul költséghatékony módon. Ezzel időt nyerhetnénk, míg a klímavédelmi intézkedések által globálisan is normalizálódik a helyzet."  
A NASA a gamereket is bevonja a korallzátonyok kutatásába A NeMO-Net letöltésével többet kapunk egy szimpla játéknál, ugyanis egy globális koralltérkép létrehozásában segítjük a kutatókat: egyszerűen csak ki kell választanunk, hogy milyen tengeri élőlényt látunk a képen, a NASA szuperszámítógépe pedig teszi a dolgát.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.